Mitä mieltä ateistit on suomenuskosta?

Puhutaan nyt välillä muistakin kuin Lähi-Itäisistä uskonnoista. Kuinka paljon tiedätte suomenuskosta tai onko tuttuja, jotka sitä harjoittaisivat?
12117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

En tiedä asiasta mitään, ja niin kauan kun ette yritä käännyttää, en ole mitään mieltä.

Äänestä

Olen lukenut kirjoja aiheesta. Se on ollut sellaista tyypillistä animismia ym. Annan jotta antaisit -periaatetta, joka muuten juontuu mielestäni ihmisen luontaisesta sosiaalisuudesta, ja vastavuoroisuuden vaatimuksesta.

Jos se vastavuoroisuus ei toteudu, huudetaan: "Epistä!"

Äänestä

Ne on semmoisia real-life-ropettajia. Elävät fantasiamaailmassa.

Äänestä

Sen verran tiedän että suomenuskonto on lähinnä shamanistinen tai spiritualistinen uskonto. Wicca on todennäköisesti lähin uskonto johon sitä voisi verrata, mutta en tunne ainuttakaan henkilöä joka harjoittaisi suomenuskontoa.
Enkä ole henkilökohtaisesti tavannut ainuttakaan wiccaa... tietääkseni.

Olen avoin keskustelemaan näistä uskonnoista ja uskomuksista mikäli joku haluaa näistä kertoa, mutta en näe mitään eroa kyseisten uskontojen ja monoteististen uskontojen välillä silloin kun kyse on kyvystä perustella väitteet joita uskontojen nimissä tehdään.

Ja tässä mielessä minä näen kyseisen kaltaiset uskonnot, noin periaatteessa, aivan yhtä haitallisiksi ja vahingollisiksi kun tällä hetkellä valtaa pitävät monoteistiset uskonnot.

Tämä johtuen siitä että minä en välitä eikä minua missään määrin kiinnosta se mitä joku väittää uskovansa taikka tietävänsä.
Ainut millä on merkitystä on se, kykeneekö oikeuttamaan ja perustelemaan uskomukset joita on omaksunut ja joidenka pohjalta toimii muita ihmisiä kohtaan.
Jos tällaista oikeutusta ei kykene antamaan, on kyseinen uskomus haitallinen, koska se johtaa tai mahdollistaa toimimisen ilman syytä ja oikeutusta.

Tästä syystä johtuen kun minä kritisoin uskontoja, en puhu mistään tietystä uskonnollisesta käsityksestä, vaan tarkoitan niitä kaikkia.

Äänestä

Jaa, että jos se on se joku moderni tekouskonto. Että jos kännykästä loppuukin akku, syöksytään kaupunkiin lataamaan. Voi myös tapahtua niin, että pappa ej betalar.

Äänestä

Usko & uskonto , miten ihminen naruttaa itsensä . Ihmettelen eikö tietoa ja kokemusta ole julkisesti huomioitavissa .

Äänestä
  • Tarkoittaako tuo Suomen usko sitä, uskotaan että vielä joskus voittamme Ruotsin jääkiekossa ?
    Sitten on vielä näitä "lahkolaisia" jotka harrastavat palvontamenojaan olympia voittojen puolesta, sekä huutavat "hallelujaansa" potkupalloilijoiden tueksi.

    Jos näin on, olen edelleen puhdas Ateisti.

    Äänestä

Varmaan ihan kiva harrastus. Monet muut uskonnot ovatkin täyttä äksöniä, enkä niitä kellekään suosittele.

Äänestä
  • "Varmaan ihan kiva harrastus."

    Olen tasapuolisuuden nimissä tutustunut muihinkin uskontoihin kuin kristinuskoon. Voin sanoa, että uskonnot itseasiassa ovat erittäin mielenkiintoinen harrastus, sillä niihin tutustumalla pääsee aika hyvin sisälle eri aikakausien ihmisten ajatusmaailmaan. Uskonnot ovat vähän kuin ihmiskunnan historian "psykologinen" kerros.

    Komppaan nimimerkkiä fuyfgfdssdsdtrtr, suhtaudun mihin tahansa uskontoon tasapuolisen rauhallisesti, mikäli uskonnon harjoittajat itsessään eivät ala esittämään uskontokunnan ulkopuolisille tahoille vaatimuksia (ja kohtelevat myös jäseniään yleisen hyvän mukaan).

    Äänestä

Kuinka paljon tiedätte suomenuskosta tai onko tuttuja, jotka sitä harjoittaisivat?

Olen hiljaksen perehtynyt uomalaiseen muinaisuskoon, suomenuskoon ja yleensä pohjoisiin luononuskontoihin ja tiedän aiheesta jonkun verran, toki ihan harrastuspohjalta.

Olen silloin tällöin puolileikillisesti sanonut itsestäni, että olen puolipäiväinen ateisti ja puolipäiväinen suomenuskoinen. En usko kuitenkaan sen paremmin suomalaisiin jumaliin kuin muihinkaan, siinä mielessä kuin uskominen samaistuu totena pitämiseen tosi-epätosi-mielessä.
En voisi liittyä suomenuskoiseen uskonnolliseen yhteisöön, koska en usko sen teistisiin jumaliin.

Luonnonuskontoja tutkiskelemalla minulle on auennut kuitenkin vähän erilainen tapaa ymmärtää usko, kuin mihin kristinuskon ajattelumallien sisäistäminen uskon sitoo:luononuskonnoissa erilaiset kategoriat ovat epämääräisiä ja kategorioidenkin logiikka noudattaa pikemmin myyttisiä kuin tietoteoreettisia polkuja.
Harrastus on saanut minut lukemaan myös mm. Jungin ajatuksia, tutustumaan shamanismin maailmankuvaan jne. ja olen mielestäni oppinutkin jotain aiheesta.

Ihmismielen tiedostamaton toimii kuvien ja myyttien tasolla ja minulle sopii antaa tiedostamattoman tarinallisen ja kokemuksellisen voiman vaikuttaa itsessäni. Suomenuskon mytologia solahtaa helposti logiikan ja unien väliin mielessäni.

En tunne henkilökohtaisesti suomenuskoisia, netin kautta kyllä.

Äänestä

Jonkun verran tiedän. Sopii Suomeen paremmin kuin jeesustelu, onhan nuo muinaiset uskomukset Suomessa syntyneetkin, vaikka lainailleet asioita scandinaviasta, saamelaisilta, baltialta ja venäjältä. Mutta melkein kaikkihan uskonnot syntyvät niin.

Äänestä

Kaveripiirissä tunnen suomenuskoisen sepän.

Ja mielestäni se on ihan tavallinen uskonto muiden mukana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Susilapsi kirjoitti:

Puhutaan nyt välillä muistakin kuin Lähi-Itäisistä uskonnoista. Kuinka paljon tiedätte suomenuskosta tai onko tuttuja, jotka sitä harjoittaisivat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu