arvoyhteisö?
USA ei ole vieläkään sulkenut Guantanamon laitonta vankileiriä.
USA:n presidentti saa tappaa omia kansalaisiaan omalla maaperällään.
Homeland Security eroaa Gestapo:sta vain nimeltään.
NSA eroaa Stasista vain nimeltään.
Valtio saa pidättää oman tai muun maan kansalaisen ilman oikeutta asianajajaan tai yhtään mihinkään muuhunkaan.
USA on käytännössä sotinut tauotta vuodesta 1775 saakka. Motiivi tälle tappamiselle on yleensä valta ja raha.
USA on rasistinen maa. Esimerkiksi mustia miehiä on enemmän vankiloissa kuin yliopistoissa ja suurin osa heistä oppii lukemaan vasta vankilassa.
USA:ssa tehtiin vuonna 2011 uusi ennätys lapsiköyhyydessä, kun 16.7 miljoonaa lasta eli talouksissa, joissa nähtiin nälkää. 20% lapsista elää köyhyydessä.
Tuloerot USA:ssa on vuoden 1928 tasolla.
USA:n sotatoimien vuoksi toisen maailmansodan jälkeen on kuollut luokkaa 10.000.000 ihmistä.
Se ihana Nato
fasismille
2
<50
Vastaukset
- russian for never
tämä ei ole mitään verrattuna Venäjän tekoihin, oloihin jne...
- kusipää
Kyse onkin natoroistolikkiin liittymisestä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1524934Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa193575Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1603381Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss352861Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu982611Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181863Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky101645Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1511485Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo111482Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut111277