Lapsilisien verottaminen järkyttää. Vanhasen I hallitus toteutti lapsiperheiden keskeisiin etuuksiin selvät korotukset Lipposen hallitusten leikkauslinjan jälkeen. Kotihoidon tukea nostettiin 42 eurolla vuonna 2005, jolloin tuen määräksi tuli 294,28 euroa kuussa. Lisäksi kotihoidon tuen sisarkorotus nousi vuonna 2007 kymmenellä eurolla kuussa. Myös yksityisen hoidon tukea korotettiin 19,60 eurolla kuukaudessa. Pienimpiä äitiys-, isyys-, ja vanhempainrahaa korotettiin vuonna 2005 varsin tuntuvasti, 94 euroa kuukaudessa. Pienin päiväraha nousi 3,75 eurolla 15,20 euroon. Vanhasen I hallituksen aikana edettiin kohti keskustan tavoitetta minimiäitiyspäivärahan nostamisesta työttömän perusturvan tasolle. Vanhasen I hallitus korotti lapsilisiä 10 eurolla ensimmäisestä lapsesta ja nosti lapsilisän yksinhuoltajakorotusta kolmella eurolla.
OTETAAN LAPSILTA, ANNETAAN RIKKAILLE
13
54
Vastaukset
- Lisää..
Toimeentulotuen asumismenojen seitsemän prosentin omavastuu poistettiin. Sen ansiosta yli 60 000 lapsiperheen asema parani kymmenillä euroilla kuukaudessa. Näissä perheissä asuu noin 1 1 4 000 lasta ja nuorta. Myös osittaista hoitovapaata ja hoitorahaa laajennettiin. Osittaiseen hoitorahaan tehtiin vajaan seitsemän euron tasokorotus. Perättäisten synnytysten äitiyspäivärahan tasoa laskeva vaikutus poistettiin.
- Verolle sitten sekin
Homoseksuaalit on lapsi vihaisia.
Kun homot ei voi itse synnyttää.
Homot ei ainakaan tue lapsiperheitä.
Tämä istuva hallitus on : " homo " - Vieläkin Lisää.
Kotihoidon tukea nostettiin Vanhjasen toisen hallituksen aikana 2007 minimissään työmarkkinatuen tasolle.. Lisäksi kotihoidon tuen sisarkorotus nousi.
Minimi sairauspäiväraha nousi samalla samalle tasolle.
Opintiotukiin tehtiin 1995 jälkeinen indeksikorjaus, joka nosti opintuen 1995 olleelle reaaliselle tasolle.
Laposilisät ja edellä mainitut etuudet sidottiin indeksiin. - Homo puheenjohtaja
Vasemmistoliitto aikoo pitää kehysriihessä kiinni omista tavoitteistaan.
Puolue olisi valmis harkitsemaan lapsilisien verottamista.
http://hs12.snstatic.fi/webkuva/taysi/960/1305707718236?ts=575 - Mikä ihme
tätä maata vaivaa !
- MPP
Lapsilisien verottaminen olisi hyvä ratkaisu. Se koituisi progression ansiosta pienituloisten eduksi ja suurituloisten tappioksi. Miksi ihmeessä sosiaalitukia ylipäänsä pitää suunnata hyvätuloisille?
- Vaikea juttu,
suurituloisethan maksavat koko lystin..
- Ei hääppöstä
Takuueläke kkin oli demarien mukaan paha asia.
Kun köyhimmät sai 700 € kuussa
Nousua 550 eurosta.
Ahneet kokoomuslaiset haluaisi kaiken itselle, demut oppineet mallin.
Sosialismi on rikos yhteiskuntaa kohtaan.
Ja ruuan ALV lasku, voi kauhia kuin olivat vastaan demut.
Nyt ilmeisimmn tulossa Ay mafian mies SDP puheenjohtajaksi.
'Mafia toiminto nousee pintaan sitten.- Siellä nuo
istuvat päät yhdessä, sulle mulle,,,,,,,,,,,,,,,
- Tästä ei
hallitus selviä..
- tuppee ei häppee
Kyllähän se Matti Vanhanen teki aivan kaikkea, mutta ei ajatellut tekiessään seurauksia, hän jakoi hullujen päiviem meiningillä velkarahaa sinne sun tänne ja tottakait tuollainen kölin alta vedettäviin uppoaa. Kepulaisetkin eivät uskaltaneet lähteä Matti Vanhasen hassauksen jäljiltä hallitusvastuuseen, koska kieroina politiikkoina tiesivät mitä on edessä. Onhan tuota työtä ollut Jyrki Kataisella ja Jutta Urpilaisella ja hulluja päiviä eivät ole joutaneet viettämään. Kuralla olevan talouden saivat Matti Vanhasen II-hallitukselta ja sitä JAKOVARAA EI TODELLA OLLUT. Kepulaiset ovat taitavia putsaamaan valtion kirstun jokaisesta euron murusestakin ja kaikki uppoaa peräkorven turvesoille ja risukoihin.
- rikkaat pärjää
Aivan oikein, että puututaan tuohon lapsilisällä rikastumiseen verottamalla niitä. Lapsilisähän oli alunperin tarkoitettu köyhien perheiden eduksi, mutta porvariyhteiskunnassa tämä etu on laajenettu koskemaan kaikkia ökyrikkaiden pereheitäkin. Omassa tiedossa on se, että hyväpalkkaiset isät ja äidit rahastoivat nuo heille hyttysenpaska Itämeressä suuruiset lapsilisät ja sitten, kun lapsi täyttää 18-vuotta hän saa itselleen ostaa auton tai jotain muuta mukavaa. Eihän tälläisessä touhussa ole mitään järkeä, vaikka kuinka vasemmistolaisesta vinkkelistä yrittäisi katsoa? Antaa vaan sen Paavo Arhimäen pullistella ja pullistella muidenkin, lapsilisiin puuttuminen väistämätötä.
- ahne on hänkin
Päivi Räsäs-ressukaltakaan eivät lapsilisät ole riittäneet kaikkien lapsista aiheutuvien kulujen kattamiseen. Oikein tänään politiikan kilpeään kiilloittaakseen on ottanut tämä asian esille ja purkaa henkilökohtaista murhettaa Twitter-viestissään. Päivi Räsänen ja hänen pappismiehellään nyt olisi luullut olevan sen verran rahaa, että he pystyvät lapsiensa kuluja maksamaan ilman veronmaksajilta kuppaamista. Tällaistahan tämä politiikka on, niin sairaaloista ahnehtimista ottamatta huomioon se, että päiviräsäsperheille nuo lapsilisät ovat hyttysenpaska itämeressä. Papit tiestysti ovat iät ja ajat aina riistäneet köyhää kansaa ja ottaneet sen viimeisenkin siemenen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71924
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708