Herrain herkut

Nälkäkurkiainen

Kohta pannulla tirisee, jos Luoja suo, Atrian punainen lenkki ja paloiteltu lihapiirakka.
Valkosipulia ei ole, sipulia ei ole, eikä sinappia.

Mutta ei anneta noiden pienten puutteiden sivuseikkoina pilata tätä keväisen raikkaan päivän tulevaa juhlahetkeä, vaan otetaan se kaikinpuolin kiitollisin mielin vastaan.
Ja nautitaan paitsi leudosta ilmastan niin myös maukkaista aterioista.

Juomana freesaa vesi tai mölö (sininen). (kaappikylminä)

7

76

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mun lounas

      Moni varmaan tykkää tuosta ateriasta mutta ei ole mun makuun. Mä syön kohta vihreitä papuja, keitettyä ohraa ja kalaa ruisleivän (päällä sipulia ja tomaattia) ja piimän kera. Jälkkäriksi tummapaahtoista kahvia :))

    • Kkkkkkkkk

      Kulinaristi kokeili tätä riisi vihannesekoitus currytonnikala koktailia. Hintsua jäi kaksi euroa ja kahdelle päivälle. Ihan hyvää oli, mutta jotenkin jäi voittavana makuna kasvikset mieleen. Hyvää oli joka tapauksessa! Jostain pitäisi etsiä lisää reseptejä kun alkuun on päästy!

    • MISSÄ VITAMIINIT????

      Hyi hitto!!!!!!

      Epäterveellistä, lihottavaa ja ravintoköyhää roskaruokaa. Toivottavasti et moista roskaa ainakaan LAPSILLESI syötä!

      Mieti vähän!

      • kulinaristi

        Tämähän ei ole kuin osakokonaisuus. Sellaista välipalaa. Itse kuitenkin pidän tärkeänä että näitä reseptejä oikeastikin kerättäisiin jonnekin, jos niitä oikeasti on? Monet ei syö mitään kun ei osaa valmistaa. Ennen vanhaankin syötiin pettua kun muuta ei ollut. Ei terveellistä mutta henki säilyi. Siksi mielenkiinto.


      • Kummastelijatar
        kulinaristi kirjoitti:

        Tämähän ei ole kuin osakokonaisuus. Sellaista välipalaa. Itse kuitenkin pidän tärkeänä että näitä reseptejä oikeastikin kerättäisiin jonnekin, jos niitä oikeasti on? Monet ei syö mitään kun ei osaa valmistaa. Ennen vanhaankin syötiin pettua kun muuta ei ollut. Ei terveellistä mutta henki säilyi. Siksi mielenkiinto.

        Kurkiainen kertoi olevansa työssäkäyvä niin ihmettelen vaan ettei palkkansa riitä parempaan ruokaan, vai tekeekö sitten niitä 9 €/pv töitä. Ite oon työtön peruspv-rahalla ja syön monipuolisesti, terveellistä kasvispainotteista ruokaa. Ja hyvin raha riittää ainakin mulla. Hedelmiä ja marjojakin popsin runsaasti, punaista lihaa välttelen.


    • nälkä meni...

      Vähän samoilla linjoilla mentiin ruuan suhteen tänään. Vaimo siisti pihaa ja minä tein makkara stroganoffia. Pippurikermakastike johon lisäsin pastettua kuutioitua uunimakkaraa ja suolakurkua silpottuna. Peunat ja vihannekset. Raikas kylmä maito lisäksi....

    • .....

      Tein raakasalaatin.
      Lehtiselleri, purjo, fenkooli, kirsikkatomaatti, kesäkurpitsa, herneitä, omenaa pieninä kuutioina, hillosipulia, ananasmurska tölkki, viinirypäleitä, keitin munia ja salaattikastike Elviira.
      Kaksi omenaa Banaani
      Kavhia pipareita aprikoosi marmeladilla. Pähkinöitä ja kuivattuja karpaloita.
      Tuleva viikko on pakastimen tyhjennystä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3672
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      28
      3232
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      69
      2878
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2720
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      81
      1699
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      22
      1518
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1507
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1478
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1474
    Aihe