Katainen on taas päivän nimi

1988
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Monet pyrkivät Kataisen johtamaan seuraavaan halliutukseen.

Äänestä

Eiks Jykä tupeksinut vuosia ja oppositio tuli ja teki?

Äänestä

Mieluisaa luettavaa.

Äänestä

Siis jotain syntyi - kukaan ei vielä tiedä mitä, mutta sen nimi on meinataan tehdä Sote-uudistus, miten - ei tietoa, mutta tämä saatiin aikaiseksi Kataisesta huolimatta.

Äänestä

Juu. Kolme vuotta puupää-Katainen hakkasi päätäsi seinään ennen kuin uskoi että hänen sotehimmelinsä oli perustuslain vastainen.
Jo vuosi sitten oikeusoppineet olivat todenneet saman, mutta eihän tämä kokoomuksen isokorva kuuntelevasta kokoomuksesta asialle korvaansa kallistanut.
Tämä sotesotku kertoo hyvin paljon siitä miten tätä maata on kolmen viime vuoden aikana johdettu.

Äänestä

Kataisesta saatiin niskalenkki.

Uudessa mallissa ei ole hajuakaan kataisen Kokoomuksen ja demareiden Urpilaisen ajamasta mallista.

Ei Katainen bneuvitellut vaan suiostui pakon edessä neuvotteluihin ihan täysin puhtaalta pöydältä niin kuin Sipilä vaati jo kaksi vuotta sittem.

Katainen siis selätettiin täydellisetsi,

Puoli vuitta sitten katainen titesi "Pärjäämme Ilman Oppositiotakin":D

.Kataisen akan pojan oli Pakko NÖyrtyä!!!

Äänestä

Miksin sitten katainen oli tiedotustilaisuudesa kuin maansa menettänyt:D

Ei huutanut "Fantastistaa". Ei uhonnut. Näytti mieluummin pieneltä pohalta joka on menettänyt maineensa ja naamansa.

Naama punoitti ja näytti että voisi painua pöydän alle näkymättömiin.

Äänestä
  • Soini ja Sipilä apuun ja tekivät homman, mihin Katainen ei pystynyt!

    Äänestä

Ei hallitus tätä tehnyt, vaan eduskunta. Teko sinänsä ei kovin ihmeellisiä vaatinut. Vaativa piirustustehtävä oli värittää Suomen kartta eri väreillä. Suurin saavutus oli, että värejä päätettiin käyttää viisi. Tehtävänä oli oli saada keskussairaaloita jaettu sopivasti eri väreille. Koko homma olisi voitu delegoida jonkun lastentarhan tehtäväsi.
Saa nähdä miten kauan kestää ennenkuin tuo uusi jako saadaan oikeasti toimimaan. Varsinaisen työn joutuvat tekemään kunnat.

Äänestä

Kokoomus hallitsi taas poliittisen kentän.

Äänestä
  • Niinhän sinä luulet mutta kun paljastui,että idean isä onkin Sipilä,jolla
    on sentään jotain kokemusta johtamisesta ja varsinkin ajattelukykyä.
    Hallitus on vatkannut tätä asiaa kolme vuotta,eikä ole syntynyt kuin
    sutta ja sekundaa.
    Virkkunen kuin täysin kivettyneenä kuntauudistukseen joka piti soten
    avulla saada maaliin.Huovinen vielä viime viikolla vakuutti kun vaadittiin
    aloittamaan puhtaalta pöydältä,ettei tulla aloittamaan alusta vaan miten kävi.

    Tätä kunta-soteuudistusta on tehty puhtaasti ideologisin perustein sivuuttaen
    perustuslakikin ja kaikki asiantuntijat.
    Rahaa on kulunut rutkasti,eikä mitään ole saatu aikaan.
    Hallitus oli umpikujassa,josta sillä ei ollut ulospääsyä.
    Kokoomuksessa ei ole sellaisia henkilöitä,jotka pystyisivät ajattelemaan
    kansan hyvinvointia,koska aika on kulunut lähinnä oman urakehityksen
    avittamiseen.
    Johtajuutta ei kannata antaa kokemattomille nousukkaille

    Äänestä

  • ilmapuntari kirjoitti:

    Niinhän sinä luulet mutta kun paljastui,että idean isä onkin Sipilä,jolla
    on sentään jotain kokemusta johtamisesta ja varsinkin ajattelukykyä.
    Hallitus on vatkannut tätä asiaa kolme vuotta,eikä ole syntynyt kuin
    sutta ja sekundaa.
    Virkkunen kuin täysin kivettyneenä kuntauudistukseen joka piti soten
    avulla saada maaliin.Huovinen vielä viime viikolla vakuutti kun vaadittiin
    aloittamaan puhtaalta pöydältä,ettei tulla aloittamaan alusta vaan miten kävi.

    Tätä kunta-soteuudistusta on tehty puhtaasti ideologisin perustein sivuuttaen
    perustuslakikin ja kaikki asiantuntijat.
    Rahaa on kulunut rutkasti,eikä mitään ole saatu aikaan.
    Hallitus oli umpikujassa,josta sillä ei ollut ulospääsyä.
    Kokoomuksessa ei ole sellaisia henkilöitä,jotka pystyisivät ajattelemaan
    kansan hyvinvointia,koska aika on kulunut lähinnä oman urakehityksen
    avittamiseen.
    Johtajuutta ei kannata antaa kokemattomille nousukkaille

    kaikki kunnia Sipilällekin, mutta hänen johtajuudestaan en kyllä mitään suuria osaamistasoja ole havainnut. Ennen hiukan nössöilevää ja hallituksenlinjaa mukailevaa Kepun puheenjohtajutta "never höörd, Sipilästä tai hänen firmastaan".

    Äänestä

Tapahtumat viime aikoina osoittavat, että sote aiheuttaa huolestumista suunniteltaessa yleispätevien toimintaohjeiden tavanomaisia käyttökohteita.
Ei sovi unohtaa, että sote johdattelee meidät ja tukiryhmämme kohti organisaatiossa toimivien vastuunalaista asennetta.
Me emme tiedä mitä tapahtuu todella, jos sote mallintaa kokonaiskuvaa käyttäen hyödykseen esimerkiksi yleispätevien toimintaohjeiden tavanomaisia käyttökohteita.

Tässä sote lyhyesti puppulausegeneraattorilla, sillä taitaa politikot veistellä noita juttujaan samaa huttua huomenna ihmetellään mitä me päätettiin.

Äänestä
  • Sanoisin, että tuossa olet tiivistänyt koko asian nykyisyyden ja tulevaisuuden konkreettiselle käytännöntasolle asti.

    Äänestä

SoTe-ratkaisu on kiistatta sulka Kataisen hattuun. Myös Sipilä ja Soini ansaitsevat toiminnastaan täyden kiitoksen. Sipilän vastaantulo oli erityisen merkittävä, koska hyväksymällä viisi suuraluetta hän pyyhki pöytää oman puolueensa aiemmalla linjauksella. Ei ihme, että puolueen entinen harmaa eminenssi Risto Volanne heti vaatikin, että Keskusta hylkäisi tuon sovitun ratkaisun.

Sipilä vahvisti asemiaan todennäköisenä seuraavana pääministerinä, jos Keskusta onnistuu eduskuntavaaleissa nousemaan Kokoomuksen ohi, mikä voi hyvinkin tapahtua. Noihin vaaleihin on tosin vielä yli vuosi aikaa.

Äänestä
  • No nyt sitten kun kerrot viellä, mitä suurta sitten tuli tehtyä ?

    Muuta kuin, että tars tehrä jotain, sen nimi olkoon Sote-uudistus, suuret ja pienet kohdat päätetään ja keskustellaan myöhemmin. Tärkeä päätös, ja sulkia sopii koko sakin tölkkiäjohonkin - joka ei ole hattu !

    Äänestä

  • Ei katainen olisi saanut mitään aikaseksi jos oppositio ei olisi ärähtänyt Jyrko pojalle.
    Jyrkillä oli kolme vuotta väkertää muta ei OSANNUT.

    Äänestä

  • näise menee kirjoitti:

    Ei katainen olisi saanut mitään aikaseksi jos oppositio ei olisi ärähtänyt Jyrko pojalle.
    Jyrkillä oli kolme vuotta väkertää muta ei OSANNUT.

    Eikä ole vielläkään mitään saavutettu, kuin se, että aloitetaan alusta - ja miljoonia palaa poikinen ;) Suoraan puolueille ja puolueita lähellä oleviin asiantuntija-konsultteihin :)

    Ei tästä tumpuloiden pelleilystä juuri muuta voi todeta kuin ; Voi vittu sentään !

    Äänestä

Arhinmäki luulee satenkaaren päästä löytävänsä aarteen tai onnelan. Tällä jätkällä ei oo kaikki kotona Jyrki sanoo ja Paavo tekee

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yhteistyön rakentaja kirjoitti:

Sai aikaan sote -uudistuksen hallituksen ja oppostion kesken.
http://yle.fi/uutiset/katainen_sote-ratkaisu_tarkoittaa_saumatonta_palveluketjua_kayttajan_kannalta/7151425

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu