Matt.4
Luuk.4
Mark.1
Saatuaan kasteen ja Hengen laskeuduttua häneen taivaasta tuo sama Henki ajoi Jeesuksen erämaahan neljäksikymmeneksi päiväksi. Siellä hän paastosi tuon ajan ja joutui paholaisen koettelemaksi. Hän voitti kiusaukset ja aloitti opetustyönsä.
Ensimmäiset ihmiset joutuivat koettelemukseen ja lankesivat, kun söivät hedelmän kielletystä puusta. He elivät paratiisin yltäkylläisyydessä. He eivät kestäneet paholaisen koettelemusta.
Mekin elämme täällä Suomessa materiaalisessa yltäkylläisyydessä. Me lankeamme helposti, koska tahtomme on heikko. Olisiko kristityn hyvä jäljitellä Jeesusta eli pitkä vesipaasto jossain eristyksissä muista ihmisistä ja tekniikasta? Silloin voisimme saada osittaisvoiton paholaisesta, niin että meidän tahtomme vastustaa kiusauksia tulisi vahvemmaksi.
Jeesus sanoi myös eräästä mykkyyttä ja kuuroutta aiheuttavasta hengestä, että se ei lähde kuin rukouksella ja paastolla (Mark.9:29). Paasto on siis hyväksyttävää, mutta entäs nykyistä normipaastoa selvästi pidempi ja rajumpi versio, Jeesuksen esikuvan mukaan?
Totuus on vain se, että nykyisessä virikkeitä ja ärsykkeitä pursuavassa maailmassa hengellinen edistyminen on tosi vaikeaa. Elämme rappiokulttuurissa ja sen hengellisen rappion pysäyttämiseksi olisi meidän itse kunkin tehtävä jotain radikaalia - näin ainakin itse olen ajatellut. Täytyy tietysti muistaa, että raju paasto on hengenvaarallista ja siihen ryhtyessään pitäisi olla täysin terve.
Jeesuksen 40 päivää erämaassa - esimerkki meillekin?
7
163
Vastaukset
- tee hoo
Tälläiset kertomukset ovat pelkkiä myyttejä joilla ei tarvitse olla mitään pohjaa todellisuuteen.
Tärkeämpää kuin tälläisten myyttien jauhaminen olisi todellisten , Jeesuksenkin ajamien asioiden kuten konkreettisten tekojen miettiminen suhteessa lähimmäisiimme joita nyt ovat kaikki ihmiset maapallollamme. - RiittäväPeruste
Voisi ensin kokeilla noudattaa 40 päivää ruokavaliota, joka antaa kirkkaan mielen, esimerkiksi makrobioottista ruokavaliota.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Makrobioottinen_ruokavalio
En ole kylläkään itse (vielä) kokeillut.- a-nonyymi
Tuo on hyvä idea, koska siinä vaan muutetaan ruokailutottumuksia terveelliseempään suuntaan.
Paasto sen sijaan on taistelua lihaansa vastaan. Paastoon kannattaisi liittää myös luopuminen viihteestä ja sen ajanvietteen korvaaminen rukoilulla tai meditaatiolla. Itse olen elänyt pari kertaa vain kahvin ja veden varassa kuukauden päivät, mutta tuo virikkeetön elämäntapa ei ole kyllä onnistunut - tietsikka tai telkku pitää kuitenkin aina jossain vaiheessa avata, että tietää mitä maailmalla tapahtuu. - RiittäväPeruste
a-nonyymi kirjoitti:
Tuo on hyvä idea, koska siinä vaan muutetaan ruokailutottumuksia terveelliseempään suuntaan.
Paasto sen sijaan on taistelua lihaansa vastaan. Paastoon kannattaisi liittää myös luopuminen viihteestä ja sen ajanvietteen korvaaminen rukoilulla tai meditaatiolla. Itse olen elänyt pari kertaa vain kahvin ja veden varassa kuukauden päivät, mutta tuo virikkeetön elämäntapa ei ole kyllä onnistunut - tietsikka tai telkku pitää kuitenkin aina jossain vaiheessa avata, että tietää mitä maailmalla tapahtuu.Ortodokseilla näyttäisi olevan kokemusta asiasta:
http://www.ort.fi/kirkkovuosi/paaston-oppaaksi-filokalia
Filokaliakin löytyi kirjahyllystäni. Pitänee lukea teosta lisää.
Ihmisen paastot ovat rajallisia,nesteen vajaus on josellaien että,ei selviä pitkälle.
Siinä sitten mielihalut ja kainmaaiman kiusauset,vaikeaksi menee.
Entä itse kuri?
a-nonyymi- a-nonyymi
Luukas 4
>1 Sitten Jeesus täynnä Pyhää Henkeä palasi Jordanilta; ja Henki kuljetti häntä erämaassa,
2 ja perkele kiusasi häntä neljäkymmentä päivää. Eikä hän syönyt mitään niinä päivinä, mutta kun ne olivat päättyneet, tuli hänen nälkä.<
Tästä päätellen, en usko, että Jeesus olisi ollut tuon ajan erämaassa juomatta vettä. Veden hän on saattanut otta mukaan nahkaleileissä, kerätä lämpötilaeroista johtuvaa aamukastetta jollain metodilla tai käydä keitaalla juomassa.
Paasto tarkoittaa minun mielestäni ravinnosta pidättäytymistä, joten kuulijan mainitsema nestehukka ei välttämättä vaivaa. a-nonyymi kirjoitti:
Luukas 4
>1 Sitten Jeesus täynnä Pyhää Henkeä palasi Jordanilta; ja Henki kuljetti häntä erämaassa,
2 ja perkele kiusasi häntä neljäkymmentä päivää. Eikä hän syönyt mitään niinä päivinä, mutta kun ne olivat päättyneet, tuli hänen nälkä.<
Tästä päätellen, en usko, että Jeesus olisi ollut tuon ajan erämaassa juomatta vettä. Veden hän on saattanut otta mukaan nahkaleileissä, kerätä lämpötilaeroista johtuvaa aamukastetta jollain metodilla tai käydä keitaalla juomassa.
Paasto tarkoittaa minun mielestäni ravinnosta pidättäytymistä, joten kuulijan mainitsema nestehukka ei välttämättä vaivaa.Ei sitä me tiedetä,mitä on totellisuudessa,tapahtunut melkoinen on kyllä paaston pituus.Ihminen ei sitä kyllä kestäisi normaali olotilassa,muttä hän olikin ilman syntiä,se voi olla siinä ratkaisuna.
a-nomyymi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras961504Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva202960- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29760Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703