Asevelvollisuus ja ateismi

mitä atte?

Mitä mieltä olet asevelvollisuudesta, tasa-arvosta ja sen tarpeellisuudesta nyky-Suomessa?

10

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huli Verskas

      Armeija on tarpeeton, koska vain rukoilemalla voitetaan sodat.

    • Petri Kuosmanen

      Nykypäivän asevelvollisuus on iso vitsi! ennenvanhaan sentään lihavatkin joutuivat vähän juoksemaan armeijassa,nyt torpataan kutsunnoissa lihavuuden puolesta,sivariksi ryhtyminen on liian helppoa ja armeijaaika on muutenkin liian lyhy.

      Itse olen ilmavoimien reservikersantti ja silloin kun minä olin intissä (vuonna 1996) niin kaikki olivat vähintään sen vuoden.

      Ennenvanhaan armeijassa tehtiin poijista miehiä mutta nykypäivänä se on semmoista lepsuilua.

    • ylivoima.

      Pakollinen asevelvollisuus vain miehille on suurin tasa-arvo-ongelma Suomessa.

      • rherh

        Hohohhoijjaa. Vai SUURIN tasa-arvo-ongelma? Tiedätkö sinä edes kuinka suuri osa ikäluokkaa yleensä armeijaan otetaan? Eihän sinne koko ikäluokka edes mahdu, koska kasarmeja lakkautetaan. Ja iso osa juipeista on niin huonossa kunnossa, että senkun jatkavat burgereiden mässyttämistä, niin ei tarvitse pelätä inttiin joutumista.


      • 999
        rherh kirjoitti:

        Hohohhoijjaa. Vai SUURIN tasa-arvo-ongelma? Tiedätkö sinä edes kuinka suuri osa ikäluokkaa yleensä armeijaan otetaan? Eihän sinne koko ikäluokka edes mahdu, koska kasarmeja lakkautetaan. Ja iso osa juipeista on niin huonossa kunnossa, että senkun jatkavat burgereiden mässyttämistä, niin ei tarvitse pelätä inttiin joutumista.

        No, sanopa yksikin suurempi, kuin sukupuolen perusteella määräytyvä pakkotyö.


    • atte454545

      Ainoa hyöty mitä intistä oli se, että kunto nousi ja oppi erämaataitoja..muuten kenttätaito oli tyydyttävä..ei opetettu tarpeeksi sotimista, vaan turhaa sotilaalliista kuria (sulkeiset yms.)

    • sitäsopiimiettiä

      Ukrainassa on tuommoiset 45 miljoonaa asukasta ja lopputulos venäjän kanssa on jo tiedossa. Sitä sopii miettiä miten Suomi 5.4 miljoonalla asukkaalla puolustaa maita ja mantujaan ja miten uskottavaa se on...

      • no god.

        Ja ukrainakin tilanne todisti sen että rukoileminen ei auta pätkääkään koska Jumalaa ei ole olemassa.


    • Valitettavasti elämme maailmassa, jossa pitää valmistautua käyttämään myös aseita itsensä puolustamiseksi.

      Koska uskottavan puolustusjärjestelmän luominen tyhjästä kestää kymmeniä vuosia, meidä pitää pitää järjestelmää yllä rauhallisten jaksojenkin aikana, jos haluamme säilyttää itsemääräämisoikeutemme.

      Kuten olemme huomanneet, Euroopankin turvallisuustilanne voi muuttua nopeasti hyvään suuntaan, kuten kylmän sodan päättyessä, tai sitten huonompaan kuten...... Silloin ei ole aikaa luoda uutta puolustusta, jollei sitä jo ole valmiina.

      Pelkkien poikien osallistuminen aseelliseen maanpuolustukseen valmistautumiseen ei ole tasa-arvoista.

      Ongelmaa ei voida nykymaailman aikaan ratkaista vapauttamalla pojat asevelvollisuudesta, joten vaihtoehdoksi jää tyttöjen ottaminen mukaan samaan järjestelmään.

      Koska maanpuolustus koskee koko yhteiskuntaa ja kaikkia sen osa-alueita, niin pelkkä sotilaskoulutus voitaisiin laajentaa valmistautumiseen koko yhteiskunnan kriisinhallinnan kehittämiseen. Soveltuvin osa pojista ja tytöistä hoitaisi aseellisen puolen ja ne, jotka sopivat muihin tehtäviin, koulutettaisiin niihin.

      Asevelvollisuudelle ei taida Suomessa olla muita reaalisia vaihtoehtoja, kuin Sveitsin malli. Ammattiarmeija on todellakin liian kallis ja liian pieni.

      • Kyllä mielestäni nyjymuotoisen armeija pitää säilyä.
        Toki se kuten moni muukin tarvitsee silloin tällöin päivitystä.

        Jo "kasvatusmielessä" intti puolustaa paikkaansa, opiivat nuoret hyväksymään pienen asian - täytyy tehdä jokin asia siten kuin "käsky" edellyttää-
        Aivan samaan asiaan jokainen törmää myös työelämässä - kun pomo sanoo niin siihen on hänellä direktio-oikeus.
        Toki olisi upeaa, että Suomessa johtamismenetelmät muuttuisivat käskyttämisestä keskustelevaksi entistä paremmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2147
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1023
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe