Millainen on ateistiparin / perheen elämä?

ateistipari

Kun täällä ollaan nyt puhuttu muutaman pv ajan "millaisuuksista", niin jatketaan samalla teemalla.
Pian hääpv jälkeen kehittyy ateistiparille kielteisiä tapoja.
Riitelystä ja kinastelusta tulee jokapv.
Kun syntyy lapsia, uusi ateistiisä ja ateistiäiti toteavat, ettei heillä ole taitoja vanhemmuuteen eikä myöskään avioliittoon.
Onko näin, on, koska erotitilastot ovat niin korkeat.
Mitä pitäisi ateistien tehdä toisin, koskien myös ateistisia avopareja

10

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskossa eteenpäin

      Elinikäin kestävä suhde rakennetaan viisaudella ja ymmärryksellä, ei tyhmyydellä, juonittelulla ja minä keskeisyydellä.
      Siitä vaan ateistit suhteen "rakennuspuuhiin".

    • miksi avioon ollenka

      Tosi huolestuttavaa tuollainen perhe-elämä.

      • ertyusdfghjk

        ateistisuus on sitä, että millään ei oo mitään väliä, keskitytään vain siihen mikä pakko tehdä.
        Miten siihen voi soveltaa ymmärrystä ja viisautta, ei mitenkään


      • ertyusdfghjk kirjoitti:

        ateistisuus on sitä, että millään ei oo mitään väliä, keskitytään vain siihen mikä pakko tehdä.
        Miten siihen voi soveltaa ymmärrystä ja viisautta, ei mitenkään

        "ateistisuus on sitä, että millään ei oo mitään väliä"

        Todista.


    • Uskonnoton 61 v

      Ihmetyttää aloittajan lähtökohdat. Hän pitää oletuksena, että ateistiperheessä olisi jotenkin kielteisempää kuin uskovaisissa perheissä. Aivan perusteeton lähtökohta!

      Olemme pain 40 vuotta naimsisisa ollut pari, meillä on aikuisia lapsia. Emme ole koskaan tarvinneet kirkkoja paitsi konserttipaikkoina ne ovat hyviä. Emme välitä uskonnosta. Lastenlapsilla on pidetty ihanat, koskettavat ja henkilökohtaiset nimijuhlat aikanaan.Elämämme on onnellista. Uskontoa ja jumalia emme ole kaivanneet.

    • fdkjhu

      Hmm. Kaksikymmentä vuotta ollaan avioliitossa oltu. Ei uskota jumaliin kumpikaan, että sillä lailla menee ihan hyvin ilman turhia hörhöilyjä. Lapsia meillä ei ole, mutta eipä ole muitakaan murheita, mitä nyt vahän jalkasärkyjä se semmoisia.

    • >>>Onko näin, on, koska erotitilastot ovat niin korkeat.

    • näin meillä

      Elinikäinen suhde rakennetaan myös uskollisuuteen,siloin se on arvokasta ja turvallista..... ei pompita kukasta kukkaan.

    • itte.piru

      Aloittajan ei kannattaisi levitellä perhe-elämäänsä noin yksityiskohtaisesti. Hänet voidaan tunnistaa.

    • Jos toinen avioparista paukahtaa kesken avioliiton uskoon ja alkaa käännyttämään toistakin, niin siitä ei avioero ole kaukana. Riippuu silloinkin tapauksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      174
      1192
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      46
      631
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      304
      558
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      228
      543
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      529
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      502
    Aihe