Oikeus kieltäytyä ateistisesta opetuksesta

himouskovainen.

Kaikilla oppilailla tulee olla oikeus kieltäytyä ateistisesta, epätieteellisestä opetuksesta. Tämä koskee yhteiskuntaoppia, fysiikkaa, biologiaa jne

Kaikkissa aineissa tulee siirtyä tieteelliseen teistiseen opetusohjelmaan.

Kaikki uskontoa pilkkaavat ateisti-julistukset tulee olla vapaaehtoisia ja niihin saa ateistit mennä keskenään keksimään roska-teorioitaan ja ylistämään harhaoppejaan ja kuuntelemaan toistensa pseudo-tiede jorinoita ja siitä kuinka alkuräjähdys syntyi "sattumalta"

6

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Verne°

      Uskonto on ainoa opetus kouluissa mikä on epätieteellistä. Koulujen pitäisi olla uskonnoista vapaata aluetta.

      • himouskovainen.

        "Uskonto on ainoa opetus kouluissa mikä on epätieteellistä."

        Mitäs epätieteellistä siinä että kerrotaan siitä mitä Jeesus sanoi?

        Ei tiedettä ole määritelty siten että uskonnon opetus on epätiedettä. Enemmänkin näyttää siltä että ateisti ei tajua mitä tiede ylipäätään on. Uskonnon opetus ei ole sen epätieteellisempää kuin vaikkapa historian tai äidinkielen opetus


      • kokemus-k
        himouskovainen. kirjoitti:

        "Uskonto on ainoa opetus kouluissa mikä on epätieteellistä."

        Mitäs epätieteellistä siinä että kerrotaan siitä mitä Jeesus sanoi?

        Ei tiedettä ole määritelty siten että uskonnon opetus on epätiedettä. Enemmänkin näyttää siltä että ateisti ei tajua mitä tiede ylipäätään on. Uskonnon opetus ei ole sen epätieteellisempää kuin vaikkapa historian tai äidinkielen opetus

        Uskonnon opetus on tieteellistä juuri niin kauan kun muistetaan aina kertoa että siinä opetetut käsitykset ovat nimenomaan tuon uskonnon käsityksiä asioista ja että Raamatun mukaan Jeesus on sanonut sitä ja sitä.
        Tuntuu vain että ei ehkä tule kaikille aina ihan selväksi että yhden uskonnon käsitys asioista ei ole sama kuin ainoa totuus asiasta. Jo eri kristityt kirkot katsovat saman Raamatun pohjalta asioita eri näkökulmista. Puhumattakaan siitä että maailmassa on tuhansia eri uskontoja joilla on kaikilla eri käsitys Jumalasta ja Jumalan tahdosta.

        Olisi aika hassua jos meillä olisi maailmassa tuhansia ihan erilaisia käsityksiä fysiikan tai matematiikan perusteista ja opettaisimme vain yhtä korostamatta koko ajan että tämä on vain yksi käsitys asiasta.


      • himouskovainen. kirjoitti:

        "Uskonto on ainoa opetus kouluissa mikä on epätieteellistä."

        Mitäs epätieteellistä siinä että kerrotaan siitä mitä Jeesus sanoi?

        Ei tiedettä ole määritelty siten että uskonnon opetus on epätiedettä. Enemmänkin näyttää siltä että ateisti ei tajua mitä tiede ylipäätään on. Uskonnon opetus ei ole sen epätieteellisempää kuin vaikkapa historian tai äidinkielen opetus

        Sun pitäisi oikeesti perehtyä tieteen käsitteeseen paremmin. Muuten sellaiset kirjoitukset saattavat sut noloon valoon. Jo se, että sotket ateismin tieteeseen, on aika räikeä virhe.


    • "Kaikilla oppilailla tulee olla oikeus kieltäytyä ateistisesta, epätieteellisestä opetuksesta."

      Epätieetellisestä? Kyllä. Sellaista tiedettä kuten ateistinen tiede ei ole olemassa.

      "Tämä koskee yhteiskuntaoppia, fysiikkaa, biologiaa jne"

      Näillä ei ole mitään tekemistä ateismin kanssa.

      "Kaikkissa aineissa tulee siirtyä tieteelliseen teistiseen opetusohjelmaan."

      Nyt puhuit itsensä pussiin. testeillä nimittäin ei ole esittää yhtään tieteellistä ainetta koulussa opetettavaksi joten se siitä.

      "Kaikki uskontoa pilkkaavat ateisti-julistukset tulee olla vapaaehtoisia"

      Niinhän ne onkin....edelleen...ateismia ei opeteta kouluissa.

      "ja niihin saa ateistit mennä keskenään keksimään roska-teorioitaan ja ylistämään harhaoppejaan ja kuuntelemaan toistensa pseudo-tiede jorinoita ja siitä kuinka alkuräjähdys syntyi "sattumalta"

      Pitääkö sun mielestä "jorina", joka perustuu VERTAISARVIOITUIHIN TODISTEISIIN, korvata vielä pahemmalla jorinalla, josta ei ole mitään näyttöä???

      • "testeillä nimittäin ei ole esittää......"

        Piti lukea "teisteillä" tietenkin...pahoitteluni virheestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2576
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      97
      1552
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      966
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      40
      867
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      851
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe