Miksi JO henkilöstövaihdoksia????? Yritys toiminut vasta hetken. Mukana yrittäjä ja päiväkodissa jo toinen johtaja. Kauakohan pysyy?? Muu henkilökunta?? Palveleeko tämä oikeesti perheiden tarpeita??
MIKÄ PÄIVÄKOTI NUMMENKOLOSSA MÄTTÄÄ????
7
714
Vastaukset
- Näitä riittää
Noora Elberg oli Hiiden Hoidon ja Taidon asiakkaana perustaessaan yksityistä päiväkoti Nummenkoloa Vihtiin. Haastattelimme häntä projektin lopuksi.
Haastateltavana Noora Elberg, toimitusjohtaja (Elbergin Lastenpalvelut Oy). Haastattelijana Hilkka Lydén.
Hilkka Lydén: Mitä Hiiden Hoidon ja Taidon palveluita käytit?
Noora Elberg: Omavalvontasuunnitelman laajin vaihtoehto ja päiväkotitoimintaan liittyvien ilmoitusten metsästys- ja täyttöpalvelu.
HL: Miksi päädyit käyttämään meidän palveluitamme sen sijaan, että olisit tehnyt itse?
NE: Sain alun perin tiedon palveluistanne Uusyrityskeskukselta. Kun ei ole omakohtaista kokemusta, eikä varsinkaan sellaista rutiinia tällaisten asiakirjojen valmistamiseen, olin ehdottomasti sitä mieltä että säästän omaa energiaani niihin asioihin, mitä osaan tehdä ja teetän nämä teillä. Ostin mielenrauhaa niin sanotusti, kun tietää että sieltä [dokumenteista] löytyy kaikki mitä pitääkin ja ne on tuotettu järkevässä aikataulussa.
HL: Millainen prosessi mielestäsi oli?
NE: Ensimmäinen adjektiivi, joka tulee mieleen, on ihan oikeasti ”hauska”. Jos peilaan ajatukseen siitä, millainen prosessi olisi ollut itse tehtynä, tämä oli mulle vaivaton vaihtoehto. Jos ajatellaan, että mä tekisin tämän kaiken itse, mun pitäisi osata jokainen väliotsikkokin avata että tietäisin mitä tässä nyt haetaan, mitä tähän kuuluu, mitä tällä tehdään. Siihen menisi varmaan kymmenen tuntia joka kohtaan, kun hakisin tietoa jostain netistä tai vastaavasta. Sen sijaan sain vapaasti heitellä "aivopieruja" ja joku toinen sai tehdä niistä viisasta tekstiä.
HL: Yllättikö joku asia?
NE: Yritän miettiä miten tän muotoilisi järkevästi... Oikeastaan just se, miten helppoa isojenkin asiakirjojenkin ja erittäin tärkeiden ja vaativien asioiden saaminen paperille voi olla, kun apuna on joku joka tietää miten sen saa muotoiltua ja näkyväksi. Että osaa kuvata miten joku tietty asia juuri meillä tapahtuu.
HL: Jos olisit alkutilanteessa ja saisit valita uudelleen, ottaisitko edelleen palvelun mieluummin meidän tekemänämme?
NE: Ehdottomasti! Siis ihan oikeasti aivan ehdottomasti.
HL: Millaista hyötyä sait tästä?
NE: Sain hyötyä kyllä monella tavalla. Ensimmäinen hyöty on, että meillä on ihan työyhteisöäkin varten nämä [omavalvontaan ja toiminnan järjestämiseen liittyvät] asiat selkeästi kuvattu ja avattu. Säästetään työtunteja ja saadaan ohjata resurssit ja työaika siihen meidän perustehtävään. Lisäksi hyvin tehty ja julkinen omavalvontasuunnitelma on kilpailuvaltti. Henkilöstöltä ei mene myöskään yhtä paljon aikaa viranomaiskäynteihin ja hyvin hoidettu omavalvonta vähentää viranomaisvalvonnan tarvetta, ja taas voidaan keskittyä tekemään enemmän sitä mikä on meidän pääasiallinen työ.
HL: Haluaisitko antaa jonkun vinkin sosiaalipalvelualalla aloittavalle yrittäjälle?
NE: Jos ei ole omakohtaista kokemusta omavalvontasuunnitelmien, turvallisuussuunnitelmien ja muiden siihen liittyvien asioiden suhteen, ehdottomasti käytä oma energiasi johonkin muuhun ja ulkoista tämä palvelu.
http://www.hiidenhoitojataito.fi/yritys/13-referenssit/60-referenssi-elberg
Ammattitaidon puute ja rahan ahneus. Se siinä mättää. - tyytyväinen
Asiakkaana olemme varsin tyytyväisiä. Lämminhenkinen ja ammattitaitoinen henkilökunta , kodinomaisuus , johtajan luottamusta herättävä asenne . Turhaa palstoilla kirjoittelu ja epäilyt, mielipiteemme perustuu faktoihin. Suosittelemme paikkaa lämpimästi !!!!!!!
- lh itse
Olisko uuden päiväkodin kasvukipua tuo johtajan vaihto? Aina ei löydy sitotuvaa henkilökuntaa...
- terhi5
Samaa mieltä, mutta aina henkilöstömuutokset mietityttää!! Miksi aloittaa paikassa mikä ei kuitenkaan kiinnosta? Tai kenties muut syyt...raskaus mm.??
- asiakas2
Täällä toinen tyytyväinen asiakas, joka suosittelee kyseistä päiväkotia lämpimästi. Erityisesti omistajalla, mutta myös henkilökunnalla on erinomainen asenne sekä lapsia että vanhempia kohtaan. Kodinomaisuus kuvaa päiväkotia hyvin. Henkilökuntavaihdokset ovat harmillisia, mutta uuden yrityksen alkutaival on harvoin helppo.
- asiakas1
Kovasti toivomme, että nykyinen henkilökunta säilyisi. Hyvää työtä olette tehneet ja lapsi viihtyy!!!
- Vierestäseuraava
Mättää omistajan kasvatustaito. Miten arvojen mukainen ( kodinomainen) kasvatus voi onnistua kun oma poika on jo alaikäisenä täysi varas ja ongelmanuori?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1713209Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K432009Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii642004Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a261980- 1981900
Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,841310Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja981281Martinan pankkikortti
Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa2541253Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii1911216- 251207