Uskonnot = Massahypnoosi

haluan vain sanoa että uskonto on tehty vain sen takia että ihmiset saataisiin pysymään kurissa. sillä mielestäni emme eroa muurahaisesta mitenkään paitsi että olemme kehittyneempiä kaikilla elämän osa alueilla.. enkä näe mitään järkeä edes elämässä kun ei meitä kukaan enään edes muista 1000 vuoden päästä joten suosittelen kaikkia jättämään työnsä ja tekemään mitä huvittaa sillä eipä siitä työn teosta ole mitään muutakuin harmia.
vedän varmaan itseni jojoon tässä jokin päivä kun loppuu tekemien.. eipä mulla muuta.
679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

5/5

Äänestä

Jeesus oli oman aikakautensa kapinallinen, joka joutui riitoihin valtaapitävien kanssa. Ohje toisen posken kääntämisestä silloin kun toiselle puolelle on jo lyöty ei ole vallanhaluinen ohje, eikä perustu ihmisten kurissapitämistavoitteisiin.

Kristinuskontoakin on käytetty myös väärin, ja vallantavoitteluun. Se ei tee tyhjäksi Jeesuksen opetuksia: Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi on edelleen ihan toimiva ohje.

1000 vuoden päästä ei muisteta kuin joitain historian näkyvimpiä hahmoja. 1000 vuoden päästä ei välttämättä tällä pallolla ole ihmisiäkään elossa ketään muistelemassa. Tällä hetkellä ympärilläsi olevat ihmiset voivat ilahtua näkemisestäsi, ja heille olet velkaa reilun kohtelun. Normaalit ihmiset vastaavat sinulle samalla tavalla kuin heitä kohtelet, ja aloittamalla hyvän tekemisen saatat löytää elämääsi mielekkyyden.

Äänestä
  • Se toisen posken kääntäminen on agressiivinen ele, jonka tarkoitus on osoittaa, että hän on oikeassa, hän on uhri, hän voittaa kiusaajansa.

    Äänestä

  • Taisit juuri trivialisoida koko Jeesuksen toiminnan. Jeesus varmasti opetti muutakin kuin pelkästään toisen posken kääntämistä (passiivinen vastarinta?) ja hänellä oli tukijoukkoja. Kyseessä ei ollut pelkkä riita, vaan sen ajan ja yhteiskunnan puitteissa vallankumouksellista toimintaa. Älä ymmärrä väärin: En missään nimessä tue kuolemantuomiota, varsinkaan jos kyseessä on pelkkä poliittinen erimielisyys.

    Äänestä

en tiedä mitä tämä tarkoittaa mutta alan märistä niin kuin pikkku likka konsanaan kun näen jonkun pienen lapsen.
...
..
.
tänään näin parvekkeella olessani pienen lapsin iloisesti hyppimässä yli lammikoiden samat märinät hmh mielenkiintoista tälläistä ei ollut vielä vuosi sitten.hmh

Äänestä

pumppaan eeppiseen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Depressed_Man kirjoitti:

haluan vain sanoa että uskonto on tehty vain sen takia että ihmiset saataisiin pysymään kurissa. sillä mielestäni emme eroa muurahaisesta mitenkään paitsi että olemme kehittyneempiä kaikilla elämän osa alueilla.. enkä näe mitään järkeä edes elämässä kun ei meitä kukaan enään edes muista 1000 vuoden päästä joten suosittelen kaikkia jättämään työnsä ja tekemään mitä huvittaa sillä eipä siitä työn teosta ole mitään muutakuin harmia.
vedän varmaan itseni jojoon tässä jokin päivä kun loppuu tekemien.. eipä mulla muuta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu