On se kumma että meille haalitaan väkeä jota joudutaan ELÄTTÄMÄÄN ja KOULUTTAMAAN ainakin kahden sukupolven verran j,jos riittääkään.Esimerkiksi meille on pesiytynyt kokonainen kansanryhmä joka 90% :sti elää maassamme sosiaaliturvan ja kelan tuilla ja erilaisilla harkinnanvaraisilla lisillä ja näistä vielä riittää lähetettäväksi "kotimaahan"sukulaisille ja heimopääliköille ???
LEIKATAANKO MAAHANMUUTON KUSTANNUKSIA ?????
onx mitään järkee
17103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Muut puolueet eivät halua edes keskustella mamutuksen rajoittamisesta!
Se on kyllä ihan käsittämätöntä, kuinka maahanmuuton aiheuttamista tarpeettomista kuluista ei synny tässä maassa mitään rehellistä keskustelua.
Varsinkin nyt kun tavallisia suomalaisia kuritetaan verojen korotuksilla ja leikataan vähiäkin etuisuuksia.
Jos haluat muuttaa Suomeen, kannattaa tosiaan kilpailuttaa ne muuttokulut eri yhtiöiden välillä. Ei kannata ottaa ensimmäistä tarjousta esim. John Nurmiselta. Victor Ek ja Niemi ovat hyvin kilpailukykyisiä tällä alalla.
Enkä edes luettele ulkomaiste muuttoyritysten nimiä, niitä on liian monta.
Kustannuksien leikkaamiseen on ainoa vaihtoehto kilpailutus.
Outoa, että maalaisille pitää tämäkin selittää...
Äänestimme väärin viime vaaleissa. Tämä mies ei mennyt läpi, vaikka sanoo asian niin suoraan, että tollompikin tajuaa. http://naurunappula.com/486447
Taitaa muuten olla eurovaaliehdokkaana, eli jos haluatte muutosta, niin nyt on tilaisuus tehdä jotain kongreettista.
Persuilla ei populisteina ole painoarvoa, vaikka oikeita asioita ajavatkin. Mistään vain ei tule valmista.
Oletkos Jussuf muistanut käydä lampaitasi hoonaamassa? Jos et niin nyt olisi korkea aika.
Meillä on ainakin kaksi pyhää josta ei saa leikata:
Joutilaat afrikkalaiset oloilijat ja
eduskunta. Tuntuu aika oudolta, että näin kaukana toisistaan olevat käsitteet ovat kuitenkin samalla viivalla.
Sitten tärkein ei-pyhä asia on:
Suvilaulun poisto kouluista ja
ristin poisto valtakunnan lipusta.
Maahanmuutto ja maastamuutto eivät ole sama asia. Suomalaisetkin ovat itse olleet suurina siirtolaisvuosina mamuja Ruotsissa, Kanadassa, Australiassa ja Usa:ssa. Eipäs unohdeta tätä. Mikä kumma etuoikeus suomalaisilla on ryhtyä mamuksi kun muuttaa täältä kotomaasta pois? Mikä kumma etuoikeus suomalaisella on ryhtyä elintasopakolaiseksi muuttamalla paremman elintason maahan? Miksi et itse ryhdy mamuksi ja muuta täältä Suomesta pois? Voisit kokea uudessa maassa syrjintää.
Totta kai mamuja vihataan kaikkialla maapallolla, mutta sellaisia jotka ovat hyödyksi yhteiskunnalle siedetään, kuten ahkeria suomalaisia siirtotyöläisiä.
Näitä Afrikasta tulleita ei parhaalla tahdollakaan voi sanoa siirtotyöläisiksi, vaan he ovat sosiaalipummeja. Näiden pummien takia meidän pitäisi vielä lopettaa oma kulttuurimme ja alkaa palvomaan jotain kuujumalaa.
Olisiko nuo suomalaiset maastamuuttajat tehneet jotain tuottavaa leipänsä eteen?
Olisikohan?
Uittu, mikä urpo.
Suomalaiset ovat ollet tuolla töissä, ei loisimassa ja haisemassa sekä syyttämässä kantiksia rasisteiksi. Miten voin olla noin typerä???
Koska Kokoomus on yrittäjän asialla,annan yritysvinkin.
Perusta tulkkifirma,haali suomea osaavia maahanmuuttajia
palkoillisiksi.
Kaikista fantastisinta on se,että yhteiskunta maksaa jokaisesta
lääkärikäynnistäkin enemmän,koska siihenkin tarvitaan vähintään
kaksi.
Juu, tällä tavalla kielitaidoton löyhkäävä ihmiskuona vähitellen tuhoaa hyvinvointivaltion.
Mamuluuskatkin kaiken lisäksi pöllivät synnytyssairaaloista kaiken irti lähtevän.
Estääkään ei voi, koska rasistikortti tulisi heti nenän eteen.
Ei niitä voi leikata. Alati kiihtyvä muutto vain lisää kustanuksia. On ne maahanmuuton kokonaiskustannukset sitä luokkaa vuodessa että tuskin kukaan haluaa sitä summaa kuulla. Ei tarvitse ihmetellä kuntien tyhjiä kassoja.
Suomen sosiaaliturva on Suomalaisia varten luotu ei elintasopakoloisia varten.
ei enää. nyt mamut ovat kaiken a ja o. nähkääs...kulttuurin vaaliminen on kuitenkin tärkeämpää kuin oma kansa. menneellä ei ole mitään virkaa tässä ajassa. mm. sota oli aivan turhaa.
satiaiset ja mutiaiset voittaa kiimassaan kaiken ainakin suomessa. hur..reista ei
kannata olla huolissaan,ne ovat jo lepsuuttaan menettäneet täysin maansa ja vallan siellä. mamut vie kaiken ja alle 20v kuluessa ruotsalaiset ovat jo pas..kahommissa,joita mamut valvoo yötä pvää. sitäkö me tänne tollolandiaankin kaivataan.
Suomessa on vaalittava Suomalaista kulttuuria, tapoja, lakeja ja elämänarvoja.
Ei uskoisi 1800-luvun ihminen silmiään jos näkisi tämän järjettömyyden kuinka mamuja paapotaan ja hyysätään kuin kuninkaallisia.