Vastarintaliikkeen aktivistit suuntasivat 5. toukokuuta Pudasjärvelle. Aktivismi aloitettiin aamupäivällä Pudasjärven keskustan alueella. Ilma oli kirkas ja viileä koko aktivismin ajan. Teema oli monikulttuurisuuden aiheuttamat alueelliset ongelmat Pudasjärvellä.
http://www.youtube.com/watch?v=w9dDfRkWUTU
http://www.youtube.com/watch?v=w9dDfRkWUTU
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mitäs ongelmia Pudasjärvellä on sitten ilmaantunut?
Liika rikkauksia ja voimavaroja ?
Ns.vastarintaliike, alkakaa porukalla opettamaan Suomenkieltä maahanmuuttajille, niin ongelmat loppuu. Virossa ei ole ongelmia maahanmuuttajien kanssa vaikka kuuluu EU:n kuten Suomikin. Ei siellä kyllä viikon aikana näkynytkään ainoatakaa, ovatkohan maalla?Marssikaa Vappuna niin nähdään "kotimaan kommareita". Punainen "porvari" lähti hallituksesta, yrittää saada kalastettua ääniö, jos joku sattuisi vaikkapa äänestämään.
Hyvä että vastarintaliike ajaa ulkomaalaiset pois putasjärveltä !
Kaikki turistipakolaiset Pois tältä kylältä !,,,,,!!!!!!!! Alkaa jo vi.....a katella näitä veronmaksajien ELÄTETTÄVIÄ !!!!!!!!!!!!!! Maine on Pudasjärvestä jo MENNYT näiden kummajaisten takia PUDASJÄRVESTÄ!!!!!!!!!!,
Eikös mamutus ole visioitu teillä tulevaisuuden teollisuudeksi (rahasammoksi) ?
Sitten on täydellitä, kun vielä keksitte puuhata jumalattoman tuulipuiston vatkaamaan rahaa Juuttien taskuun!
Hei, voishan joku visiönääreistänne puuhata avokaivoksen ( kunnan rahoilla) johonkin vesistön kupeeseen...
Hei, me tienataan näillä :)
Vastarintaliike, no huh huh :D :D Onko pikkupojat lukeneet vähän liikaa korkkareita?
Eikö teillä keskenkasvuisilla mammanpojilla ole muuta tekemistä kuin rääkätä ihmisiä? Hommaatte vielä rekisterin itsellenne noilla leikeillä ja mitä sitten kun ammattikoulu loppuu ja töihin pitäisi päästä?
Vasemmiston Li Andesson on sitämieltä että Suomeen pitää saada lisää maahanmuuttajia, varsinki maaseudulle. Pudasjärvi on sopivapaikka puhtaaseen luontoon tulla asumaan.
Joo. Sinne vain nee keri suon laitaan. Kunta voisi antaa lainaksi kuokan.
Siitä se Jussikin aloitti!
Kohtahan täällä joka toinen vastaan tulia on värivikainen mutiainen,ei hyvältä näytä Pudasjärven tolevaisuus!
Parempi Pudasjärven tulevaisuudelle on on muualta muuttanut, kuin laisesi kirjoitustaidoton keskikaljankantaja-sätkänkäärijä-yhdistelmä.
Asiantuntia taitaa olla mustan munan lutkuttaja, varmaankin helppoa saalista kun suosii niitä niin paljon.
Niinhän ne suuntasivat. Ja itsensä munasivat: monikulttuurisuus kun ei ole aiheuttanut minkäälaisia alueellisia ongelmia Pudasjärvellä. Nämä viisaat tulivat mertomaan meille minkälaisia alueellisia ongelmia meillä muka on. Parhaatkin asiantuntijat.