Viinin hinta ravintoloissa, huhuh!

fiinistiviinii

Ahneudella ei ole rajaa. 7-8eur Alkon "kyykkyviini" hinnoitellaan ravintoloissa pääsääntöisesti n.50eur.
Mikä ihme siinä on että siitä p..ska viinistäkin pitää ryöstää hirveä hinta! Ei muuten sitä ryöstöhintaa selitä ALV. mihin vetoavat aina.
Lasketaanpa:
hinta alkossa 8eur pistetään 500% katetta = 40eur alv 24% ja hups hinta pompsahti 49 euroon josta alv. osuus siis vain n. 9eur.
Pitäkööt suomalaiset ravintoloitsija tunkkinsa. Haen taas lastin Virosta ja pidän baaria kotona kavereillekin ja tehdään parempaa ruokaa kuin ravintolan kengänpohja pakastepussipöperöt.

7

1725

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • In vino veritas

      Pääsääntöisesti? Missä? Kävin läpi puolen tusinaa suosikkravintolaani Turussa, eikä yhdessäkään pyydetty tuollaisia hintoja. Pääosin hinnat ovat noin kolme kertaa Alkon hinta.

      Niin, ja kate ei voi olla yli 100%. Tämä toteutuu silloin kun myytävä tuote ei ole maksanut myyjälle mitään, eikä myynnistä tarvitse tilittää veroja tai muita maksuja kenellekään.

    • s-kortiton

      Niin ehkä siel Turuuus on viinitkin halvempia. Varmaan jossain Turkkilaisen Pizzeriassa. Tuus tänne Hesaan niin et saa viinipulloa alle 40eur kun ehkä jos joku S-kortti kampanja alennus bulkkiravintolassa

    • FiiniViini

      Täytyy jossain määrin yhtyä aloittajaan. Minäkään en ymmärrä mistä viinin hinta muodostuu ravintolassa, poikkeuksena toki jotkut harvinaisemmat omatuonnit jota on varastoitu kellarissa 5 vuotta jne... niistä voi korkeampaa hintaa pyytääkkin koska kysyntä määrää hinnat.
      Mutta se että noin periaatteessa bulkista viinistä maksaa 50€ pullo... ei mee kateprosentit jakeluun. Tietenkin jos ravintolasali on täys illasta toiseen ja viiniä menee kaupaksi niin hölmöähän se olis hintoja laskeakkaan.

    • Päivitä tiedot

      Hinnat muuttuvat - eräs ketjuravintola tarjoaa viinipullo 15€ hintaan, tässä kerroin ei ole kuin 2 alkon hintaan verrattuna - varsin kohtuullista.

    • Syömämies

      Eräs helsinkiläinen, muutamaa ruokaravintolaa pyörittävä ravintoloitsija hinnoitteli taannoin (joskus ennen euroaikaa) viininsä poikkeuksellisesti vakiokatteella: viinipullon ostohinnan päälle anniskeluhintaan laskettiin tietty määrä markkoja eikä prosentteja. Kalliimmat laatuviinit eivät täten nousseet aivan ylettömiin hintoihin.

      Vilkaisu kyseisten ravintoloiden viinilistoihin netissä panee arvelemaan, että tuosta kuluttajaystävällisestä käytännöstä on luovuttu tai vakiokate on nostettu tähtitieteelliseksi. Vain aniharvan pullon saa pöytään alle viidelläkympillä.

      Minulle pienituloiselle ja ruoanlaittotaitoiselle valinta on varsin helppo: nautin ruoasta ja viinistä kotona. Viinitkin noudan pääosin eteläisestä naapurimaastamme. Siellä minulla on vielä varaa törsätä ravintola-aterioihinkin. Suomalaiseen ravintolaan eksyn syömään vain muutaman harvan kerran vuosikymmenessä, ellei tienvarsipaikkojen pakkopöperöitä pitemmillä automatkoilla oteta lukuun.

      • invinoveritaas

        Kuis luulet, että Virumaalla on halvemmat viinin hinnat - johtuu ihan tarkasti Kelan asiakkaiden kantamista fyffeista ko. maahan.

        Noin muuten ihmettelen ihmisten innokkuutta viiniin niin ruoanlaitossa kuin juomana - katkera kalkki joka pilaa niin suun kuin ruoankin ja silti sitä pitää tunkea joka väliin - ruokiin kuin jälkkäreihin.

        Itse koen, että kun ruokaan on lisätty viiniä tai viinietikkaa on ruoka pilalla. Jostain syystä ruoka ei saisi nykyään olla pehmeän täyteläinen vaan siihen on pakko lisätä "hapokkuutta", joka pilaa makunautinnon.


      • Syömämies
        invinoveritaas kirjoitti:

        Kuis luulet, että Virumaalla on halvemmat viinin hinnat - johtuu ihan tarkasti Kelan asiakkaiden kantamista fyffeista ko. maahan.

        Noin muuten ihmettelen ihmisten innokkuutta viiniin niin ruoanlaitossa kuin juomana - katkera kalkki joka pilaa niin suun kuin ruoankin ja silti sitä pitää tunkea joka väliin - ruokiin kuin jälkkäreihin.

        Itse koen, että kun ruokaan on lisätty viiniä tai viinietikkaa on ruoka pilalla. Jostain syystä ruoka ei saisi nykyään olla pehmeän täyteläinen vaan siihen on pakko lisätä "hapokkuutta", joka pilaa makunautinnon.

        >johtuu ihan tarkasti Kelan asiakkaiden kantamista fyffeista ko. maahan.

        Ei haittaa minua lainkaan, samantekevää! Lompakko minulle kertoo, mistä minun kannattaa viinini ostaa. Se on valitettavan ohut, vaikka eläkettä ropisee sekä Ilmarisesta että OP-Pohjolasta – ei sentään Kelasta.

        >katkera kalkki joka pilaa niin suun kuin ruoankin

        Makuasia, sanoi Musti kun muniaan nuoli! Itselleni viini on ollut nautinnollinen nautintoaine ja ruokienkin ainesosa lähemmäs 50 vuoden ajan.

        Taidankin panna valkkarin jäähtymään – tuossa illempana pitäisi pyöräyttää ateria lohesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2794
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2786
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2392
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1994
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1481
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1299
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      362
      1298
    Aihe