IL toimittaja FSB kynsissä !!!

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014032818164855_uu.shtml

ja onko ihme, että täysin propganda toimistona tunnettu keltainenlehti IL joutuu syyniin Venäjällä? Olisi voineet laittaa maahantulokiellon päälle !
9122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

normaalikäytäntö toimittajien suhteen.

Venäjä tahtoo täydellisen kontrollin uutisoinnista, jotta voi valehdella rauhassa mitä tahtoo.

Tuntikausien kuulustelemiset ovat pientä verrattuna siihen, että toimittajien tappaminen on venäjällä rutiinia.

Äänestä
  • sanotaan näin suomijenkki tyyliin, että put your believin REUTERS.

    Äänestä

  • Amerikassa saattaa joutua rajavartioston syyniin, jos osallistuu toimittajana eliitin salakoukouksen seuraamiseen paikan päällä-

    Äänestä

  • Tässä on huomattava että ulkomaalaisia henkilöitä oli iltayöstä käymässä sotilastukikohdassa. Aika luonnollista että joutuu kuulusteluun, varsinkin kun ollaan teknisen laitteiston kanssa sotilasalueella ilman kuvauslupaa.

    Suomen varuskunnissa saa pyöriä tietysti minkälainen turistiryhmä tahansa, ja piruako sitä kyselemään mitä ne sieltä hakevat. Tästäkin uutisesta jäi meinaan epäselväksi miksi IL toimittaja meni ko. sotilasalueelle.

    Toivoisin kuitenkin vastaavaa jämäkkyyttä suomen viranomaisilta. Meillä kuulustelijoita ei olisi kutsuttu töihin, vaan turisteille olisi annettu kyselylomake johon voi vapaamuotoisesti selvittää miksi olivat sotilasalueella kuvauslaitteiston kanssa iltayöstä ilman kuvauslupaa. Ja palautuskuori jonka voi tiputtaa postilaatikkoon ilman postimerkkiä.

    SUPO
    Supontie 1
    00100 SUPO

    Äänestä

Tavallisen Tahvo toimittaja, olisi kiitollinen että edes on päässyt sotilastukikohtaan. Jos Suomessakin joku menee sotilastukikohtaan noin vaan ja saa tehdä mitä lystää annettakoon hänelle journalistin kunniamerkki. Iltalehden rimanalitus taas kerran.

Äänestä
  • Kuka on sanonut että toimittaja on tunkeutunut alueelle ilman lupaa?

    Äänestä

Iltalehti on kyllä ollut melko venäläisvastainen jutuissaan.

Äänestä
  • Nuoleskellako niitä pitäisi, v-tun varkaita ja murhaajia.

    Äänestä

Kohta varmaan tulee kaikille länsimaisille toimittajille maahantulokielto Venäjälle, paitsi des... ei vaan dosentti Josif Pacmanille, josta tulee länsimedian virallinen edustaja Venäjällä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyvää työtä! kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014032818164855_uu.shtml

ja onko ihme, että täysin propganda toimistona tunnettu keltainenlehti IL joutuu syyniin Venäjällä? Olisi voineet laittaa maahantulokiellon päälle !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu