Aloittalijakysymys vielä: kun nyt olen ajautunut yrittäjäksi (tmi) ja olen huomannut että hyvistä vuosituloista huolimatta minuun suhtaudutaan joissain paikoissa epäilevästi... niin tuleeko minulle vaikeuksia esim. suurehkon asuntolainan saamisessa?
Eihän sitä koskaan tiedä teenkö joku vuosi tappiota. Eli onko pankilla ja muilla aina pelko siitä.
Olisiko tilanne parempi jos yritykseni olisi Oy?
Eihän sitä koskaan tiedä teenkö joku vuosi tappiota. Eli onko pankilla ja muilla aina pelko siitä.
Olisiko tilanne parempi jos yritykseni olisi Oy?
Vastaukset 1
Vanhimmat
En usko, että pankille on mitään merkitystä, onko tmi tai yhden miehen oy. Kun olet uusi yrittäjä, oletko maksanut tarpeeksi ennakkoa vai tuleeko mahtavat lisäverot ja todella suuret ennakot saman tien. Jos asuntolainan otat ja tappiota tulee, voit sopia pankin kanssa, että korot maksat ja siirrät lyhennyksiä. Kauan eivät kuitenkaan sitä peliä katso ja asunto on mennyttä.
Minun ehdotus on, että säästät tuloistasi ainakin 40% asunnon hinnasta ja otat pienemmän lainan, silloin neuvottelumahdollisuudet ovat hyvät. Toivottavasti et tee tappiota yhtenäkään vuonna.
Lisäksi vuoden odottelu minun mielestä on hyväksi, asuntojen hinnat laskevat.