Tässä muutamia päiviä sitten kyselin apua ongelmaani, mutta ei kukaan taida vaivautua katsomaan "seuraavaa" sivua. Eli ostin uuden kannettavan, jossa jo tehtaalla oli tehty windowsin asennusvirhe. Vein koneen muutaman päivän puhelinlinjoilla hengailun jälkeen Wm-dataan korjattavaksi. Ja sitä ennen update toimi normaalisti, mutta nyt kun koneen pitäisi hakea uusinta versiota niin haku tyssää siihen(eli mitään ei tapahdu)Myöskin valikot "tarkastele asennushistoriaa" ja "palauta piilotetut päivitykset" on harmaana joten niitä ei voi käyttää.
Eikä minulla ole mitään palomuuria käytössä, enkä ole vielä ottanut koneen mukana tullutta Normannia käyttöön. Joten miten on keksiikö joku miten Updaten saa toimimaan ja pystyykö pelkällä Normannin palomuurilla ja lisukkeilla pitämään Windowsin toimintakunnossa ilman "tärkeitä" päivityksiä? Kiitos vaivautuneille. :)
Eikä minulla ole mitään palomuuria käytössä, enkä ole vielä ottanut koneen mukana tullutta Normannia käyttöön. Joten miten on keksiikö joku miten Updaten saa toimimaan ja pystyykö pelkällä Normannin palomuurilla ja lisukkeilla pitämään Windowsin toimintakunnossa ilman "tärkeitä" päivityksiä? Kiitos vaivautuneille. :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
vie se kannetava takaisin sinne vm-dataan. kyllä siinä on takuu ja sen tulee toimia kaikilta osin oikein ja kunnolla kun saat sen takaisin. jos ei toimi niin kotipaikkakuntasi kuluttaja-asiamies auttaa sinua
paljon muuta kannata tahdä kuin asentaa Winukka uudelleen.
Tai voi siina olla sekin vika ettei sitä ole rekisteröity. Winukkaa kun ei voi päivittää MS Updatesta jos sitä ei ole rekisteröity. Sen voi kyllä hoitaa BigFixilläkin (freewarea, löytyy netistä), mutta sun kopiosi on kai aito kun se tuli uuden koneen mukana, niin että voit hoitaa sen puolen virallisen kaavan kautta jos et ole sitä vielä tehnyt. Jos se on rekisteröity etkä halua asentaa Winukkaa uudelleen, pane Googleen hakusanat bigfix ja download ja imuroi se koneellesi.
Ne näytöt on pimeinä koska asennushistoriaa ei vielä ole eikä päivityksiä ole piilotettu.
Ne muurit ja tutkat on ehdottomasti otettava käyttöön. Nykyään saa ensimmäisen infektion noin 20 minuutissa jos suojaus ei ole kunnossa. Normannin ohjelmisto on sinänsä ihan pätevä paketti, mutta jos sitä ei käytä siitä ei paljon hyötyä pääse olemaan.
Ilman palomuuri ei kannata edes avata nettiyhteyttä, koska saa aivan takuuvarmasti haittaohjelmia koneelleen jo muutamassa minuutissa jos ei ole palomuuri käytössä.
>Vein koneen muutaman päivän puhelinlinjoilla hengailun jälkeen Wm-dataan korjattavaksi.<
-Vie uudestaa korjattavaksi.