Vapaa- ajattelijoille on kynnys kysymys, että suvivirttäkääm ei saa laulaa kouluissa, puhumattakaan muusta hengellisestä tilaisuudesta, jossa lapset kävisivät. Siinä ne lapset pahenesivatkin.
Uskonto vapaata pitää kuulemma olla.
Ei käy. Ei riitä selitykset. Kristillinen isiemme maa ja kulttuuri tulee säilymään, valhettelijoista huolimatta.
Lista on kiertämässä nyt, että evoluutio - oppia ei saa lapsillemme opettaa. Kaikkien vanhemmat kun eivät usko siihen. Sitten aikuisena saavat itse valita.
Pois kaikki valheellinen opetus. Lapset pysyvät kotona siihen saakka kunnes Jumala saa taas kristityssä maassa elävän Jumalan paikan kansalaisten keskuudessa.
Kristityssä maassa opetetaan lapsille kristinuskoa. Kautta aikojen on ihmiset osanneet luopua siitä ilman halutessaan, vaikka kristinuskoon saaneet opetusta kouluissamme,
Raamattu on Pyhän Hengen inspiroimana kirjoitettu ja sitä opetamme lapsille.
Uskonto vapaata pitää kuulemma olla.
Ei käy. Ei riitä selitykset. Kristillinen isiemme maa ja kulttuuri tulee säilymään, valhettelijoista huolimatta.
Lista on kiertämässä nyt, että evoluutio - oppia ei saa lapsillemme opettaa. Kaikkien vanhemmat kun eivät usko siihen. Sitten aikuisena saavat itse valita.
Pois kaikki valheellinen opetus. Lapset pysyvät kotona siihen saakka kunnes Jumala saa taas kristityssä maassa elävän Jumalan paikan kansalaisten keskuudessa.
Kristityssä maassa opetetaan lapsille kristinuskoa. Kautta aikojen on ihmiset osanneet luopua siitä ilman halutessaan, vaikka kristinuskoon saaneet opetusta kouluissamme,
Raamattu on Pyhän Hengen inspiroimana kirjoitettu ja sitä opetamme lapsille.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Nyt aloitamme tasa- arvoisen opetuksen. Jos ei kristillistä uskoa, niin ei uskon vastaistakaan sitten,
Eli sinusta kouluissa ei saisi opettaa mitään :D
Matematiikassakaan ei puhuta mitään Jumalasta, niin kyllä sekin on varmaan sitten uskonnonvastaista ;-)
...
Tuskinpa se suvivirsi niin tärkeä juttu on edes vapaa-ajattelejoille. On vain mediassa nostettu esille.
Mutta se uskonnollinen tuputus jota kouluissa on tapahtunut, kuten aamuhartaudet virrenveisuineen, ja ruokarukoukset, joutaisi kyllä juuria pois koulusta kokonaan.
Missähän tämä lista mahtaa tällä hetkellä kiertää?
Tiedoksenne! Oikeuskanslerille jätetty kantelu uskonnollisten tilaisuuksien järjestämisestä kouluissa, ja kantelijan haastattelu. Kuten huomaatte, kanteussa ei mainita Suvivirttä sanallakaan.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288669267406.html
http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/kotimaa24-tavoitti-kantelijan-lapseni-joutuu-kaytavalle-odottamaan/
Älä nyt faktoja viitsi sekoittaa näin hauskaan viestiketjuuun. Eivät ne perille kuitenkaan mene. Nämä fundikset oikeasti haluavat että uskonnot kuuluvat kouluihin vaikka samalla valittavat sitä kuinka islam leviää Suomeenkin. Eivät tajua Suvivirsikiihkoilultaan sitä että nykyisen lain mukaan islamiakin siis täytyy alkaa kouluissa opettamaan :)
"Evoluutio-oppia ei saa opettaa minun lapsille "
Sääliksi vaan käy lapsianne, ainoa mahdollinen tulevaisuudenkuva on toimia jonkun marginaaliseurakunnan pappina, tytöillä ei sitäkään vähää.
Ettäkö vastakanteluja ei suomessa osata tehdä. Tulette näkemään.
Hulluimmissa joulujuhlissa en ole aiemmin käynyt kuin nyt oli järjestetty Helsingissä.
Muutama km eduskuntatalosta. Ei ensimmäistäkään merkkiä tulevasta joulusta.
Ei edes lasten piirustuksissa seinällä ollut piiruakaan punaista väriä. Ei tonttulakkeja edes ekaluokkalaisilla. Ei sanaa- Joulu mainittu lainkaan. Ohjelma oli syksyn tapahtumista koulussa. Oli filmattu näytelmiä ulkona opettajan johdolla, omiakeksintöjä nekin. Lisäksi se huippu juttu. Äiti kyseli uskovana eppuluokkalaisen lapsensa uskontotunneista, että lapsi sanoo aina, ettei niitä ole ollut.
Äiti kirjoittanut ja soittanut opettajalle useita kertoja, samoin kyselyyn vastannut, että lapselle pitää antaa kristillistä uskonnonopetusta.
Selvisi, että lapsi ollut islam- ryhmässä koko syksyn. Ei edes opettaja pyytänyt anteeksi. Pöyristyttävää käytöstä. Äiti otti yhteyttä uskonnonopettajaan, joka oli kauhuissaan luokanopettajan valinnoista. Häneltä äiti sa apua.
Ala- asteen joulujuhlassa näin pari somalialaista lasta ja pari romanilasta. Kaikki muut näytti valtaväestöön kuuluvilta.
Miksi järjestää joulujuhlat ilman joulunsanomaa kristityssä maassa?
Mikä opetus lapsilta jää puuttumaan? Laulu, leikki ja liikunta, sekä ilo perinteisitä jouluista, joita esivanhempammekin ovat viettäneet.
>>Selvisi, että lapsi ollut islam- ryhmässä koko syksyn. Ei edes opettaja pyytänyt anteeksi.
Evoluutio on tieteellinen tosiasia. Sinulaisellasi hörhöllä ei lapsia pitäisi olla, ja jos on, ne pitäisi ottaa huostaan välittömästi, niin välttyvät uskovaisen hörhön henkisteltä väkivallalta.
Ymmärrätkö sinä kuinka suuri asia on lasten huostaantto? Älä edes puhu, jos et käsitä. Minä olen ollut joskus sosiaaliviraston henkilöstön henkilösuojaaja ku ovat tehneet huostaanottoja ja voin vakuuttaa, ettei ne ole kivoja asioita, varsinkaan niille lapsille. Olet äärimmäisen julma ihminen mikäli luulet että jokin asia pelastaa lapsia vanhempien elämänkätsomukselta.
Niinpä niin. Että evoluution pakkostöttöä lapsille tai muuten yhteiskunnan huostaan. Mikähän valtio, romahtanutkin mahdottomuuteensa kun tällaista oppia noudatti. Toinen vastaava lienee P- Korea. Niin ja mielisairaalaan toisinajattelijat. Siis kummatko? Ateistit vai uskovat? Entä muslimit sitten, mihin sairaalaan? Entä nämä stalinistit ja hitleristit sitten, mihin sairaalaan?
Vielä pahemaa on uskovaisten roskaväen henkinen väkivalta.
Katsokaa Petri Karisman esiintymisvideoita ja nähkää kielen lipominen, kuin käärmeellä tai liskolla.
Se oli varmaankin reptiliaani. Näitä teidän NWOlaisianne :)
Se on evoluution tekeleita, mutantti.
Hui! Onko hän ANTIKRISTUS?
Joo. Tässähän minä olen.
,23rft, 245rtf, 24rtfgb, 234rfg, 2345rtfg, 2rfgh,23erfgv,234 rtfg,23rfhg , 2354rtfg.23rffg,234erdf,erttkl,234trg,23esfd,23rfgb,23erdf,234wertfg
234trggb,234rfd,23r4tfg,234erf,23wrefv,123erf,234rtgbn,,234rtgbn,23rfgvb23fghf,
23rfgbh, 23rtfgb,234rtgtg,1234rtfg
kekek-kekek
Tässähän minä.
Joo.
Mutta evoluutio - oppia et opeta. Minä teen valituksen.
Oletteko huomanneet että Petri Karisma lipoo kieltään kuin käärme tai lisko?
Juu. Se on reptiliaani. Niitä NWO-tyyppejä. Se haluaa syödä sinut.
Joo
23rft, 245rtf, 24rtfgb, 234rfg, 2345rtfg, 2rfgh,23erfgv,234 rtfg,23rfhg , 2354rtfg.23rffg,234erdf,erttkl,234trg,23esfd,23rfgb,23erdf,234wertfg
234trggb,234rfd,23r4tfg,234erf,23wrefv,123erf,234rtgbn,,234rtgbn,23rfgvb23fghf,
23rfgbh, 23rtfgb,234rtgtg,1234rtfg
Minun lapsille ei saa opettaa evoluutio-oppia. Me olemme kristittyjä ja Jumalan luomia. Olen tosin nähnyt niitä, jotka muistuttaa enemmän apinaakin.