Jumalan nimi?

nimenkysyjä

Kai sillä jokin nimi on kun on ihmisen kuva? Möttönen Pentti? Yasser Vara Fat?

12

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimenkertoja

      Raamatun jumalan myytti perustuu kahteen eri nimiseen jumalmytologiaan. Toinen on nimeltään El ja toinen Jehowa/Jahwe/jotain sen suuntaista.

      El -jumalalla oli myös vaimo nimeltä Ashura ja hänestäkin voi vielä löytää pieniä viitteitä kun tutkii raamattua tarkasti. Parasta antia raamatussa onkin se silmäys minkä se tarjoaa menneiden uskomusten kehityskulkuun.

      • 1213

        "Raamatun jumalan myytti perustuu kahteen eri nimiseen jumalmytologiaan. Toinen on nimeltään El ja toinen Jehowa/Jahwe/jotain sen suuntaista.

        El -jumalalla oli myös vaimo nimeltä Ashura..."

        Kaikkea sitä väitetäänkin. En näe syytä uskoa väitettäsi.


    • Yksi tosi Jumala

      Taisi muuten olla toisinpäin että ihminen olisi Jumalan kuva.

      1 Moos 1:27:" Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi hän hänet loi; mieheksi ja naiseksi hän loi heidät."

      Ja todellakin Jumalalla on nimi, jonka hän on meille ilmoittanut, jotta hänet
      vääristä jumalista erotettaisiin. Ikävä kyllä monista raamatunkäännöksistä
      Jumalan nimi on poistettu ja korvattu sanalla Herra tai Jumala.

      Vuoden 1992 Kirkkoraamattuun on palautettu tekstiin Jumalan nimi.

      esim. Jesaja 42:8:"Minä olen Herra, Jahve on minun nimeni.
      Kunniani kirkkautta minä en kenellekään luovuta,
      en minulle kuuluvaa ylistystä jumalankuville."

      kun se vuoden 1938 käännöksessä kuluu seuraavasti:"Minä, Herra, se on minun nimeni, minä en anna kunniaani toiselle enkä ylistystäni epäjumalille. "

      2 Moos 3:15 KR 92:"Jumala sanoi vielä Moosekselle:

      "Sinun tulee sanoa israelilaisille: 'Jahve, Herra, teidän isienne Jumala, Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin Jumala, on lähettänyt minut teidän luoksenne.' Se on oleva minun nimeni ikuisesti, ja sillä nimellä minua kutsuttakoon sukupolvesta sukupolveen."

      2 Moos 3:15 KR 38:"Ja Jumala sanoi vielä Moosekselle: "Sano israelilaisille näin: Herra, teidän isienne Jumala, Aabrahamin Jumala, Iisakin Jumala ja Jaakobin Jumala, lähetti minut teidän luoksenne; tämä on minun nimeni iankaikkisesti, ja näin minua kutsuttakoon sukupolvesta sukupolveen. "


      Jumalan erisnimellä on myös merkitys Jehova tai Jahve merkitsee - hän
      saattaa tulemaan (joksikin) . Tämä ilmaisee Jahven sellaiseksi, joka edistyvästi toimimalla saattaa itsensä tulemaan lupausten Täyttäjäksi. Hän saa siten AINA tarkoituksensa toteutumaan.

      Vuoden 1776 kirkkoraamattu: Rekisterissä hakusanan ”Jumala” kohdalla sanotaan: ”Jumalan olennollinen ja oma nimi, jolla hän itsensä muista, jotka jumaliksi kutsutaan, eroittaa, on se nimi Jehovah.”

      Onneksi meillä on suomenkielinen käännös, Pyhä Raamattu Uudenmaailman käännös, jossa Jumalan nimi on palautettu tekstiin. Löydät sen verkosta jos haluat tutustua.

      http://www.jw.org/fi/julkaisut/raamattu/nwt/kirjat

      • Tosi on

        Nimi siis selvillä, mutta entäs Jumalan siviilisääty? Onko naimissa, naimaton, eronnut vai leski? Lapsia on (ainakin) yksi.


    • pikkusakki luulee !

      Täällä taas kerran käsitellään vain yhtä Jumalaa. Ainakin muslimien Jumalan nimi on Allah. Juutalaisten Jumalalla on kai oma nimi ja kristityillä omansa.

      Maapallolla on lukemattomia Jumalia ja täällä käsitellään vain satojen miljardien galaksien yhden galaksin n. 200 miljardin aurinkokunnan yhden auringon yhden planeetan yhden uskonnon Jumala. Taitaa suhteellisuuden taju olla aika heikkoa. No, onhan pikku Villenkin isä maailman paras (vai mitä).

      • Allah on arabiaa ja tarkoittaa Jumalaa. Myös arabikristityt käyttävät Jumalasta sanaa Allah.


    • nimenkertoja

      Vahvistetaan j mikkosen näkemystä... eli Allah -nimitys kuvaa sitä samaa ns. Abrahamilaisen perinteen jumalaa, josta kristityt puhuvat. Eli sama sekasikiö joka muodostuu El -jumalan ja Jahwe -jumalan mytologiasta.

      Tiivistettynä siis sadun pohjalla on kaksi jumalaa El ja Jahwe, joista muodostuu yksi myytti "ainoasta jumalasta" sekä kristityille että muslimeille, jotka sitten molemmat vaan puhuvat tuosta olennosta eri nimillä.

      Toivottavasti tämä selvensi asiaa.

      • WikipediA.

        Jahve oli alun perin luultavasti midianlainen tai edomilainen soturijumala ja aluksi vähäpätöinen jumala pääjumalan Elin rinnalla. Jahvesta tuli kuitenkin aluksi israelilaisten pääjumala, sitten heidän ainoa jumalansa lopulta 500-luvulla ea.


    • vevvevve

      Jumalalla ei ole nimeä sillä vain alullisella on nimi.

      Ihmisten keksimiä nimiä itselleen ovat mm. Jahve, Allah, Vhisnu, Elvis, Jeesus, Dollari etc.

    • Raamatun ja israelilaisten jumala Jahve on muinainen epäjumala, jota kirkot ja lahkot palvelevat.

    • Raamatun Jumalan nimi on Jehova. Käännetty heprealaisesta tetragrammista JHVH tai JHWH.

    • Ja Jahve=JHWH=Jehova on israelilaisten heimojumala, alunperin Eelistä ja Baalista muodostettu jumala.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      120
      1185
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      874
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      85
      741
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      699
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      91
      675
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      276
      675
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      107
      614
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      29
      555
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      533
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      110
      497
    Aihe