Sipilällä ei homma hallinnassa

KEPUlla oli suuret toiveet kun miljonääri Juha Sipilä valittiin puheenjohtajaksi.

Aluksi näyttikin siltä, että Sipilä eteni myötätuulessa ja eräänlaisena median lemmikkinä. Tämä oli vaihe, jossa Sipilä saattoi vapaasti päästellä ilmoille puolinaisia ajatuksia ilman perusteluja. Hän arvosteli myös hallitusta ilman, että hänellä oli antaa mitään vaihtoehtoja.

Nyt Sipilän kuherruskuukaudet ovat ohi. Ilmi on tullut se, että Sipilä ei oikeastaan ymmärrä politiikasta tai valtiontaloudesta yhtään mitään.

Viime lauantaina Sipilä mm. oli myymässä Solidiumin kaikki pörssiyhtiöomistukset. Tätä voisi verrata housuun pissimiseen pakkasella. Vähän aikaa lämmittää, mutta sitten onkin entistä kylmempi. Sipilä ei selvästikään ymmärtänyt, että nämä pörssiyhtiöt takovat koko ajan valtiolle rahaa osinkotuottoina.

Ministereiden määrää Sipilä vaati äskettäin vähennettäväksi. Viime syksynä Sipilä taas vaati ministereiden määrää lisättäväksi.

Sipilä on kuin tuuliviiri. Yhtenä päivänä hän on yhtä mieltä ja toisena taas täysin päinvastaista mieltä. Aikamoinen KEPUketku siis.

7

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pol.t.

      Sipilä puhui kuin pelle lauantain Ykkösaamussa. Hän on todellinen tahattoman komiikan mestari.

    • ensin yx, sitten lis

      Haavistokin ihmetteli tuota valtioyhtiöiden myymistä, hän sanoi
      että ne tuottavat suomelle 800 miljoonaa vuodessa, miksi ihmeessä ne myytäisiin.

      Tuottohan ei ole vain se voitto mikä syntyy vaan tuottoa syntyy
      myös maksetuista palkoista, ihmiset kun käyttää nuo rahat elämiseen,
      ja niistäkin syntyy tuottoa, alvin kautta,kunnille ja valtiolle.

      Vain kirtävät rahat tuottaa,siksi pienikin rahamäärä riittää jos se
      on liikkeessä koko ajan.

      • Juu, ja vielä paremmin raha rupeaa kiertämään, kun kaikki yksityiset yrityiset sosialisoidaan valtion omistukseen. Päälle valtio saa vielä kaiken sen voiton, mikä syntyy sosialisoitujen yritysten tuotosta.


    • JOHTAJA J:LLÄ

      Sipilä on ulkomuodoltaan vähän yksinkertaisen näköinen. Kun hän avaa suunsa, hän myös osoittaa olevansa yksinkertainen.

    • Kana-aulis

      Hetkinen... ensin ajattelin, että mitä se Känä nyt höperehtii mutta sitten hoksasin!

      Känä aprillaa, nythän on aprillipäivä.

      Sipilällä on homma hallinnassa.

    • Um-ba-ba!

      Sipilä ei osaa hahmottaa kokonaisuuksia. Viime vuonna hän mm. jäi kiinni siitä, että ei osannut selittää "omaa" kuntamalliaan. Taisi olla Sipilän "oma" kuntamalli Kepun politrukkien laatima ja yksinkertainen Sipilä ei ollut pystynyt omaksumaan sitä.

    • J Utta

      hih hih minä en ole yksinkertainen vaan minussa on runsaasti silavakerroksia Kokkolan pekonia hih hih

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      162
      1394
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      40
      985
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      715
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      630
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      622
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      616
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      592
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      553
    Aihe