Vaimo käveli viime viikolla sairaalan toimistoon, ja kyseli että olisiko töitä?
Sairaalassa virkailija kysyi että onko mitään hoitoalan koulutusta?
Vaimo sanoi että ei ole.
Virkailija kysyi että kiinnostaisiko jokin apulaisen paikka sitten?
Vaimo sanoi että kyllä sellainenkin kelpaa.
Virkailija sanoi että aloitus olisi sitten pääsiäisen jälkeen, kun ensin pitää saada paperit ja vuorolistat tehtyä, ja löytää joku työhön perehdyttäjä rinnalle. Aikaisemmin ei onnistu.
Eli... Mikä tässä on vaikeaa?????
Sairaalassa virkailija kysyi että onko mitään hoitoalan koulutusta?
Vaimo sanoi että ei ole.
Virkailija kysyi että kiinnostaisiko jokin apulaisen paikka sitten?
Vaimo sanoi että kyllä sellainenkin kelpaa.
Virkailija sanoi että aloitus olisi sitten pääsiäisen jälkeen, kun ensin pitää saada paperit ja vuorolistat tehtyä, ja löytää joku työhön perehdyttäjä rinnalle. Aikaisemmin ei onnistu.
Eli... Mikä tässä on vaikeaa?????
Vastaukset 47
Vanhimmat
juuri noin.... kysymällä paikan päällä on aina hommia saatu ja tullaan saamaan.
Ei mikään, helppoahan tuo on. Töitähän aina saa, mutta kysyppäs sitä palkkaa?? Vain hullu menee töihin jos joutuu siitä maksamaan itse... kyllä palkalla pitää voida elää.
palkkaa saadessaan?
En tiedä ketään.
Ite en puhuis mitään jos vaimo itseensä myymällä tois perheeseen rahaa ?
Siksi olenkin erittäin ylpeä kun tällaisiin tekoihin ei ainakaan meidän perheessä tarvitse turvautua, vaan raha tulee ihan rehellisellä palkkatyöllä.
Mitä jos tällänen rumannäköinen mies menisi kysyy sairaalasta töitä. Ei varmaan annettais töitä.
ja pyydä töitä paskan lapioijana.
Takuulla tulee enemmän rahaa kun lapioit paskaa, mitä sairaalassa apulaisena.
Mä käivin poliisilaitoksella kysymässä, ei ole. Kävin saiaarlassa, ei ole, kävin palolaitoksella, ei ole, kävin verotoimistossa, ei ole, kävin kelassa, ei ole, kävin lakitoimistossa, ei ole, kävin radio-asemalla, ei ole, kävin ministeriössä, ei ole, kävin koulussa, ei ole johtajan paikkaa...
meillä ei ole töiä vaikka olen ylikapellimiestari kohta.
että ei töitä saa, kun et osaa edes kirjoittaa....
Oliko vaimolla opintolainaa ehkä 0 euroa?
Vaimolla ei itse asiaas ole opintolainaa lainkaan. Valmistunut Yliopistosta. Minullakaan ei ole opintolainaa. Siitä syystä ehkä en valmistunut Yliopistolta ikinä...
Tarkennus, oliko aloittajan vaimolla opintolainaa ehkä 0 euroa?
Vaimo kävi yliopiston loppuun ilmaan lainoja. Eli opintolainaa siis on 0 euroa, jos se näin halutaan ilmaista, vaikka lainaa koskaan ei ole ollut.
Minkä yliopiston vaimosi kävikään "loppuun"...Yleensä sanotaan valmistuneen yliopistosta joksikin...Mikä lie mahtoi vaimosi akateeminen ammatti olla kun piti oikein sairaala-apulaiseksi hakeutua...::))))
Sivustaseuraajana ei naurata - itse olin ensin sairaala-apulainen, sittemmin yliopistossa. Nyt opinnot ovat loppusuoralla ja kylmä totuus on se, että tienasin vakituisessa (ja monen halveksimassa) leipätyössäni huomattavasti paremmin kuin valmistuttuani tulen (samojen halveksijoiden arvostamissa) tutkimusprojekteissa tai assarina tienaamaan.
Eli sinänsä ymmärrän ap:n vaimoa varsin hyvin. Onneksi olen opintovapailla niin voi palata ansaitsemaan :-p
Ja oli aikanaan töissä kansainvälisessä yhtiössä keskijohdossa.
Pappa betlar nääs... Kaikki ei siis opintolainoja tarvitse, tarkennettakoon tässä mahdollisten tyhmien lisäkysymysten varalta.
Ja tarkennettakoon, että hän ei edes vastaaviin hommiin enää halua, ja jokainen joka noita hommia tuollaisissa firmoissa on tehnyt, tietää kyllä hyvin että miksi.
Eli menkää sinne kokeilemaan kansainvälistä managementtiä 8 tonnin kuukausipalkalla bonukset, ja kertokaa sitten että miltä maistui,,,
Kohdensin kysymyksen hyvin selvästi aloittajalle eli nimimerkille "saada töitä?". Mitä sinun vaimosi tähän kuuluu, hyvä nimimerkki "Kyllä, näin on"?
Mää kävin kaatopaikalla,mut ei ollut töitä siel.
nami nami.
Hyvä trollaaja tietää mikä on laki työpaikan ilmoittamisesta ja tuntee lain tasavertaisuudesta =D Muuten ihan hauska..vielä paremmaksi tuo meni kun
kävit itse plussaamassa itseäsi...Yksityinen ei vaaranna rahoitustaan ja kuntalainen ei virkaansa.
Olet noin 30 v paksu poika mikä hakkaa himassa wovia ja pistää saunankauha juttua tänne keräisit nyt itsesi sinne hoitoon,hommaa nyt se vaimo ensin ;)
Eli nyt varmaan menet ja soitat sitten poliisille ja itket kovasti kun työpaikkaa ei oltu ilmoitettu asianmukaisesti ja laitettu virallisesti hakuun ja pyydät sitten poliisia pidättämään kaikki ja laittamaan vankilaan.
Kiitos.
En ole 30v, enkä paksu, enkä pelaa tietokonepelejä. Fedoralla, Centoksella ja NetBSD:llä ei paljoa pelailla. Niillä tehdään pilvipalveluja. Pilvi on hieno asia. Suosittelen sinullekin. Enkä käy saunassa. En pidä siitä. Hyvää hoitoa saamme aina kun käymme Aasiassa lomailemassa. Se riittää meille.
Hyvää yötä.
Huomaan, että pidät pilvestä.
hyvästä hoidosta.
Suosittelen sinullekin.
Minua uhkaa työttömyys. Ajattelin, että pakko on saada säästöön ainakin vähän rahaa ennakkoon, jotta en ole täysin tyhjän päällä ennen kuin työttömyyskorvaukset alkaa rullata. Työhaastatteluun olen menossa lehdenjakajaksi (yöjako) ja kaupan kassalle opettelemaan hommaa (ei ole aiempaa työkokemusta siitä). Uskoakseni lehtiä jakamalla ja viikonloppuisin kaupan kassalla olemalla saan ihan kohtuulliset rahat normaalin päivätyön lisäksi. Kyllä siinä vielä jää aikaa vähän nukkuakin.
Työtä on tarjolla, mutta se ei vaan kelpaa. Tai sitten ei olla valmiit muuttamaan työn perässä muualle. Myönnän itsekin, että jos tämä päivätyöni loppuu, niin en ihan ensimmäisenä halua ryhtyä mainostenjakajaksi tms, koska nykyinen palkkani on kohtuullisen hyvä. Toisaalta menotkin on aika kovat, joten en halua ihan ensimmäisenä lähteä myymään asuntoani. En kuitenkaan usko, että jäisin pitkäaikaistyöttömäksi, vaan pitäisi sitten vaihtaa vaan alaa.
Tsemppiä sulle! Olet tosi ahkera jos päivätyön lisäksi jaksat tehdä fyysisesti raskasta hesarien jakoa yöaikaan, ja lisäksi viikonloput kassalla. Noilla hommilla yhteensä kyllä varmasti tienaa enemmän kuin mitä olis ansiosidonnainen. Nuorempana tein itsekin useampaa työtä mut nyt jo ikää niin paljon ettei jaksa. Kevyttä päivätyötä kyllä haen jatkuvasti mutta taitaa tuo ikä olla este ettei haastatteluun tunnu millään pääsevän. Vaan minäpä en lannistu :)
Lehdenjako on niin nälkäpalkattua, ettei sillä elä edes ns "oikeat jakajat". Aiheesta löytyy lisää "YÖTYÖ" -osiossa.....
Mä en edes näillä palkoilla, ilmaistöillä, orjatöillä mene hakemaankaan.
Sen verran kunnoitani tseäni, ettei ilmaiseksi töitä tehdä kenellekkään.
Juu sitiä olen samaa mietä että kyllä töitä saa ihan mitä vaan jos kelpuuttaa ihan mitä vaan ja millä palkalla vaan tai ilmaiseksi.
Kuka fisku maksaa siitä että pääsee töihin??????????????
Kotona voi tehdä sellaista ilmasityötä, mutta ei muille.
Itse aloitan kohta kuntouttavan työtoiminnan vapaaehtoispohjaisessa järjestössä. Siksi voin tehdä palkattakin jotain, 4 tuntia päivässä pari pvää/vko.
Ai kauhee, juuri tuollasten ihmisten takia orjatyöt lisääntyy, kun ei vaadita palkkaa!
Jos sinä et rahaa tarvi, niin mieti edes että muuta tarvii, kaikki ei halua orjatöihin.
En vie siinä kenenkään työpaikkaa, vaan toiminnan tarkoitus on ylläpitää & kehittää ammattitaitoani, estää syrjäytymistäni ja pitää auki mahdollisuutta, että jonain päivänä työllistyn avoimille työmarkkinoille. Kun olen edellisen kerran ollut palkkatyössä viime vuosikymmenellä, eivät työnantajat ota edes haastatteluun.
Luuletko ihan tosissasi, että näillä "orjatöillä" on mitään merkitystä työnhaussa? Älä nyt järkyty, mutta niitä ei arvosta edes te-toimiston ämmät "työkokemuksena", vaikka olisit paiskinut vuosikausia hiki hatussa ihan "oikeaa työnkuvaa tehden".... Vain oikeat palkkatyöt kelpuutetaan työkokemukseksi, valitettavaa mutta totta.
Hakisit nimim. Pitkäaikatyötön ennemmin palkkatukipaikkaa. Vaikka tällä palstalla palkkatukipaikat haukutaan maanrakoon niin ei ne aina ole p** stä. Mulla oli hyvä 6 kk pituinen toimistosihteerin palkkatukityö ja työ oli koulutustani vastaavaa ja liksa tes:n mukainen kokemusvuosilisineen ja viihdyin muutenkin hyvin :). Työtodistus oli ihan "oikea" työtodistus eikä siinä mainittu mitään palkkatuesta. Mukavasti on riittänyt töitä tuon sijaisuuden jälkeenkin.
Ja toisilla taas palkka on alin mahdollinen, mitä vaan jollain verukkeella voidaan maksaa (esim harjottelijan palkka koeajalta jne), työtoikkariin tulee pelkästään tieto "palkkatukipaikalla" (tms), työ voi olla koulutusta vastaavaa, työnkuvaltaan ihan "oikeaa työtä", mutta edelliset huomioon ottaen nälkäpalkkaista ja työkokemuksena merkityksetöntä työtodistuksen sisällön takia....
Ei ideana olekaan kerätä sellaista työkokemusta, joka olisi varsinaiseen palkkatyöhön verrannollista. En tee sitä ansioluetteloa varten, vaan ollakseni oikeasti parempi työntekijä.
Tässä 'työpaikassa' (kuten edellisessäkin) solmin sosiaalisia suhteita niihin, jotka voivat osaltaan vaikuttaa oikean työpaikan löytymiseen. He voivat suositella ja palkkatukityökin on mahdollista.
Muistutan vielä tähän jatkoksi, että 9 euron verottoman korvauksen lisäksi Kela maksaa työmarkkinatuen päälle muutakin: 200 päivän ajan voi saada korotettua päivärahaa, joka tekee kuukaudessa yli 80 euroa lisätuloa (siis verot jo vähennetty).
Sain myönteisen päätöksen, joten elämä on nyt taloudellisesti vähän helpompaa. Minähän en ole koskaan toimeentulotukea saanut, ja niinpä kaikki tulee lyhentämättömänä käyttööni.
Ja miksihän tuosta työstä ei sitten vois maksaa ihan oikeaa palkkaa, kun kuitenkin se itse työnkuva on ns "oikeaa työtä"...? Miksi toisen työ on arvotonta ja toisen täysin samaa toimenkuvaa tekevän työ on palkkaan oikeutettua?
Palkan puuttumiseen po. paikassa on useita syitä. Työtä on epäsäännöllisesti ja määrällisesti vähän, joten palkkatyönä harva sitä lähtisi tekemään. Ansiot jäisivät niin pieniksi, ettei palkalla olisi mitään toivoa tulla toimeen; Ehkä sillä voisi kuitata asumistuen omavastuuosuuden. On myös epäselvää, onko työlle kysyntää senkään vertaa, mitä kuntouttamispäätökseen kirjattiin. Osa työviikosta onkin sosiaalista yhteispuuhastelua.
Vapaaehtoistyölle on oma paikkansa yhteiskunnassa, kuten taitavat esimerkiksi omaishoitajat tietää.
Uskokaa nyt vain alottajaa...kyllä töitä löytyy ja apulaisen paikka....paskapuhetta kaikki tyynni.
Jos se olisikin näin helppoa, ei sitä voi yleistää valitettavasti...on ikäkysymys ym.
Eli siis lääketieteen professorina myönnät ikäihmisten likuhihnamaisen syrjinnän!!!
Kävin kysymässä töitä tokmannilta ja huonosti suomee puhuva venälainen nainen sanoi että ei me palkata ketään miestä. En kyllä ole koskaan siellä mies myyjiä edes nähnyt mutta piruuttani kysyin. Nainen muutenkin oli aika törkee ja katsoi mua kun jotain hullua.
Tuohan oli jo rasismia! Ei sukupuolen perusteella saa syrjiä. Kannattaisi tehdä ilmoitus.........johonkin.
Ainoastaan rodullinen syrjintä on rasismia ei sukupuolinen eikä seksuualinen. Rasismi ei tarkoita syrjintää yleisellä tasolla.
myös sukupuolen ja seksuaalisen suuntautumisen mukaan tehtävä valinta on syrjivä. Näitä, erityisesti jälkimmäistä ei saa edes kysyä.
Mä kyselin suurpallkkaista työtä, olen siivooja, joten haluisin nyt 7 tonnia kuussa palkkaa. Ei kukaan palkannu, 9 työpaikkaa sysyin, toimitusjohtajsta pankinjohtajaan. Ei ole kuulemma töitä. Ei haittaa ansiosidoonaista saan 8999 e kk, joten kyllä pärjää, olen ammatiltani äidinkielen lehtori, ole kijroittanut kaksi oppikirjaa.
Ei ole työtä kirjailijankaan. Harmi, olisin kova tekeen, mutta en ilmaseksi.
Kun et osaa edes kirjoittaa.
Tai sitten olet, ja syyllinen siihen miksi PISA tulokset menivät peffalleen....
Se että elät mielikuvitusmaailmassasi. Sairaalan työpaikoista ei päätä mikään vastaanoton täti.
ja lue uudelleen.