Kyllä luopunut voi palata

Kristityt käyvät kovaa keskustelua, voiko uskosta luopunut palata. Usein siteerataan Heprealaiskirjettä, mutta eiköhän evankeliumit ole tärkeämpiä.

Markus 14:27 Jeesus sanoi heille: "Te kaikki luovutte minusta, sillä on kirjoitettu: 'Minä lyön paimenen maahan, ja lampaat joutuvat hajalle.

Luukas 22: 31 "Simon, Simon! Saatana on saanut luvan seuloa teitä niin kuin viljaa. 32 Mutta minä olen rukoillut puolestasi, ettei uskosi sammuisi. Ja kun olet palannut takaisin, vahvista veljiäsi."

Jeesus ei ja ketään pois joka Isän vetämänä tulee hänen luokseen.
Joh: 37 Kaikki ne, jotka Isä minulle antaa, tulevat minun luokseni, ja sitä, joka luokseni tulee, minä en aja pois
7141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Raamattu täynä, näitä ristiriitoja: Tässä näitä. Saarn.12:7. Ja tomu palajaa maahan, niinkuin on ollutkin, ja henki palajaa Jumalan tykö, joka on sen antanutkin. Luuk.16:16. Loppuosa: ja jokainen tunkeituu sinne väkisin. Mihinkä Raamatun paikkaan pitäisi uskoa?

Äänestä

Jaa että Isän vetämänä. No ainakin monet evankelistat jotka tuolla Youtubessakin kovasti väittävät käyneensä helvetissä ja toitottavat Jeesuksen olevan olemassa, aiheuttavat epätoivoa ja vihaa puhumalla ristiriitaisia asioita. Suurin ongelma heidän puheissa ei ole se että he puhuvat ristiriitaisia asioita vaan se kun he kehoittavat ihmisiä "palaamaan Jeesuksen luo" tai luopumaan ateistisesta elämäntyylistä ja uskomaan Jeesukseen. Tämä "palaaminen" tai "Jeesuksen luo meneminen" kun tarkoittaa sitä että "Jeesus tulee elämään ihmisen sydämeen" joka käytännössä tarkoittaa sitä että ihminen yrittää aivopestä itsensä kuvittelemaan näin. Onko se jonkinlainen aprillipila missä juksataan ihmistä kuvittelemaan näin? Se ei kuitenkaan ole minkäänlaista "Isän vetämistä" kun ihmisiä pelotellaan helvetillä ja pyydetään jättämään tämä elämä ja lähtemään etsimään sitä Jeesusta tai Jumalaa.

Missä vaiheessa se Isä alkaa vetämään? Siinä vaiheessa kun ihminen alkaa vihaamaan tätä maailmaa ja ryhtyy sellaiseksi narsistiksi joka alkaa kiusaamaan tämän maailman ihmisiä uskonnollisuudella?

Äänestä

Itse ymmärtäisin asian niin, että aina kun ihminen alkaa kaipaamaan Jeesuksen luo niin se on aina sitä Pyhän Hengen työtä. Jumala/ Pyhä Henki vetää ihmistä uskoon, kutsuu.

Äänestä

Perustuuko tuohon se sanonta, että joka pelkää tehneensä Pyhän Henge pilkan ei ole sitä tehnyt koska pilkan tehnyt ei sitä miettisi? Jos ihminen sitä miettii se tarkoittanee että Pyhä Henki puhuttelee häntä?

Äänestä

Heprealaiskirjeessä kun kirjoitetaan että on mahdotonta auttaa niitä ja johdattaa toistamiseen kääntymykseen jotka ovat olleet uskossa mutta luopuneet uskosta ja jollain tavalla julki häpäisevät Jumalan Poikaa? Ajattelen, että sellainen luopunut joka julkisesti herjaa Jumalaa ja Jeesusta, suhtautuu uskonasioihin niin kielteisesti ettei sellaista ihmistä kiinnosta pelastus eikä häntä voikaan käännyttää kun on niin vihamielinen?

Äänestä

Eiköhän tästä ole olemassa myös vertaus, jossa tuhlaaja poika palaa isänsä luokse takaisin, joka ottaa tämän halaten vastaan. Ei sanota turhaa, että Jumala on armo ja rakkaus. Jos Jumala ei olisi itse armo, Hän ei antaisi niitten palata, jotka ovat lähteneet Hänen kasvojensa edestä. Mutta - Hän on.

Äänestä
  • 5. Moos. 25:11 "Jos kaksi miestä tappelee keskenään ja alakynnessä olevan vaimo yrittää auttaa miestään tarttumalla tämän vastustajaa sukupuolielimistä, 12 naista ei saa sääliä, vaan hänen kätensä on lyötävä ranteesta poikki.

    Oliko kyseessä tämä sama jumala joka ikuisessa viisaudessaan ja armossaan käski hakkaamaan paimentolaisämmän käden irti pippeliin sattumisesta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nämä Raamatunkohdat kirjoitti:

Kristityt käyvät kovaa keskustelua, voiko uskosta luopunut palata. Usein siteerataan Heprealaiskirjettä, mutta eiköhän evankeliumit ole tärkeämpiä.

Markus 14:27 Jeesus sanoi heille: "Te kaikki luovutte minusta, sillä on kirjoitettu: 'Minä lyön paimenen maahan, ja lampaat joutuvat hajalle.

Luukas 22: 31 "Simon, Simon! Saatana on saanut luvan seuloa teitä niin kuin viljaa. 32 Mutta minä olen rukoillut puolestasi, ettei uskosi sammuisi. Ja kun olet palannut takaisin, vahvista veljiäsi."

Jeesus ei ja ketään pois joka Isän vetämänä tulee hänen luokseen.
Joh: 37 Kaikki ne, jotka Isä minulle antaa, tulevat minun luokseni, ja sitä, joka luokseni tulee, minä en aja pois

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu