3v paniikkikohtaus??

murtsikka

Hei! Onkohan lapsellamme joku paniikkihäiriö vai onko tämä uhmaa? Meidän 3v tyttö saa välillä kohtauksen. Joskus se tulee kun kielletään jotain ja sitten kiukku ei vaan ota laantuakseen. Jäähylle joutuminen on minusta aiheuttanut myös näitä. Usein se tulee väsyneenä. Useimmiten se tulee isän "käsittelyssä". Kohtauksella tarkoitan sitä, kun kiukku menee tavallaan liian pitkälle. Itkee niin paljon, että hengityksestä tulee hirveän nopeaa eikä meinaa pystyä puhumaan mitään. Sanoo usein itse ettei pysty puhumaan ja ettei pysty rauhoittumaan. Sanoo myös että kurkkuun koskee. Joskus tähän liittyy ihan mielivaltaista juoksemista ympäriinsä kädet ylhäällä, siis näyttää ihan paniikilta. Oon saanut aina tytön rauhoiteltua ja puhuttu asiasta. Mutta mies ei saa rauhoitettua ja eilen oikein pelästyin, kun mies soitti että kohtaus tuli ja hän ei saa loppumaan. Menin äkkiä kotiin, mutta matkaa oli puoli tuntia ja kaikki oli hyvin kun sinne pääsin.

Esimerkkinä, tyttö oli kuumeessa ja mies meni antamaan lääkettä. Ei meinannut millään häneltä ottaa ja kun joi mehua, sanoi että isi ei saa katsoa. Mies tuli tarjoamaan vaahtokarkkia, niin tyttö ei sanonut mitään eikä ottanut. Itki tässä kohtaa jo paljon. Mies kun lähti pois, niin tyttö sanoi vaan yhdellä sanalla mulle vaahtokarkkeja. Sanoin, että menee isiltä kysymään niitä, kun ei kerran äsken ottanut. Sitten lähti kädet viuhtoen kuin pikajuoksija ja hirveä itku. Jotenkin se juoksu ei ole normaalia vaan sellaista poikkeuksellisen nopeaa kipitystä. Eikä Tää kohtaus kauaa kestänyt, noin 5 minuuttia, mutta minusta vaan jotenkin kummallista.

Miten tilanteessa pitäisi käyttäytyä?? Rauhoitella lasta ja ottaa syliin? Vai moittia, että käytös on huonoa eikä hyväksytä sellaista? Vai jotenkin muuten?

3

412

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tunteita tulee/menee

      ihan tavallista 2-3 vuotiaalle. Ei siinä iässä vielä hallita ja ymmärretä suuria tunteita. ja toinen on temperamentiltään rauhallisempi kuin toinen.. Meilä myös aika ärhäkkä/ tulisieluinen 3v. Minä puutun tilanteeseen vain jos siinä on oikeasti vaarassa joko hajota omaisuutta tai satuttaa jotakuta. Muutoin pysyn itse rauhallisena ja kerron, että saa tulla syliin jos haluaa. Ja yritän heti kun ollaan rauhoituttu vähän keskustella tapahtuneista/ heränneistä tunteista.

    • semmosta se

      Vaikutta hieman kiukkukohtauskelta jota affekti.kohtaukseksi myös sanotaan.On tavllista leikki ja uhmaikäisillä lapsilla.Jää pois aikanaan. Jotkut lapset kiivastuvat tulisesti ja saavat lopulta hyperventilaatiokohtausen ja sinertävät-Tilanne menee ohitse nopeasti.Toisilla toimii syliin ottaminen napkasti mutta aikuinen on rauhallinen.

    • Samanmoista

      Täällä samanlaisia kohtauksia aiheuttAa kohta 3v tyttönen. Mielestäni ikä ja luonne puoltaa hyvin tuommosia "kohtauksia" ainakin meillä. Ei mukavaa, mutta ainakin kerran viikossa tulee vastaan. Yleensä juurikin siitä että jokin asia ei mene niin kuin haluaisi, plus väsymys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2260
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      70
      882
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      862
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      548
      781
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      697
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe