Mikähän ongelma on näillä

joiden mielestä köyhät on typeriä ym kauheita, sossupummeja, juoppoja, idiootteja, mielenvikaisia...???

Aika jännä asenne ihmisiä kohtaan.

Itse asiassa he ovat juuri näitä, eivät muuten huutelisi, olisivat töissä.
Aika sairasta touhua.
470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ehkä he kuitenkin tarkoittavat niitä sossupummeja/elämäntapatyöttömiä, jotka ei koskaan ole töissä käyneet ja oman uhonsa mukaisesti eivät ikinä myöskään mene töihin.
Sitten on oikeat köyhät, jotka on vaan köyhiä palkan pienuuden, eläkkeen pienuuden tms. syyn takia... on sairautta ja erilaisia muita syitä joille ei voi mitään, joko tilapäisesti tai pysyvämmin.Ei pidä sotkea keskenään näitä ihmisryhmiä.
Eikä haukkua köyhiä sossupummeiksi sillä sossupummit on niitä alussa mainittuja otuksia ja ovat ihan omasta syystään sitä alalajia, itse oikein kuuluttavat etteivät aio koskaan mennä töihin.

Äänestä
  • Eix kaikki sosu tuella olevat oo sossu pummeja??

    Äänestä

Kaikki ketkä ei käy töissä on pummeja ja loisia jotka tahallaan makoilee kotona eivätkä edes jaksa hakea töitä.

Äänestä
  • Koska työvoimapula!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kovat on ongelmat he kirjoitti:

joiden mielestä köyhät on typeriä ym kauheita, sossupummeja, juoppoja, idiootteja, mielenvikaisia...???

Aika jännä asenne ihmisiä kohtaan.

Itse asiassa he ovat juuri näitä, eivät muuten huutelisi, olisivat töissä.
Aika sairasta touhua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu