Yrittäjyys ja verot

Hei! Olen pohtinut yhtenä vaihtoehtona lehdenjakeluyrityksen perustamista. Tähän yritykseen tulisi itseni lisäksi kaksi muuta työntekijää. Nyt kysyisinkin, että miten verotus menee tuollaisessa yrityksessä?

Eli jos saan tietyn summan lehtitalolta ja kulujen (autot, palkat ym.) jälkeen yrityksen tulos olisi 0 euroa, niin onko ainut vero, jonka joutuisin maksamaan 24% arvonlisävero? Jos siis laskisin, että hommaa kannattaisi tehdä ilman veroja vaikkapa 50 sentillä/lehti, niin voiko sen laskea niin, että tuohon 24% lisää ja verojenkin osuus on huomioitu? Entä jos yritys sattuisi tuottamaan kulujen jälkeen voittoa, mitä veroa voitosta maksetaan?
7125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Älä huoli, viestisi perusteella yrityksesi ei tule koskaan tuottamaan voittoa.

Äänestä

Kiitos vastauksesta, informaatioarvo sillä oli tosin pyöreä nolla.

Äänestä

Outo kysymys, yritysten välillä pelataan yleensä verottomilla hinnoilla, eli jos saat tietyn summan lehtitalolta, niin siihen summaan lisätään normaalisti alv 24% ja laskutat sen koko summan. Eli jos sovitte vaikka 2000 lehden jakelusta tuohon hintaan, niin kirjoitat laskun 1240 eurosta ja siitä maksat 240 euroa alvia. Lehtitalolle tuo alv ei näy, sillä he saavat vähentää sen omasta verotuksestaan.

Suora vastaus olisi "joo", eli vain alv menee (tietysti palkoista verot jne.).

Äänestä

Niin, ja mahdollisista voitoista menee tietysti yhteisöverokannan mukaan, nyt kai 20%. Mutta kannattaa huomioida, että tietyt menot eivät ole vähennyskelpoisia (esim. edustus), eli aina tilinpäätöksen viivan alle jäänyt lukema ei ole se, mistä verot maksetaan.

Äänestä

Mitähän tämä lehden jakelufirma tekisi. Taitaa olla reaalimaailma ihan hukassa.
Sanomalehtien jakelu on käytännossä Itelan tai talojen oman jakelun piirissä. talon autoilla jaetaan yöllä jakajille tai pidemmät matka voi olla kilpailutettu ihan kuljetusfirmojen kesken.

Sinulla varmaan on tavaraliikenteen ammattipätevyys ja liikennöintilupa?
mutta alkuun vähän tavaraliikenteeseen liityväiä säännöksiä.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2006/20060693

Äänestä

Kiitoksia vastauksista. En tiedä miksi se oli sitten niin "outo kysymys", mutta noin ajattelinkin sen menevän, kuten nimimerkki alviton asian selitti.

18 19.. tämä firma jakaisi varhaisjakelulehtiä. Tällä hetkellä Itella on lopettamassa pohjois-suomesta varhaisjakelun kokonaan ja täkäläiset lehtitalot (mm. Kaleva) etsivät yrittäjiä tuohon Itellan entiseen hommaan. Vai on mielestäsi reaalimaailma hukassa.. tiedoksi, että olen ollut Itellan palkoissa juurikin tuossa lehdenjakelussa toistakymmentä vuotta, joten aika hyvin tiedän nämä hommat. Nyt vaan ajatelin laskeskella, että millä hinnalla tuota työtä kannattaisi jatkaa ns. omaan piikkiin. Olen kyllä sillä kannalla itsekin, että luultavasti lehtitalot eivät ala maksamaan niin paljoa, että pelkästään tuolla työllä eläisi.

Äänestä

Jos maksat kaikki tulot palkkana, niin ei tarvitse maksaa yhteisöveroa :)

Onnea yrittäjyyteen :) Parhaiten se lähtee mahdollisimman pienillä kuluilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tkp2 kirjoitti:

Hei! Olen pohtinut yhtenä vaihtoehtona lehdenjakeluyrityksen perustamista. Tähän yritykseen tulisi itseni lisäksi kaksi muuta työntekijää. Nyt kysyisinkin, että miten verotus menee tuollaisessa yrityksessä?

Eli jos saan tietyn summan lehtitalolta ja kulujen (autot, palkat ym.) jälkeen yrityksen tulos olisi 0 euroa, niin onko ainut vero, jonka joutuisin maksamaan 24% arvonlisävero? Jos siis laskisin, että hommaa kannattaisi tehdä ilman veroja vaikkapa 50 sentillä/lehti, niin voiko sen laskea niin, että tuohon 24% lisää ja verojenkin osuus on huomioitu? Entä jos yritys sattuisi tuottamaan kulujen jälkeen voittoa, mitä veroa voitosta maksetaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu