kaikki suomenruotsalaisia ja ruotsin kieltä koskevat ilkeät puheet joita tällä foorumilla on saanut lukea vuosikaudet. nyt kun olemme taas ns. tosipaikan edessä, voi vain todeta että pakkoruotsin puolesta lähtisin keräämään adressia milloin vain... kun vaan saamme pitää tämän ihanan kakasikielisen sivistysmaan eikä meitä fennoja kai sitten muiluteta venäjän rajalle tai viedä sibeeriaan? kyllä ruotsi varmaan meitä vähän jeesaa jos tosipaikka tulee, eiks niin? ja minä kyllä alan heti opsikella pakkoruotsia niin että osaan sitten kun tarve vaatii. ja onhan se helpompaakin tällaiselle heikon kielipään omaavalle umpisuomalaiselle.
olen nettifenno ja nyt hävettää
venäjä jyrää meitin
2186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Helpompaa kuin mikä? Jokin muu kielikö?
Fennoja voidaan hyvinkin alkaa muiluttaa taas itärajalle, niinkuin 30-luvulla. Silloin fennot riiteli kanssa kielistä ja vihasi toista kotimaista, mutta sitten tuli Mainilan laukaukset vai oliko ne Mömmilän mömmöt ja venäjää ehdotettiin pakolliseksi kieleksi. Venäjä nääs tuli vapauttamaan suomen suomen kielestä. Silloin suomalaiset sotilaat uhrasivat henkensä kaksikielisyyden puolesta. Monet ihan aikuisen oikeesti kuoli! isanmaataan ja kaksikielisyyttä ja demokratiaa puolustaessaan.
Ehkä sinun isäsi ei olisi pitänyt nääs paini siellä Närpiössä siskosi kanssa sinua tehdessään.
Sää otki se tamperelainen sairas kommukka joka kulkee historia palstalla nimellä Kalevia tai tarkkispoika. Kato ei NÄÄS kannata sitä murretta oikein puhua mikäli haluaa yrittää esiintyä jonain "yleisenä länsisuomalaisena" vitun idiootti!
Ilman Venäjän valtaa ei olisi Suomessa edes mahdollisuutta puhua suomen kieltä! Mallia kielipolitiikkaan voi hakea Ruotsista, tuosta "sivistyksen kehdosta", kuten tietyt tahot Suomessa sanovat.
Suomessa pahimpia natseja ovat olleet lisäksi juuri surut. Heidän koko aatteensa perustuu rotuideologiaan ja surujen sairaalat ovat harrastaneet 1920-rotuideologiaa. Eikä se ole kadonnut minnekkään nykyajan poliitikastakaan. Harmillisesti media on jättänyt aiheen noteeraamatta,.
Suomen kielitaistelut ulottuvat paljon kauemmaksi. Alunperin kun Suomessa suomen pääkielen asemaa ei ollutkaan. Toisaalta siinä missä latina on kadonnut maailman kartalta, niin sama kohtalo on ruotsillakin.
Kaksikielisyyden nimissä monet surut lähtivätkin pakosalle Ruotsiin. Onneksi Suomessa edes jotkut kokivat Suomen puolustamisen arvoisena. Siitäkin huolimatta, vaikka nykyisin tietyt tahot ovat samalta alueelta lopettamassa armeijan varuskuntia (ei tarvitse varmaan arvata, että ketkä?).
Alapuolella joku kirjoittaa sairaista ihmisistä.
Se adjektiivi sopii sinullekin.
"Ilman Venäjän valtaa ei olisi Suomessa edes mahdollisuutta puhua suomen kieltä!"
Pötyä. 1790-luvulla Kustaa III suunitteli suomenkielisen koululaitoksen perustamista. Hän oli juuri palannut rundiltaan Ruotsin suomenkielisiltä alueilta. Varsinkin matkaa Hämeenlinnasta Turkuun oli avanut silmänsä maanosan kielioloista (Turusta Lovisaan asti oli matkannut rannikkoa pitkin, mutta paluumatkalla koukkasi pohjoisemmassa).
Kustaa III oli siis valsistuneisuuden suuri kannattaja, ja pohti siksi laajemminkin koulutuksen merkitystä. Siihen asti kansan koulutamiselle ei annettu mitään arvoa - oikeastaan missään päin maailmaa.
Suomenkielinen kouluprojekti kuitenkin lykkääntyi yli puolella vuosisadalla kun Venäjä valtasi puolet Ruotsista. Venäjän tsaarit kun EIVÄT olleet valistuneisuuden kannattajia. Suomekieli päinvastoin sensuroitiin jotta länsimainen hapatus ei leviäsi "kansan syviin riveihin".
Vasta Alex II 1863 vapautti suomekielien sensuurista ja määräsi suomenkielen toiseksi viralliseksi kieleksi 20 vuoden siirtymäkauden päätteeksi. Mutta hänet salamurhattiin pian tuon jälkeen ja tilalle tuli taas vanhoollisia jotka estivät toisen virallisen tavoiteet.
Alkoi sortovuodet, jolloin Venäjä kaikin tavoin yritti estää, ja maamme ylemmistö kaikin tavoin yritti pönkittää, suomenkielen asemaa. Vanholliset fennomaanit olivat kuitenkin niin venäläismyönteisiä että jäivät nopeasti poliittiseen paitsioon. Nuorsumalaiset (nyk. Kokoomus) sen sijaan jatkoivat fennomaanista työtään, joka pikkuhiljaa muuttui raaksi äärikansallismielisyydeksi, jossa kaikki ruotsinkielinen pyrittiin tuhoamaan. Tilanne oli sama suuressa osassa Eurooppaa.
Nettifennot fanittavat kyllä täysin väärin perustein Venäjää. Ja mollaavat väärin perustein Ruotsia. Mutta niinhän nettifennoille AINA käy.
Nimimerkki "totuukisa" osuu asian ytimeen! Jo Kustaa III ajoista alkaen ruotsinkielinen sivistyneistö on maassamme ajanut myös suomen kielen aseman lujittumista. Valitettavasti vain suomen kielestä ovat luopumassa suomalaiset itse, englannin ylivallan edessä. Ruotsin kieli taas elää ja voi hyvin, nyt ja aina.
Kai tajuat, että iso osa suomalaisuusmiehistä oli alunperin ruotsinkielisiä. Ryssällä ei ollut asian kanssa mitään tekemistä. Mikäli olisi hyvin alkanut määräilenään, niin suomalaiset olisivat puolalaisten tavoin kapinoineet.
Ja sillä sivistyneistöllä ei sinun sukusi kanssa ole juuri mitään tekemistä. Sinä et pelkästään "rotusi" perusteella voi omia joitain Arvidsoneja ja Snellmanneja. Eiköhän esimerkiksi Henna Virkkunen ole sinua enemmän sukua Snellmannille.
http://hbl.fi/nyheter/2014-01-17/555701/ahvenanmaan-suomenkieliset-vaikenevat
Minä ainakin soittelisin ja painottaisin vain hieman ilman uhkailua ja ehkä soitan tunnin päästä uudestaan kertauksen vuoksi.
Nimimerkki "venäjä jyrää meitin" lasketteleikse näin: "olen nettifenno ja nyt hävettää"
Miljoonien nettiä käyttävien fennojen, nettifennojen, joukossa on tietenkin kaltaisiasi häpeilijöitä.
Pakkoruotsillako aiot korvata tykit ja lentokoneet? Arveletko pakkoruotsin estävän ja torjuvan vihollisen puuhat? Oletko noin naiivi? Hävettääkö?
Netti fennot on häviävän pieni joukkio, noin kolmen hengen kork. käsittävä, eikä heistä ole mitään väliä, kuin hyttysen piaru Itämeres.
"Netti fennot on häviävän pieni joukkio - -."
Kuulut niihin "netti fennoihin", jotka eivät osaa kirjoittaa oikein yhdyssanaa nettifenno. Todellakin tämänlajinen "netti fennojen" joukko on käymässä yhä pienemmäksi.
Provoillessakin kannattaa pitää joku tolkku mielessä, muuten se kääntyy itseään vastaan.
Mikäs se rovo oikein on? Mämmirove on sellainen koivuntuohesta tehty rove tai tuokkonen, mutta mikä on rovo..?
Niin, ja mikä se sveko-rovo oikein on? Onko se björkistä eli koivusta revitystä tuohesta tehty ropponen vai mikä?
Kannattaa pitää joku tolkku mielessä, muuten se kääntyy itseä vastaan niinkuin netti fennoilla yleensä käy...tirsk!
"Mikäs se rovo oikein on?" kysyt, vaikka heti perässä on sana "Provoillessakin".
Kaivoit kuoppaa toiselle, mutta lankesit itse siihen.
"- - muuten se kääntyy itseä vastaan niinkuin netti fennoilla yleensä käy...tirsk!"
Tuon perusteella kuulut sen lajin "netti fennoihin", jotka eivät osaa kirjoittaa oikein yhdyssanaa nettifenno. Tirsk, tirsk!
"ja minä kyllä alan heti opsikella pakkoruotsia niin että osaan sitten kun tarve vaatii. ja onhan se helpompaakin tällaiselle heikon kielipään omaavalle umpisuomalaiselle. "
Hoh, hoijaa....
Itsetunto paranee huomattavasti kun ruotsin kielen taitosi kohenee opiskelun seurauksena. Se on tutkittu juttu.
Buahahahaa!!! Työkyvyttömyyseläkeläisen uusin peruste pakkoruotsille on nyt siis se, että Venäjä saattaa hyökätä Suomeen, jolloin Suomi saa sotilaallista tukea Ruotsilta paremmin, jos osataan enemmän Ruotsia! Tosiasiassa Ruotsi haluaa ryhtyä Suomen puolesta Venäjän kanssa yhtä paljon sotaan kuin Krimin puolesta. Eli ei missään tapauksessa halua, hörhö!
Olet luultavasti hyvin lähellä parantumatonta mielisairautta, kun näet jokaisessa asiassa mielisairaan epäloogisen perusteen pakkoruotsille.
No sitten on koko Suomen kansa väärässä! Tähän saakka ruotsia on opiskeltu mielellään ja varsinkin osattu. Ei se ole muiden syy, jos ei oppi päähän jää..