Raamattu ja supersäieteoria

uskomaton teisti

Vähän miettimistä...

SUPERSÄIETEORIA

Supersäieteoria on yritys selittää luonnon alkeishiukkaset ja perusvuorovaikutukset yhdellä fysikaalisella teorialla. Hiukkset kuvataan ulotteisessa avaruudessa. Muut kuin havaitsemamme 4 ulottuvuutta (3 ulotteiden paikka-avaruus aika) ovat kuroutuneet Planckin etäisyyden pituiseksi 6-ulotteiseksi avaruudeksi, joten emme voi niitä havaita.

"In the case of string theory, consistency requires spacetime to have 10 (3 1 6) dimensions."

(http://en.wikipedia.org/wiki/Superstring_theory)

LUOMISKERTOMUS

"Mishnah opettaa, että Jumala loi maailman kymmenellä jumalallisella lausumalla."

Luominen tapahtui kuutena päivänä. (1 Moos. 1:1-2:3)

"Juutalainen midrash ja saarnojen tulkinnat kertovat, että luomiskertomusta edelsi kuusi asiaa: Toora ja Valtaistuin luotiin, patriarkkojen luominen ajateltiin ennalta, Israelin luominen ajateltiin ennalta, Jerusalemin temppelin luominen ajateltiin ennalta, Messiaan nimi ajateltiin ennalta ja parannuksenteko ajalteltiin ennalta." (Genesis Rabbah 1:4.)

"Mishnah opettaa, että Jumala loi maailman kymmenellä jumalallisella lausumalla."

(http://fi.wikipedia.org/wiki/Raamatun_luomiskertomus)

KYMMENEN KÄSKYÄ

Mooseksen lain perustan muodostavan kymmenen käskyä, joista neljä ensimmäistä käsittelevät ihmisen suhdetta Jumalaan ja loput kuusi ihmisen suhdetta lähimmäiseensä.

(http://fi.wikipedia.org/wiki/Kymmenen_käskyä)

9

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lootgeddon

      1. Moos 19:31 Vanhempi tytär sanoi nuoremmalle: "Isä alkaa tulla vanhaksi, eikä maassa ole yhtään miestä, joka voisi tulla ottamaan meidät vaimokseen yleisen tavan mukaisesti. 32 Juotetaan isälle viiniä ja maataan hänen kanssaan, että saisimme isämme avulla lapsia ja sukumme säilyisi." 33 Illalla he juottivat viiniä isälleen, ja vanhempi makasi isänsä kanssa, eikä Loot huomannut, milloin tytär tuli hänen viereensä ja milloin hän lähti. 34 Seuraavana päivänä vanhempi sanoi nuoremmalle: "Minä makasin eilisiltana isän kanssa. Juotetaan hänelle viiniä tänäkin iltana, ja mene sinä nyt makaamaan hänen kanssaan, että saisimme isämme avulla lapsia ja sukumme säilyisi." 35 Ja he juottivat sinäkin iltana viiniä isälleen, ja nuorempi meni makaamaan hänen kanssaan, eikä Loot huomannut, milloin tytär tuli hänen viereensä ja milloin hän lähti. 36 Niin Lootin molemmat tyttäret tulivat raskaaksi isästään.

      jumala se pilven päällä kyttäsi ja vahti, mikä on lootin tyttärien panemisen tahti :D

    • knowledge holder

      Itsekin pohdin joskus noita asioita silloin akateemisina aikoina ainoastaan fysiikan näkökulmasta. Vaikka poikkitieteellisesti yritän ajatellakin ja raamattua olen lukenut egoni tykkäisi tuosta säiteorista enemmän. Vasta tuli informatiota kosismisesta inflaatiosta jonka mukaan esim valonnopeus ei ole maksimi. Tämän kaiken teorian pohjalla on suurempi asia kuin fysikaalisetilmiöt tai uskonto. Se on tietoisuus!N-dimetyylitryptamiini molekyyli voi olla monelle avain siihen. Tuo molekyyli löytyy kaikesta ja fraktaalisuutensa ansiosta voit nähdä rinnakkaisiin todellisuuksiin. Aisteilla on paljon muutakin nähtävää kuin valoin pikkuruinen spektri.

    • uskomaton teisti

      Kymmenen ulottuvuutta, kymmenen sormea, kymmenen käskyä.
      Puhdas sattumako?

      Onko tuolla suuntauksella jokin nimi. Aika jännää pistää samaan pakettiin Mooses, raamattu ja supersäiteoria. Tunnetta ja järkeä samaan ideaan.

      • rollaattori

        "Tunnetta ja järkeä samaan ideaan."

        Ateisteilla on tapana laittaa tunnetta ja järjettömyyttä ja paljon ateistista uskoa samaan ideaan.


      • rollaattori kirjoitti:

        "Tunnetta ja järkeä samaan ideaan."

        Ateisteilla on tapana laittaa tunnetta ja järjettömyyttä ja paljon ateistista uskoa samaan ideaan.

        Älä ole noin tosikko. Sulle ihan vinkiksi trolliseni, että älykkäät on usein humoristeja.


      • pärehöylä
        ikiateisti kirjoitti:

        Älä ole noin tosikko. Sulle ihan vinkiksi trolliseni, että älykkäät on usein humoristeja.

        No miksi sitten useimmilta ateisteilta huumorintaju puuttuu kokonaan? Eikö ateistit ole älykkäitä?


      • pärehöylä kirjoitti:

        No miksi sitten useimmilta ateisteilta huumorintaju puuttuu kokonaan? Eikö ateistit ole älykkäitä?

        Olitkin viisläinen, niinhän se oli. Ok.


    • uskomaton teisti

      "The universe was created out of nothingness from a single point of light. The nothingness was called the infinite light. The light was then contracted to a single point, creating primordial space. Beyond this point nothing is known. Therefore, the point is called the beginning. After the contraction, the endless world issued forth a ray of light. This ray of light then expanded rapidly. All matter emanated from that point."

      Kuuluisan 1600-luvun kabbalistin Isaac Lurian kirjoituksia.

      • uskomaton teisti

        Anteeksi! Pitää korjata, että siis 1500-luvun näin suomalaisittain :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      45
      5851
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      48
      5346
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3718
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3675
    5. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      96
      3346
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3126
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2884
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      57
      2740
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      53
      2400
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1854
    Aihe