Markus Lyyran freudilainen lipsahdus

Ulkoministeriön korkea virkamies Markus Lyyra oli tänään A-studion Atlas ohjelmassa keskustelemassa Venäjän ja Suomen suhteista

Lyyra lipsautti: "Suomi kuuluu Venäjään"

Kun hänen piti sanoa,Suomi kuuluu EU:hun

Freudilainen lipsahdus tarkoittaa lipsahdusta puheessa,joka paljastaa mitä puhuja todella ajattelee ja haluaisi sanoa
41370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Samassa ohjelmassa oli Pietarissa asuva suomalainen Milena Parland

Toimittaja kysyi mitä pietarissa ajatellaan suomalaisista

Parland sanoi että " pietarilaiset ovat tottuneet kanssakääymiseen inkeriläisten kanssa ,jotka ovat suomalaisia"

Inkeriläiset vain tapettiin tai karkotettiin Siperiaan ja venäläiset omivat heidän maansa Pietarin ympärillä

Haluaako Parland, että kaikki suomalaiset tapetaan tai karkotetaan Suomesta ja venäläiset asuttavat tyhjän maan ?

Äänestä
  • Miten sinä johdat tuollaisen päätelmän Parlandin puheesta?
    Inkeriläiset ovat Ruotsin vallan aikaisia suomalaisia pakolaisia. Ruotsin hallinto pakotti inkeriläiset asuttamaan Pietarin ympäristöä puskurina venäläisasutukseen. Inkeriläisten alkujuuret ovat enimmäkseen Itä-Suomesta, varsinkin savolaiset ovat hyvin edustettuna.

    Äänestä

  • Ressu kirjoitti:

    Miten sinä johdat tuollaisen päätelmän Parlandin puheesta?
    Inkeriläiset ovat Ruotsin vallan aikaisia suomalaisia pakolaisia. Ruotsin hallinto pakotti inkeriläiset asuttamaan Pietarin ympäristöä puskurina venäläisasutukseen. Inkeriläisten alkujuuret ovat enimmäkseen Itä-Suomesta, varsinkin savolaiset ovat hyvin edustettuna.

    Nyt en aivan tarkkaan muista kaikkia vaiheita, mutta Inkerinmaalla on asunut eri suomensukuisia etnisiä ryhmiä (entisaikaan taidettiin puhua "heimoista"). Ennen kuin Ruotsin valta ulottui sinne, siellä eleli ortodoksisia inkerikkoja. Kun Ruotsi kahmaisi alueen, inkerikoista moni pakeni itään Tverin alueella - se on muistaakseni Moskovan liettyvillä -, ja heitä oli jäljellä siellä ehkä vieläkin. Ruotsi rupesi asuttamaan Inkerinmaata luterilaisilla savolaisilla ja muilla itäosiensa jotain suomen murretta puhuneella väellä. Näiltä ajoin on Ruotsin käyttämää, suomeksi painettua propagandakirjallisuuttakin, kun läntinen suurvaltamme tahtoi tietenkin luterilaistaa koko alueen, myös ja etenkin paikoilleen jääneet inkerikot.

    Inkerikkojen ja inkeriläisten historiasta on melko paljon kirjallisuutta. Kuten muutkin pienet kansanheimot, myös he ovat joutuneet isompiensa, tässä tapauksessa venäläisten ja ruotsalaisten tallomiksi. Huomattakoon, että semmoiset sanat kuin "ruotsalainen" ja "venäläinen" tarkoittivat tuohon aikaan muuta kuin nykyään. "Ruotsalainen" oli Ruotsin kuninkaan alamainen ja mielellään luterilainen. Se mitä kieltä hän käytti, oli vähemmän tärkeätä, kun valtakieliä olivat kumminkin ruotsi, latina ja saksa.

    Äänestä

Eikö Venäjä voisi kuulua Suomeen. Inhimillisen kehityksen mittarin mukaan Venäjä on sijalla 65 Albanian jälkeen, Suomi taas muistaakseni 15 kärkimaan joukossa. Venäläiset ovat kärsineet aivan tarpeeksi. He tarvitsevat mm. demokratiaa ja hyvinvointia shirokaja stranaansa - laajaan maahansa - ja niitähän me voimme tarjota. Suomi on se Euroopan maa, joka on ollut pisimpään demokraattinen, minkä lasken siitä vuodesta, jona kaikki aikuiset saivat äänestää edustajansa yksikamariseen eduskuntaan. Suomi ja Uusi-Seelanti olivat ensimmäisiä. Levittäkäämme demokratian hyvää sanomaa niille, joilta se puuttuu, kuten venäläisille. Lisätkäämme yhteistyötä venäläisten kanssa: Karjalan kannaksesta voisi luoda vapaakauppa-alueen, kunhan ensin sen ympäristöongelmat saadaan korjattua. Kaikkinainen aseiden kalistelu pitää lopettaa, koska se ei kuulu asiaan mezhdu druzjami, ystävien kesken.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paljasti kirjoitti:

Ulkoministeriön korkea virkamies Markus Lyyra oli tänään A-studion Atlas ohjelmassa keskustelemassa Venäjän ja Suomen suhteista

Lyyra lipsautti: "Suomi kuuluu Venäjään"

Kun hänen piti sanoa,Suomi kuuluu EU:hun

Freudilainen lipsahdus tarkoittaa lipsahdusta puheessa,joka paljastaa mitä puhuja todella ajattelee ja haluaisi sanoa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu