Olen 60v ja työkkäri soittelee minulle?

On jo aikoihin eletty! Olen 60v ja ollut työttömänä jo n 15v. Työkkäri on nyt alkanut soittelemaan kuulumisia ja saan siellä käydä 2kk välein kun laittavat ajan, mitä järkeä tässä nyt on? Miksi minua jahdataan kun on nuoria työttömiä tarjolla?
30581
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Ihmettelen myös moista touhua. Ihme juoksuttamista ees taas.

Äänestä

On ihmeellistä. Nuoremmille ne kyllä soittelee ja laittelee työosoituksia, koska niille tule bonusta siitä miten monta ihmistä ne ovat saanneet pois toimettomuudesta ja korvausten maksamisesta.

Äänestä

Ei kuuskymppinen nykyään mikään vanha ole. Sitäpaitsi olet maannut kotona 45 vuotiaasta asti, joten tuskin voit vedota olevasi raskaan työn rasittamakaan ja sen takia ihan romuna.

Äänestä

Se on niiden työtä, mulle kans soitteli yks muori sieltä, kysy et mitä kuuluu, mie sanoin et tosi hyvää kuuluu, tässä just istuskelen parvekkeella ja nautin auringosta. Sittten kysyin minä et mitä sulle kuuluu? Onko töissä kiirettä?
Työkkäri täti meni hiljakseksi ja alkoi nauraa, että ei oo kiirettä siksi ehtii hyvin soitella ja jutella ihmisten kanssa...

Luulen että heillä on ikävää töissä että pitää jutella jonkun kanssa, muuten menee hermo siellä kun ei ole työkkärissä mitään tekemistä.

Äänestä

MIKSI OLET OLLUT 15 VUOTTA TYÖTTÖMÄNÄ YHTEISKUNNAN RAHOILLA ELI MUIDEN RAHOILLA????

VASTAA!! KUULIKKO????? NYT VASTAAT JA MEET TÖIHIN!!!!1111



IHAN OIKEIN ETTÄ SOITELLAAN NYT MEET TÖIHIN!!!111

Äänestä
  • HEI EI NE TÖITÄ SIELTÄ TARJOO VAIKKA KUIN SOITTELEE!!! Ne soittelee siksi kun työkkärissä ei ole mitään tekemistä. aIKA KÄY HEILLE PITKÄKSI, JA HALUU KESKUSTELLA.

    Äänestä

  • ei ole töitö kirjoitti:

    HEI EI NE TÖITÄ SIELTÄ TARJOO VAIKKA KUIN SOITTELEE!!! Ne soittelee siksi kun työkkärissä ei ole mitään tekemistä. aIKA KÄY HEILLE PITKÄKSI, JA HALUU KESKUSTELLA.

    MINKÄ TAKIA ET OLE TÖISSÄ????????

    VASTAA HETIIIIIII?????????

    Äänestä

  • KUULIKKO?????? kirjoitti:

    MINKÄ TAKIA ET OLE TÖISSÄ????????

    VASTAA HETIIIIIII?????????

    NO VASTAAN VASTAAN!!! mikä hoppu sulla on? Ethän siekää oo töissä.

    Mie elän työttömänä rahallisesti paremmin. Multa menisi matkakulut ja eväät ja korvaus oli pienempi. Ei kannata.

    Nyt saa vielä enempi ruokaa, mutta jos lähtisin töihin, pitäisi tinkiä ruuasta.

    Äänestä

ei soitella kellee 60 ikäisille ansiosidonnaisella.

Äänestä
  • Ei soitella mullekaan vaikka olen alle 60, työttömäksi jäin viime syyskuussa, saan ansiosidonnaista ja seuraava työkkärikäynti on ensi syyskuussa.

    Äänestä

  • 11+10 kirjoitti:

    Ei soitella mullekaan vaikka olen alle 60, työttömäksi jäin viime syyskuussa, saan ansiosidonnaista ja seuraava työkkärikäynti on ensi syyskuussa.

    joo-o minä jäin 57 ikäisenä putkeen ja kertaakaan ei työkkäri ole soitellut... ei ennen eikä jälkeen 60 ikää.

    Äänestä

Tulisi varmasti säästöä, kun siirettäisiin "työkyvytömyys eläkkeelle" siis takuueläkkeelle kaikki jotka ovat olleet työttöminä putkeen 10v. Saisi sitten laittaa työvoimatoimiston työt myös YT neuvotteluilla vastaamaan työtunteja ja työaikaa jota tarvitaan ihan oikeasti. Turha selitellä ettei työvoimavirkailijan työtä voi ajoittaa.

Jokaisen työttömän lusmuilijan pallkalla saisi jo 4 takuueläkettä ja saman verran poistuisi kortistosta. Säästetty euro on kaksinverroin tienattu; säästyisi myös työttömän päivärahat.

Äänestä
  • Mie olin tossa viime vuonna sairaseläkkeellä kaksi vuotta, sain parempaa päivärahaa kun työttömänä, tuli eläkettä, sitten kun kuntouduin työkukuiseksi olen taas työmarkkinatuella ja kitkuttelen.

    Äänestä

  • eläkkeellä pärjää kirjoitti:

    Mie olin tossa viime vuonna sairaseläkkeellä kaksi vuotta, sain parempaa päivärahaa kun työttömänä, tuli eläkettä, sitten kun kuntouduin työkukuiseksi olen taas työmarkkinatuella ja kitkuttelen.

    Hyi hitto syljen työttömien päälle!!!!

    Äänestä

  • Hyii kirjoitti:

    Hyi hitto syljen työttömien päälle!!!!

    No tuo kertoo vain sinusta ja älykkyys osamäärästäsi... :)

    Äänestä

  • Ei ihan auennut mitä tarkoitat että jokaisen työttömän lusmuilijan palkalla saisi 4 takuueläkettä?

    Äänestä

  • oolo kirjoitti:

    No tuo kertoo vain sinusta ja älykkyys osamäärästäsi... :)

    OHO JÄBÄ SUUTTU! HE HEHE! VEDIT NETTIRAIVARIT :DDD

    OLEPA HYVÄ JA SELITÄ KÄYTÖKSESI JA SASSIIN!!1

    Äänestä

  • Hyii kirjoitti:

    Hyi hitto syljen työttömien päälle!!!!

    tarkoitit varmaan sossupummien päälle....

    Äänestä

  • vai kuinka.... kirjoitti:

    tarkoitit varmaan sossupummien päälle....

    Ja työtömien...

    Äänestä

Mitä te vouhkatte muiden työttömyydestä, antaa työkkärin ja sossun hoidella heidät. Minua ei kiinnosta rähjätä kenellekkään, itse olen töissä leipäni tienannut 35 v. ja nautin työnteosta, en jaksaisi maata kotona, toivottavasti saan pitää työni. Ei kaikki ole omaa syytään työttömänä, kun potkut tulee niin ei välttämättä heti saa uutta työpaikkaa vaikka haluaiskin ja monelle väsyneelle tekeekin hyvää olla vähän aikaa lomalla ja kun uusi työ löytyy, jaksaa taas ahertaa.

Äänestä
  • Mitä itse vouhkaat? Vastaa HETI????

    Äänestä

Monet jo eläkkeelle päässeet ovat vielä 65-vuotiaina sijaistamassa, ja vieläpä raskaassa työssä hoitoalalla ja aivan vapaa-ehtoisesti.
Ei työnantajat enää usko ettei yli kuusikymppinen pysty työhön, ja aivan oikein.Eikö aloittaja tiedä että eläkeikää ollaan nostamassa??!!

Pian on aivan normaalia että työssä ollaan vielä 65-70vuotiaina, että ehdit tehdä vielä n.10 vuotta töitä ennen eläkettä!

Äänestä

puolisoni veli painaa täysillä 1-2 pv /vko omassa konsulttifirmassa ja rahaa tulee 5-numeroisia lukuja /kk.Ikää on pian 71v.

Äänestä

> Miksi minua jahdataan kun on nuoria työttömiä tarjolla? <

Siksi koska työkkärin tarkotus EI ole hommata sinulle töitä,
vaan aiheuttaa sinulle KARENSSI jottei valtion tarvitse MAKSAA!

Koittakaa nyt vihdoin ymmärtää ettei työkkäri ole teidän puolellanne
(siitä huolimatta mitä ne koittaa väittää) vaan teitä vastaan.

Niiden työ on koittaa kaikin mahdollisin (lain suomin ja jopa laittomin) keinoin
kaunistella tilastoja.

Äänestä
  • Työstä kieltäytymiseen pyritään ottamaan tiukka ote ja karenssi käyttöön, Hesari kertoi pari päivää sitten.

    Jatkossa työtön alkaa kolme kuukauden työttömyyden jälkeen saada tiiviiseen tahtiin tarjouksia kaiken maailman töistä – siis myös niistä, joilla ei ole mitään tekemistä oman alan kanssa.

    Työkkärin tarkoituksena on lisätä työtarjouksia oman ammattialan ulkopuolelta, kun työttömyys on kestänyt kolme kuukautta. Tämä tarkoittaa, että työttömälle pitää tarjota myös niitä töitä, jotka eivät vastaa hänen koulutustaan tai työkokemustaan – vaikkapa siis paperimiehelle siivoojan töitä.

    Käytännössä hallitus kehottaa TE-toimistoja reipastumaan työn tarjoamisessa. Samalla työstä kieltäytymisestä seuraavia rangaistuksia pitäisi soveltaa kaikkiin työttömiin!

    Äänestä

  • Pakko patistaa kirjoitti:

    Työstä kieltäytymiseen pyritään ottamaan tiukka ote ja karenssi käyttöön, Hesari kertoi pari päivää sitten.

    Jatkossa työtön alkaa kolme kuukauden työttömyyden jälkeen saada tiiviiseen tahtiin tarjouksia kaiken maailman töistä – siis myös niistä, joilla ei ole mitään tekemistä oman alan kanssa.

    Työkkärin tarkoituksena on lisätä työtarjouksia oman ammattialan ulkopuolelta, kun työttömyys on kestänyt kolme kuukautta. Tämä tarkoittaa, että työttömälle pitää tarjota myös niitä töitä, jotka eivät vastaa hänen koulutustaan tai työkokemustaan – vaikkapa siis paperimiehelle siivoojan töitä.

    Käytännössä hallitus kehottaa TE-toimistoja reipastumaan työn tarjoamisessa. Samalla työstä kieltäytymisestä seuraavia rangaistuksia pitäisi soveltaa kaikkiin työttömiin!

    Tarkoitus on lisätä suomessa köyhyyttä ja saada näitä velkavankeja. Suomi on siitä jännä maa, että täällä halutaan kaikki suomalaiset köyhäksi ja elämään kadulla.

    Äänestä

Mistä tahansa työstä kieltäytymisestä seuraa vähintään kahden kuukauden karenssi!

Työ- ja elinkeinoministeriö lähetti jo joulukuussa TE-toimistoille kirjeen, jossa patistetaan toimistoja tarjoamaan erilaisia työpaikkavaihtoehtoja työttömille entistä laajemmin.

Äänestä
  • Njiinkö?

    Äänestä

No jos näin on niin pian tilastot puhdistuu kun lähes kaikki työttömät on karenssissa heille tajotun kelvottoman työpaikan johdosta. Kurjaksi on mennyt työttömänkin kortistoelämä? Minusta alkaa tuntua ettei työtöntä enää arvosteta niinkuin ennen? Ennen työtön oli sentään ihminen, mutta nykyään työtön on kuin työntekijä......

Äänestä

Karutotuus on että työkkärin tarkoituksena on nimenomaan lykätä mahdollisimman monelle karenssi.

Ei tietenkään tarkoituksena olekaan että saisit oikeita töitä työkokeilupaikastasi (kaikkihan tietävät että ne ottaa sen puolenvuoden jälkeen taas uuden työntekijän), vaan se että sinulle tehdään TAHALLAAN mahdollisimman HANKALAKSI työnvastaan ottaminen, joten otat mielummin KARENSSIA.

Työ- ja elinkeinoministeriö lähetti jo joulukuussa TE-toimistoille kirjeen, jossa patistetaan toimistoja tarjoamaan erilaisia työpaikkavaihtoehtoja työttömille entistä laajemmin.

Tämä tarkoittaa käytännössä jatkuvia työhönosoituksia heti työttömyyden alusta alkaen.

3 kkn työttömyyden jälkeen työhönosoitukset muuttuvat siten että maisterit ja insinööritkin pakotetaan hakemaan puhelinmyyjän tai siivoojan paikkoja.

Jos kieltäydyt, saat karenssia, eikä valtion tarvitse maksaa työttömyyskorvauksia.

Harva ansiosidonnaisella tai päivärahalla oleva saa sossustakaan mitään, jos sattuu vielä omistamaan auton tai jotain muuta omaisuutta.

Vinkkinä kaikille vielä töissä oleville, ei kannata haalia mitään omaisuutta, kiinteistöä, mökkiä, ei säästää pankkiin (vaan patjansisään). Älä osta osakkeita, koska näistä joudut ensin luopumaan jos mielit saada sossusta edes sen minimi 280 e/kk (koska siitä on vähennetty lain sallimat -40%).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olen jo vanha kirjoitti:

On jo aikoihin eletty! Olen 60v ja ollut työttömänä jo n 15v. Työkkäri on nyt alkanut soittelemaan kuulumisia ja saan siellä käydä 2kk välein kun laittavat ajan, mitä järkeä tässä nyt on? Miksi minua jahdataan kun on nuoria työttömiä tarjolla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu