Fyysinen maailma on tie ja välttämättömyys....Jumaluuteen.

Eläjä.

Sielujen tulee kokea fyysisyys 'käsitteellisestä...kokemukseen'.

7

137

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elämä on,,

      sattumaa, ei siisus sentään satumaa?

    • M. Eläjä.

      En usko sattumaan, satumaa on ehkäpä tämän elämän jälkeen...kuka tietää?

    • M. Eläjä.

      Fyysinen maailma on olemassa karkeille kokemuksille, onkohan tätä mahdollisuutta muualla?

    • valistunut

      Sattumaa ei ole, sillä kaikella on syy seuraksineen
      Mehän olemme täällä ajassa ja aineessa ilmentämässä ajaton elämää joka osa mekin olemme
      Fyysinen elämä on kuitenkin rajallista jioten tuo ajaton ilmenee,noiden fyysisten elämien ketjuna, ja me olemme yksi lenkki tässä ketjussa
      Kehitys alkaa esiasteelta ja syyn ja seuraksen lain alaisena kehittyy täydellisyyttä kohti

      Tuo kehitys ei ole kuitenkaan ihmisen kohdalla suoraviivaista, sillä ihmisellä on itsellään mahdollisuus vaikuttaa omaan kehitykseensä

      SITÄHÄN SE ON TOSIAAN TEHNYTKIN ja tuloksena on ollut tämä kärsimysten täyttämä ja väkivaltainen yhteiskunta.

      Syyn ja seurauksen tuloksena on tästä johtuen ihmisen henkinen kehitys taantunut ja se on merkki siitä, että tuo taantuma voi koitua ihmiskunnan kohtaloksi, ellei suunta muutu.

      Uskonnot ja aatteet ovat muodostuneen ihmisen henkisen kehityksen jarruksi, sillä ne haluavat säilyttää tämän vallitsevan tilanteen hallitakseen ihmismieltä, ja ikuistaakseen uskontojen ja aateiden vallan.
      Tuhlaajapojan on palattava juurilleen jotta henkinen kehitys saataisiin vastaamaan tätä informatiivista teknistä kehitystä, jolloin ne olisivat sopusoinnussa keskenään jolloin kaikki ihmisen kärsimykset päättysivät kun sen aihettama ristiriidat päättyvät

      • ´´´´´´´´´´´´´´´´

        " Uskonnot ja aatteet ovat muodostuneen ihmisen henkisen kehityksen jarruksi, sillä ne haluavat säilyttää tämän vallitsevan tilanteen hallitakseen ihmismieltä, ja ikuistaakseen uskontojen ja aateiden vallan.
        Tuhlaajapojan on palattava juurilleen jotta henkinen kehitys saataisiin vastaamaan tätä informatiivista teknistä kehitystä, jolloin ne olisivat sopusoinnussa keskenään jolloin kaikki ihmisen kärsimykset päättysivät kun sen aihettama ristiriidat päättyvät "

        Tilannetta auttaa tämä mainittu ymmärtäminen. Ymmärtäminen on tavallaan taikasana, sillä se viittaa siihen, mikä on olennaista.

        Ymmärrettävä sanattomasti se henkilö joka me luulemme olevamme, ja samalla ymmärrämme maailman ja sen luonteen. Kun ymmärrämme sanattomasti tätä henkilö joka luulemme olevamme, se alkaa liudentua ja sulamaan. Todellinen oleminen ja itsemme paljastuu tämän sulaneen näennäisen olennon / henkilön / persoonan jäänteiden keskeltä.

        Aluksi tämä ymmärtämisestä johtuva katoaminen on suurta kärsimystä, mutta myöhemmin yhdentekevltä tuntuvaa tai onnellistuttavaa. Ainoa onni onkin menettämisen onni, jolloin kuitenkin saa kaiken tahtomatta ja haluamatta mitään.

        Onnea koemme kun osaksi sulanut persoona ei ole enää niin elämisen tiellä. Voimme alkaa todella elämään ja inspiroitumaan, kun kuolemme psykologisesti.

        Todellisen elämän tiellä on vain yksi: ihmisen luuloteltu "oma" persoona, joka ihminen luulee olevansa. Kukan ei voi omistaa mitään taivastilassa, ei edes persoonaa tai ajatuksia, tunteita, ei mitään.


    • Pähkinänkuoressa

      Tulee vain ymmärtää.

      Ymmärtää maailman luonne. Samalla tulee ymmärtää persoonamme luonne.

      Silloin saamme automaattisesti sisäisen voiman. Ilman perinpohjaista maailman luonteen ymmärtämistä emme kykene motivoitumaan äärettömän voimallisesti. Ymmärtämisen kautta meistä tule kompromissittomia yhden asian suhteen: kykenemme valitsemaan pysyvästi hengen, muuten ei.

      Tämän ymmärryskyvyn kasvamisen vuoksi olemme täällä.

      Tässä kaikki oleellinen pähkinänkuoressa mahdollisimman tiivistetysti.

    • M. Eläjä.

      Käsitteellinen tieto asioista on rahan toinen puoli, tarvitaan paikka, jossa tämä sama asia voidaan kokea...siksi tämä karkea tietoisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2682
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      338
      2407
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2104
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1766
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1675
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1559
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1429
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1409
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1355
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1156
    Aihe