Fyysinen maailma on tie ja välttämättömyys....Jumaluuteen.

Eläjä.

Sielujen tulee kokea fyysisyys 'käsitteellisestä...kokemukseen'.

7

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elämä on,,

      sattumaa, ei siisus sentään satumaa?

    • M. Eläjä.

      En usko sattumaan, satumaa on ehkäpä tämän elämän jälkeen...kuka tietää?

    • M. Eläjä.

      Fyysinen maailma on olemassa karkeille kokemuksille, onkohan tätä mahdollisuutta muualla?

    • valistunut

      Sattumaa ei ole, sillä kaikella on syy seuraksineen
      Mehän olemme täällä ajassa ja aineessa ilmentämässä ajaton elämää joka osa mekin olemme
      Fyysinen elämä on kuitenkin rajallista jioten tuo ajaton ilmenee,noiden fyysisten elämien ketjuna, ja me olemme yksi lenkki tässä ketjussa
      Kehitys alkaa esiasteelta ja syyn ja seuraksen lain alaisena kehittyy täydellisyyttä kohti

      Tuo kehitys ei ole kuitenkaan ihmisen kohdalla suoraviivaista, sillä ihmisellä on itsellään mahdollisuus vaikuttaa omaan kehitykseensä

      SITÄHÄN SE ON TOSIAAN TEHNYTKIN ja tuloksena on ollut tämä kärsimysten täyttämä ja väkivaltainen yhteiskunta.

      Syyn ja seurauksen tuloksena on tästä johtuen ihmisen henkinen kehitys taantunut ja se on merkki siitä, että tuo taantuma voi koitua ihmiskunnan kohtaloksi, ellei suunta muutu.

      Uskonnot ja aatteet ovat muodostuneen ihmisen henkisen kehityksen jarruksi, sillä ne haluavat säilyttää tämän vallitsevan tilanteen hallitakseen ihmismieltä, ja ikuistaakseen uskontojen ja aateiden vallan.
      Tuhlaajapojan on palattava juurilleen jotta henkinen kehitys saataisiin vastaamaan tätä informatiivista teknistä kehitystä, jolloin ne olisivat sopusoinnussa keskenään jolloin kaikki ihmisen kärsimykset päättysivät kun sen aihettama ristiriidat päättyvät

      • ´´´´´´´´´´´´´´´´

        " Uskonnot ja aatteet ovat muodostuneen ihmisen henkisen kehityksen jarruksi, sillä ne haluavat säilyttää tämän vallitsevan tilanteen hallitakseen ihmismieltä, ja ikuistaakseen uskontojen ja aateiden vallan.
        Tuhlaajapojan on palattava juurilleen jotta henkinen kehitys saataisiin vastaamaan tätä informatiivista teknistä kehitystä, jolloin ne olisivat sopusoinnussa keskenään jolloin kaikki ihmisen kärsimykset päättysivät kun sen aihettama ristiriidat päättyvät "

        Tilannetta auttaa tämä mainittu ymmärtäminen. Ymmärtäminen on tavallaan taikasana, sillä se viittaa siihen, mikä on olennaista.

        Ymmärrettävä sanattomasti se henkilö joka me luulemme olevamme, ja samalla ymmärrämme maailman ja sen luonteen. Kun ymmärrämme sanattomasti tätä henkilö joka luulemme olevamme, se alkaa liudentua ja sulamaan. Todellinen oleminen ja itsemme paljastuu tämän sulaneen näennäisen olennon / henkilön / persoonan jäänteiden keskeltä.

        Aluksi tämä ymmärtämisestä johtuva katoaminen on suurta kärsimystä, mutta myöhemmin yhdentekevltä tuntuvaa tai onnellistuttavaa. Ainoa onni onkin menettämisen onni, jolloin kuitenkin saa kaiken tahtomatta ja haluamatta mitään.

        Onnea koemme kun osaksi sulanut persoona ei ole enää niin elämisen tiellä. Voimme alkaa todella elämään ja inspiroitumaan, kun kuolemme psykologisesti.

        Todellisen elämän tiellä on vain yksi: ihmisen luuloteltu "oma" persoona, joka ihminen luulee olevansa. Kukan ei voi omistaa mitään taivastilassa, ei edes persoonaa tai ajatuksia, tunteita, ei mitään.


    • Pähkinänkuoressa

      Tulee vain ymmärtää.

      Ymmärtää maailman luonne. Samalla tulee ymmärtää persoonamme luonne.

      Silloin saamme automaattisesti sisäisen voiman. Ilman perinpohjaista maailman luonteen ymmärtämistä emme kykene motivoitumaan äärettömän voimallisesti. Ymmärtämisen kautta meistä tule kompromissittomia yhden asian suhteen: kykenemme valitsemaan pysyvästi hengen, muuten ei.

      Tämän ymmärryskyvyn kasvamisen vuoksi olemme täällä.

      Tässä kaikki oleellinen pähkinänkuoressa mahdollisimman tiivistetysti.

    • M. Eläjä.

      Käsitteellinen tieto asioista on rahan toinen puoli, tarvitaan paikka, jossa tämä sama asia voidaan kokea...siksi tämä karkea tietoisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3353
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      68
      3173
    3. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      2905
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      158
      2723
    5. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2199
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      11
      2059
    7. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1618
    8. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1467
    9. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      3
      1327
    10. iltalehden uutinen poistettiin?

      Jämsässä koulussa rikosepäily avustaja juu
      Jämsä
      15
      1316
    Aihe