Alajärveläismies juuriltaan on tänäpäivänä paperi Hesarin sunnuntai liiteessä.Upea mies ja puhuu asiaa. Toivomme todella, että tuollaiset nuoret miehet pääsee vaikutamaan Suomenkin asioihin.
Hesarissa hyvä juttu tänään
Ostappas lauantai Hesari
5245
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
halla-ahoko ?
Olipas hyvä juttu.Mainittiin kotikyläkin Kuolema
Halla näläkä ja kuolema, näistä paikoista on ennenkin lähetty maailmalle eikä ole jääty huonommaksi, kotitarvetaidot oli heillä hansikassa ja iloinen mieli, näillä on selvitty pitkään,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, muutaa kahtelkaapas entisaikojen kiviä, kyllä kyynel osaltaan vuorahtaapi tahtomattaan poskelle itse kultakin, näitä seuraamalla saa tasattua luonnettaan.
Halla-aho on taatusti kuuluisin Alajärveläinen, ja fiksu mies, josta kannattaa ylpeillä.
Niin vaan Kepun maatilalinja, jossa estettiin teollisuuden synty järvisedulle ajoi tuonkin miehen vanhemmat tampereelle. Mikä kunnia olisikaan, jos Halla-aho olisi jäänyt ja käynyt koulunsa Alajärvellä. Nyt hän käy täällä, mökillään Pynttärin niemellä vain kesäisin.
Joo sanosmuuta. Soitin Jussille ja kiitin kun Alajärveä juuriaan toi esille. Jussi on tohtoris mis ei tarvitse viinaa ollakseen rohkea.Niin sympaattinen oli ja kiiteli, ei tapaa huutaa vaikka jollain oliskin eriäviä mielipiteitä.Taidan Jussia äänestää tulee meppi omaankin pitäjään.Voi kun persutkin tuon tajuais, ei menis ääni hukkaan.