Taas yksi sunnuntai aamu, kaikkien aikasempien joukossa joita on pitemmän aikaa yhdistänyt kauhea morkkis. Taas on yksi arki viikko painettu töitä ja töiden aiheuttama väsymys ja vitutus nollattu ryyppäämällä. Jokainen viikko on identtinen toisensa kanssa ja pikku hiljaa alkaa psyyke murenemaan jo tähän touhuun.
Olen nyt kahdessapuolessa, ja siitä on n. 2 vuotta kun pääsin irti huumekierteestä.
Miltei kymmenen vuoden kamankäyttö loppui, alkoholi jäi koska sehän ei huume ole (eipä). Se miten kavala viinapiru voikaan olla yllätti ihan täysin.
Kaikki muut lopetettuani tuli todella hyvä olo. Elämä tuntui hymyilevän vihdoinkin ja olin oikeasti onnellinen. Tutustuin uusiin ihmisiin ja alon urheilemaan.
Elämään tuli ihan oikeata sisältöä, duunissa oli oikeasti mukavaa olla ja vapaa-ajalla oli aina jotain mieleistä tekemistä. Oli tavoitteita ja haaveita, asioita miksi herää joka aamu.
Ja sitten BOOM, kaikki muuttui. Dokaamisesta alko muodostua tapa ja pikkuhiljaa kaikki nuo muut tekemiset vaan unohtui, mieluummin sitä meni lähibaariin ottaa kaljaa kun esimerkiksi pelaamaan lätkää kavereitten kanssa.
Ne pienetkin asiat jää tekemättä. Ruokaa en jaksa laittaa, enkä siivota, en edes jaksa käydä suihkussa.
Nykyään suurin tavoite on olla ryyppäämättä ja sekään ei onnistu, olen tälläkin hetkellä nyhjöttämässä sohvalla masentuneena ja vittuuntuneena. Olen ehtinyt toilailla nyt lyhyessä ajassa niin paljon että hävettää katsoa peiliin, vajoudun vaan itsesäliin ja huomisen työpäivän tuskaiseen odottamiseen.
Olen todella hukassa lopettamiskeinojen kanssa. Lääkäritkin on sitä mieltä ei sun tarvii kokonaan lopettaa. tuntuu että täällä Suomessa on pakko ryypätä.
Mulla on oikeasti motivaatiota lopettaa kokonaan mutta en tiedä miten kun tuntuu että kaikki haluaa vaan ryypätä, kaikkeen liittyy ryyppääminen, mitään ei voi tehdä ilman.
Tekis mieli ottaa menolippu jonnekkin aurinkorannalle missä ihmiset jaksaa tanssia illasta aamuyöhön pelkällä auringonvoimalla. Elämä ilman mitään päämäärää on tosi masentavaa.
Hyvää sunnuntaita
2
225
Vastaukset
- ei oteta mukaan
Kun lähdet lähibaariin älä ota pankkikortti/rahaa mukaan
Hei nimimerkki "imaproudfinn",
missä määrin sinä olet valmis lopettamaan juomisen? Kerroit, kuinka aineettomana elämisessä oli mukavaa, töissä olosta jopa nautti, löysit urheilun ilon, oli tavoitteita ja haaveita. Miksi kaikki sitten muuttui? Tapahtuiko jotain?
Varmasti lopettamisen kannalta parasta olisi hankkia ystäviä, jotka itse eivät juo. Ja suomalaisessa kulttuurissa se onkin aika haasteellista. On kuitenkin paikkoja, joihin kokoonnutaan, ja jossa tuetaan raittiiseen elämään. Niin kliseiseltä kuin se kuulostaakin, AA-kerhoista löytyy näitä ystäviä. Sieltä löytyy sitä vertaistukea ja ihmisiä, joista moni varmasti kertoo samanlaista tarinaa kuin sinä. Ensin oli kaikki hyvin, sitten tuli viina ja lopulta ei enää ollutkaan mitään.
Uskon, että AA-kerhon kautta löytyy myös muita keinoja, joiden avulla lopettaminen on mahdollista. Tärkeintä varmasti on se tuki, joka antaa luottamusta siihen, että minustakin on selvään elämään. Minä pystyn olemaan juomatta. Se, miksi nyt vituttaa, niin voi johtua aivan siitä, että vieroitusoireet lyövät päälle. Onhan nousuhumalassa kivaa, hyvänolon tunne, ajatuksen selviytyminen, kaikki liittyy viinaan. Ja kun sitä ei saa, "tavallisen elämän" eläminen tuntuu vaikealta.
On paljon asioita, joita voi tehdä ilman viinaa, paljon hyviä juttuja. Sinun vain pitää löytää ne. Toivotan sinulle oikein paljon voimia! Toivon ja rukoilen, että se päämäärä löytyy, eikä kaikki ole vain masentavaa paskaa.
-KaisaK, pappi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302229- 371629
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510