Kansalaisten ja sairaanhoitajien käsityksiä kuolemasta
Tämän tutkimuksen tarkoituksena on kuvata ja selittää kansalaisten ja sairaanhoitajien käsityksiä kuolemasta. Sen tavoitteena on tuottaa uutta tietoa aiemmin vähän tutkitusta aiheesta sekä tuoda esiin yhteiskunnassamme vallitsevia arvoja kuolemaan liittyen. Tarkoituksena on lisäksi edistää yhteiskunnallista, elämän loppuvaihetta ja kuolemaa koskevaa keskustelua.
Mikäli olette täysi-ikäinen ja Teillä on riittävä suomen kielen taito, pyydän Teitä osallistumaan tutkimukseen.
Tutkimus toteutetaan sähköisenä kyselynä, jossa Teille esitetään seitsemän kuolemaan kohdistuvaa, avointa kysymystä. Näihin kysymyksiin ei ole olemassa oikeita tai vääriä vastauksia, vaan kaikki Teidän käsityksenne ovat tutkimukselle tärkeitä. Avointen kysymysten lisäksi lomake sisältää taustatietokysymyksiä. Arvioitu aika kyselyyn vastaamiseen on noin 20 minuuttia ja voitte osallistua tutkimukseen teille sopivana ajankohtana.
Tutkimukseen osallistuminen on vapaaehtoista eikä siitä koidu Teille mitään haittaa. Tutkimuksessa ei kysytä Teidän henkilökohtaisia tietojanne, jolloin henkilöllisyytenne ei paljastu tutkimuksen missään vaiheessa edes tutkijalle. Tästä johtuen antamienne tietojen poisto ei ole vastaamisen jälkeen mahdollista, koska vastauksia ei voida yhdistää yksittäiseen osallistujaan. Tutkimuksen aikana kerättyä tietoa käsitellään luottamuksellisesti. Aineistoa käytetään ainoastaan aiheeseen liittyvään tieteelliseen tutkimukseen. Kerätty aineisto säilytetään ulkopuolisten tavoittamattomissa, lukollisessa kaapissa tutkijan työhuoneessa. Tutkimuksen valmistumisen jälkeen aineisto hävitetään asianmukaisten ohjeiden mukaisesti.
Tutkimuksen tuloksista tullaan raportoimaan eri julkaisuissa sekä konferensseissa. Tutkimus on osa väitöskirjatutkimusta, jonka suunniteltu valmistumisajankohta on joulukuu 2017. Voitte halutessanne seurata tutkimusprosessia sosiaalisen median (hyvapahakuolema.blogspot.fi, Facebook, Twitter) välityksellä. Vastaan sähköpostitse mielelläni kaikkiin tutkimukseen liittyviin kysymyksiin.
Tutkimus toteutetaan osana Itä-Suomen yliopiston hoitotieteen tohtoriohjelmaa. Ohjaajina toimivat professori, THT Anna-Maija Pietilä, TtT Tarja Kvist sekä professori, LT Olli-Pekka Ryynänen.
Mikäli haluatte osallistua tutkimukseen, pyydän Teitä vastaamaan kyselyyn viimeistään 20.4.2014. Kysely avautuu tästä linkistä: https://elomake.uef.fi/lomakkeet/7965/lomake.html
Ystävällisin terveisin,
Anja Terkamo-Moisio ([email protected])
Sairaanhoitaja, TtM, TtT-opiskelija
Itä-Suomen yliopisto
Terveystieteiden tiedekunta
Hoitotieteen tohtoriohjelma
Millainen on kuolema? Osallistu väitöskirjatutkimukseen!
hyva_paha_kuolema
1
131
Vastaukset
Tämän aineiston keruu on päättynyt. Kyselyyn vastasi yhteensä 258 henkilöä, mikä ei ole vain asetettua tavoitetta suurempi määrä, vaan myös huomattavasti enemmän kuin olin edes varovasti uskaltanut ajatella.
Kiitos kaikille osallistuneille, ilman teitä tämä ei olisi ollut mahdollista!
Enemmän mietteitä on luettavissa blogissa: hyvapahakuolema.blogspot.fi/2014/04/laadullisen-aineiston-kerays-on.html
Aurinkoista kevään jatkoa,
Anja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun463200Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5091942Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171920Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si811751- 181522
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431408- 261332
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1221190UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1121154