Ajatuksieni lähteenä :
http://www.paasiainen.fi/ http://www.paasiainen.fi/p/paastonaika.html
Niin Jumala on maailmaa rakastanut, että antoi ainokaisen Poikansa.
Jokainen joka Häneen uskoo, ei joudu kadotukseen vaan Hänellä on iankaikkinen elämä.
Paasto kuvaa myös kilvoittelua ja mietiskelyä, keskittymistä olennaisimpiin asioihin, myös lähimmäisiin. Pahaa vastaan tulee taistella tai sen merkitystä omassa elämässään voi karsia. Ihmisen tulee katua syntejään, että ne voidaan anteeksi antaa.
Tässä kohtaa tulee vastaan ihmisten ja yhteiskunnan raadollisuus.
Anteeksi anto ei ole inhimillistä , vaan jumalallista.
Asiasta toiseen:
http://www15.uta.fi/yky/arkisto/historia/noitanetti/index.fi.html
http://www15.uta.fi/yky/arkisto/historia/noitanetti/images/kannet/synnin.jpg
Pääsiäinen ja synti
1
92
Vastaukset
- Muistetaan sitä mitä
Jeesus on kärsinyt pääsiäisenä ristillä noin kaksi vuosituhatta sitten ja kiitetään Isää Jeesuksen nimessä hyvästä armosta ja totuudesta, jonka on Raamatun ja lupauksien kautta meille antanut Pojassaan Jeesuksessa ja veri ja vesi ja Henki todistaa ja vaikuttaa sitä hyvää kun vain anomme omakohtaisesti eikä vain vierestä seuraillen. Jeesus on hyvä paimen ja monia kutsutaan ja pyhitystä Isä tahtoo meissä kaikissa ihmisissä runsaasti vaikuttaa varmuudella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1461970
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3001149Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.82963- 35888
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31819- 53799
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756- 71754
Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44701Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56699