Kassajärjestelmä yksityisyritykseen

Pena45

Hei,

Olen vanhan koulukunnan yksityisyrittäjä. Erikoisliikkeemme on kasvanut nyt sen kokoiseksi, että tarvitsemme uuden ja paremman kassajärjestelmän. Kyse on kultasepänliikkeestä. Ennestään varastoa on hallittu ainoastaan käsin inventoimalla ja ns. näppituntumalla, vaikka varastoa onkin melkoisesti.

Nyt alkaa riittämään nykyisellä systeemillä toimiminen. Tuotteita on vaikea hallita, hintoja ei pysty päivittämään käytännöllisesti, on vaikea tietää mitä on varastossa, saatavilla ei ole tarpeeksi tarkkaa raportointia myynneistä.

Osaisiko joku heittää vilpitöntä suositusta parasta vastinetta rahoille antavasta kassa/toiminnanohjausjärjestelmästä, joka sopii yksityisyrityksen (yksi kauppa, hyvä tietysti jos mahdollisuus laajentamiseen) kassajärjestelmäksi?

Ei siitä varmasti haittaa olisi, vaikka laskutuksen ja muutakin liiketoimintaa saisi vietyä samalla järjestelmällä sähköiseksi, jos se on mahdollista

Tuntuu, että monet ko. palveluja tarjoavat IT-firmat suomessa osaavat koijata mukaan kaikenlaisiin mikromaksuihin, ylläpitokuluihin ja suljettuihin järjestelmiin, joista on mahdoton päästä eroon menettämättä tehtyä työtä yms. investointeja.

Yrityksessämme ei työskentele ketään ATK-maailmaa kovin kummoisesti tuntevaa, eikä nykyinen suht iäkäs myyjäkaarti ole kovin innokkaana mahdollisista uusista työtehtävistä. Tulisiko siis palkata ihan erillinen toimistotyöntekijä ottamaan yrityksen ATK ja uusi kassajärjestelmän perustaminen, raportointi yms. toiminta haltuun?

Miten tuotetiedot ylipäätään saadaan näihin järjestelmiin yleensä; tuotenumero, viivakoodit, nimike, tuoteryhmä, hintatiedot, mahdollisesti kuva tuotteesta?

Onko olemassa jotain yleisiä tuotetietokantoja, joista valmistajien tiedot voi ns. imeä järjestelmän käyttöön? Jos nämä joutuu käsin syöttämään ja ylläpitämään, niin kuulostaa kyllä lohduttoman isolle urakalle näille tuhansille artikkeleille jotka jo varastosta löytyy, kun vielä jatkuvasti tulee myös uusia tuotteita.

Tuhannesti kiitokset, jos joku jolla jonkunsortin kokemusta viitsii vastata.

14

4772

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jlkjljlk

      Itselläni ns. erikoistavaraliike ja käytössäni on ollut n. 4 vuotta Noteshot laskutus/kassa järjestelmä. Rakensin itse systeemin aikoinaan hankkimalla tietsikan, kassalaatikon, kuittitulostimen ja käsiviivakoodin lukijan. Alussa minulla on perusversio, joka ainakin silloin oli ilmainen. Sitten hankin täysversion, johon tulee päivityksiä muuutaman kerran vuodessa. Koko kassasysteemi maksoi n. 500e verollisena. Heillä on nykyään kait myös valmiita paketteja.

      Olihan siinä hommaa alussa, kun tallensi koko varaston koneelle. Mutta tein sitä pikkuhiljaa ja se meni huomaamatta hiljaisimpina hetkinä. Inventaarit on ollut sen jälkeen helppoja, kun voi tehdä pikkuhiljaa.

      Erikoiskaupalle ei taida olla saatavissa mitään rekistereitä valmiiksi ja eipä ne olisi ainakaan paikkaansa pitäviä, kun on monia toimialoja ja toimittajia. Mutta eipä se iso homma lopulta ole, kun pääsee alkuun.

    • JakeGh

      Solteq,
      Winpos,
      Crafthouse,
      Visma.

      Yksikään näistä suomi kassoista/myymäläjärjestelmistä, ei ole kumminkaan käytettävyydeltään kovinkaan kukkanen, ja huonosti jaksavat taipua mihinkään kovin erikoiseen integrointiin, ainakaan oman kokemuksen perusteella.

      Jokainen myymäläjärjestelmän toimittaja osaa kyllä ottaa ylläpidosta yms. toiminnasta rahaa melkoisesti joka kuukausi ja alkuinvestointikin tulee olemaan kallis. Koska talossa ei ole ATK-osaamista, joudutaan tämän lisäksi palkkaamaan toimistotyöntekijä hoitamaan tätä puolta (lähes pakollinen), puhutaan useamman kymppitonnin lisäkuluista vuodessa. Se on aika paljon kattavemmista raporteista, laskuista ja "sähköisistä" tuotteista varastosaldoineen, jos tähänkin asti on pärjätty ilman.

      Jos raha ei ole este ja kuulostaa vieläkin hyvältä idealta, kannattaa soitella em. toimittajiin, kertoa tilanne ja kysellä tarjouksia. Koska, onhan se tavallaan modernin yrityksen merkki ja kivaa luksusta, silloin kun järjestelmä on valmis ja toimii.

      Kannattaa miettiä kahdesti lähteekö yhdelle kaupalle ylipäätään rakentamaan tälläistä järjestelmää, vain siksi koska isotkin ketjut pystyvät tälläistä ylläpitämään... Toki jos myymälöitä on useampi tai mahdollisesti tulevaisuudessa laajennetaan verkkokauppaan yms. niin tilanne on toinen.

      Eipä ole ajat niin iloiset, että tuotetiedot itsestään sinne valuisi. Käsin niitä sinne saa syöttää ja ylläpitää. Etenkin nykyisen varaston, toimittajatietojen, tuotekategorioiden luominen, hintalappujen tulostelu, asiakastietojen syöttäminen järjestelmään on varmasti iso urakkaluontoinen ja erittäin puuduttavan pikkutarkka homma.

      Osalta tavaratoimittajista saa parhaimmassa tapauksessa heidän tuotekannan esim. excel tiedostona, jonka saa tavalla tai toisella ainakin jossain määrin ajettua järjestelmään, jolloin jää ainakin hieman vähemmän näpyteltävää itselle. Melkoista koiranhommaa se on silti.

      Lannistavasta vastauksesta huolimatta, onnea matkaan.

    • afhr

      SKJ = Voitte samalla pystyttää nettikaupan

    • 2, max 3 vkon duuni

      >>Miten tuotetiedot ylipäätään saadaan näihin järjestelmiin yleensä; tuotenumero, viivakoodit, nimike, tuoteryhmä, hintatiedot, mahdollisesti kuva tuotteesta?>>

      Olen melko varma että kultasepänliikkeessä ette tee yhtään mitään sillä tuotteen kuvalla kassajärjestelmässänne. Tuotteet ovat kuitenkin myymälässä vieressä, mihin kuvaa tarvitaan? Jos valmistaja on julkistanut omia tuotekuvastojaan, niitä voi helpolla näyttää netistä.

      >>Onko olemassa jotain yleisiä tuotetietokantoja, joista valmistajien tiedot voi ns. imeä järjestelmän käyttöön? Jos nämä joutuu käsin syöttämään ja ylläpitämään, niin kuulostaa kyllä lohduttoman isolle urakalle näille tuhansille artikkeleille jotka jo varastosta löytyy, kun vielä jatkuvasti tulee myös uusia tuotteita.>>

      Tuo homma on ihan normaalia yrittäjän hommaa siinä missä joku muukin. Jos tuotteissanne on viivakoodit, niin tuote kerrallaan käteen, luetaan viivakoodi jolloin viivakoodilta kooditieto siirtyy suoraan kassan nimikerekisterin. Siiihen naputellaan nimi ja hinta perään “Kultasormus, 22 car, valkokulta” , hinta 654 eur.

      Jos teillä on vaikka 2000 kpl nmikkeitä, niin 200 kpl viivakoodilukee ja naputtelee päivässä ihan helpolla, OTO:nkin tehden. Koko rekisterinne on perustettu 10 päivässä. Mikäli olette jo 10 v. haaveillut kassajärjestelmästä, niin 2 vkoa duunia ei ole mitään siihen verrattuna

    • erni

      ainakin Kassamagneetista löytyy reaaliaikainen pilvipalvelu jolloin työt voi tehdä ja seurata koska tahansa ja missä tahansa www.kassamagneetti.fi

    • Matti L.
    • Winpos

      Itsellä hyviä kokemuksia WINPOS joka oli vähittäiskaupassa, mutta Winpos
      on myös erikoistunut erikoiskauppaan, eli kannattaa ottaa yhteyttä.

      Hinnat ym saa päivitettyä kotona etänä tai sitten kone kassaan kiinni ja
      päivittää siitä kuin menee työpaikalle.

      Kosketusnäytöt ym kkaikki löytyy ja on helppo ohjelma.

      WINPOS suositttelen!

      Hinta/laatu on kohdillaan!

    • sen kassan omistaja
    • ERPLYkassa

      Hei!

      Suosittelisin ERPLY Kassaa (http://erply.com/fi/), joka on pilvipohjainen POS-järjestelmä. ERPLY kassajärjestelmä sopii erinomaisesti pienemmän tai suuremman yrityksen tarpeisiin.
      ERPLY toimii kaikilla enitenkäytetyillä alustoilla (iOS, Linux, Android) ja uudet ohjelmistoversiot aktivoidaan automaattisesti.

      Hinnoittelu: http://erply.com/hinnoittelu/

      Pakettien sisältö:
      - Maksuton asiakaspalvelu
      - Maksuton online tuki
      - Kassa / POS
      - PDF lasku
      - Laskutus
      - Tilannearvio
      - API
      - Raporttigeneraattori

      PLUS! Kokeilet ERPLY Kassaa 30 päivää ilmaiseksi täältä -> http://erply.com/erply-fi-rekisterointi/

      Tutustu enemmän kotisivuilla: http://erply.com/fi/
      Tai erittäin aktiivisilla Facebook-sivuilla: https://www.facebook.com/ErplySuomi/

      • Hassu_mainos

        Onpas yllättävää: ERPLYn oma väki suosittelee yllättäen -ERPLYä !!!


      • ERPLYKassa

        Oma väki tietty tuntee järjestelmän parhaiten ja siksi voin todellakin suositella. :)

        Jos on lisäkysymyksiä, vastaamme mielellämme: [email protected]


      • Sairaat-hinnat

        No onhan teillä ihan sairaan korkeat hinnat tuolla Erply-kassaohjelmallanne, 79,90 €/kk alv.

        Nappasin Googlella vertailuksi ensimmäisen vastaavan, eli pilvipohjaisen kassaohjelman. Tällainen tuli vastaan.
        https://e-kassa.fi/

        "e-Kassan hinta kokeilujakson jälkeen 19,90 €/kk (16,04 €/kk Alv-0) "

        Teidän Erplynne on hinnaltaan viisinkertainen (5 x) vaikkapa tähän kilpailijaanne verrattuna. Erply on yksinkertaisesti liian kallis kauppaliikettä pitävälle PK-yrittäjälle.


      • T.Yrittäjä

        Ai sieltä on joku vaivautunut oikein lukemaan näitä kommentteja ja vastaamaankin.
        Se, että mainostetaan kymmenenkin vuotta vanhassa ketjussa ja spämmätään tämmöisellä foorumilla joka helvetin ketjuun mainosta mihin vaan mahdollista niin ei nyt kyllä vain oikein ole vakuuttavaa markkinointia.


      • Osaan-kiertää

        Kyllähän siinä järkevät ihmiset pistää spämmeri-firman nimen mieleen, eikä osta mitään tuollaisilta.

        Mutta aina joku hätäinen, joka vaan luulee saavansa helpolla hyvän ja kohtuuhuntaisen kassan, niin kyllä ne tällaisiin Erply-nylkyihin voi kiireessä haksahtaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2850
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2579
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1321
    Aihe