Vielä ei paljoa Kiinan taloudesta ääneen puhuta. Mutta kulisseissa kuohuu jo. Kiinan velkamäärä on jotain aivan tähtitieteellistä. niin sanottu konkurssi uhkaa. Ja siihen kun laskee sen että nuo tyypit lähes omistavat jenkit myöntämillään lainoilla niin eipä tarvitse mikään suuri matemaatikko olla kun tietää miten jenkeille käy kun kiina alkaa sieltä rahojaan perimään ensiavukseen.... taitaa viedä euroopankin mukanaan.. Tilulilulii nyssee o auki ja tittidii
kohta alkaa se suurin alamäki
teme22
7206
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
En osaa sanoa Kiinan taloustilanteesta, mutta eikö se heidän velka kuitenkin ole enimmäkseen Kiinan sisäistä velkaa? Jos noin, niin he voivat sopia ainakin ongelmat keskenään, eivätkä ulkovalloilla ole asiaa hiillostamaan, niin kuin vaikka Euroopassa on hiillostettu Kreikkaa.
Se vaan, että Kiina kyllä on itse lainannut rahaa ulkomaille, mm. jenkeille, ja jos jauhopussin pohja alkaa paistaa, niin saattavat ruveta kaipaamaan rahojaan takaisin.
Eikö teitä koskaan kummastuta se ristiriita, että kuka on velkaa antanut kun kaikki ovat ylivelkaisia?
Onko teillä ymmärryksessänne sokea piste ?
netin keskustelupalstalla kerran joku selitti velankiertoa suurinpiirtein näin:
Matkustaja saapuu pikkuruiseen maalaiskylään, ja menee hotelliin. Respassa ei ole ketään, joten hän jättää 100 euroa tiskille ja menee itse katsastamaan itselleen huonetta. Hotellin omistaja palaa asemiinsa ja löytää satasen. Hän lähtee sen kanssa leipomoon maksamaan satasen velkaa. Leipuri puolestaan ottaa rahan ja maksaa saman tien velkansa maanviljelijälle. Maanviljelijä kiiruhtaa maksamaan oman velkansa ilotytölle, ja ilotyttö lähtee hotellille maksamaan satasen lainaansa sinne. Hotellin respa on taas autiona, joten tyttö jättää rahan tiskille. Matkustaja on tyytymätön hotellin tasoon, ja poistuessaan ottaa setelinsä tiskiltä ja pistää lompsaansa.
Kukaan ei ostanut eikä myynyt mitään, mutta pienessä kylässä kaikki maksoivat velkansa pois.
Ehkä tuo on se, mihin isommassakin mittakaavassa pyritään lainoja pyörittämällä.
Jotkut sanovat että kaikki jäljet johtaa Roomaan päin ja millä keinotekoisesti yritetään ihmisiä hallita ja orjuuttaa ja juoksuttaa. Raha raha. Ehkä kaikessa on osittain kulissia rakennettu kulissin päälle niin ei saada kiinni niitä jotka maailmaa yhdessä pyörittelevät jotenkin eri suuntiin. Niin ja yleensä kai rikollisetkin käyttävät juoksupokia ja erilaisia kilpimiehiä ja monia kulisseja. Helppoahan olisi antaa kaikkien velat anteeksi tuosta vaan. Mutta sehän ei kuulu kai suunnitelmiin.
Lisäys vielä että ketkä rahaa tekevät. Keskuspankit. Nyt Suomi ei hallinoi omaa rahataloutta vaan se hallinoidaan muualta.
Ja vielä kun kerrot ketkä omistavat pankit ja kauppakeskukset, olemme asioitten ytimessä. Et pysty sanomaan sitä tietyllä kirjaimella alkavaa sanaa.
Tätyy tunnustaa, etten ymmärrä tuota lainailua. Kaikki ovat velkaa ja kenelle? Merkillistä.