Niin se vaan on.Olen pettänyt vaimoani nuorempana.Oltiin oltu naimisissa tommoset nelisen vuotta kun pettäminen tapahtui.Naapuritalossa asui tuttavaperhe jonka luona usein vietimme kosteita illanviettoja.Naapurin rouvan kanssa meillä synkkasi hyvin ja pidimme jalkapeliä ja pientä flirttiä.
Tilaisuus aukesi molempien puolisoiden ollessa pois kotoa.Olimme selvin päin.Vaikka asiasta ei oltu puhuttu,niin se kävi kuin yhteisestä sopimuksesta.Harrastimme seksiä jonkin kerran aina tilaisuuden tullessa.
Sitten se vain jäi.Ilmeisesti me molemmat saimme mitä halusimme.Ensin asia ei vaivannut.Mutta nyt hiukan vanhemmalla iällä se on välillä pulpahdellut mieleeni.Ja nimenomaan sillä tavalla että on ollut todella syyllinen olo.Aina asia ei ole mielessä,mutta silloin tällöin nukkumaan mennssä asia suorastaan piinaa.
Olen harkinnut asian kertomista vaimolle mutta en ole uskaltanut.Meillä kuitenkin menee ihan hyvin,ja pelkään että tunnustamisen jälkeen mikään ei sitten olekkaan niin hyvin.
Pettäjän piina
4
612
Vastaukset
- Lady -80
Älä kerro. Parempi teille molemmilla. Ole armollinen itsellesi, jokainen tekee joskus virheitä.
Toivotaan ettei Karman laki iske sitten seuraavassa elämässä :O
Hei nimimerkki "ei enää ikinä",
kerrot, että nuoruudessasi olet tehnyt virheen, joka on nyt vanhemmalla iällä alkanut vaivaamaan sinua. On ihan luonnollista, että pettäminen jättää jälkensä, onhan siinä rikottu jotain, vaikkei kiinni olisi jäätykään. Sanot, ettei asia AINA ole mielessä, mutta toisinaan nukkumaan meno on yhtä tuskaa asian takia.
Suosittelen, että jos sinulla on mahdollista, menisit käymään paikallisessa perheasiainneuvottelukeskuksessa juttelemassa. Jos asia vaivaa nyt, se vaivaa varmasti tulevaisuudessa ja olisi hyvä saada päästää irti. Perheneuvonnassa on ihmissuhteiden ammattilaisia, jotka pystyvät toimimaan sinulle kuin peilinä. Saat näkökulmia asiaasi, mutta pystyt siellä myös luomaan sen päämäärän, jota kohti lähteä. Minä en osaa sanoa, miten sinun pitäisi tehdä. Itse uskon rehellisyyteen, mutta vuosien päästä asiaan palaaminen... ei ole helppo kysymys kyllä.
Asiaa ei kuitenkaan kannata jäädä yksinään murehtimaan, sillä siitä ei yleensä seuraa mitään hyvää.
Voimia sinulle ja viisautta!
-KaisaK, pappiKumppanille tällaisen tunnustaminen saadaan usein kuulostamaan siltä ainoalta oikealta, rehdiltä teolta jolle tulisi antaa arvoa. Tunnustaessa pääset taakastasi, mutta onko oikein, että annat sen kumppanillesi? Suhteen loppuun asti on asiasta varjo liitossanne. Olet pettänyt hänen luottamuksensa eikä hän voi olla varma ettet toistaisi tekoasi..sinä tiedät ettet niin tekisi, mutta vaimosi joutuu tekemään asiassa omat johtopäätöksensä ja sinun sanasi eivät häntä vakuuta. Toisen epäileminen pitkällä juoksulla on todella raskasta.
Jos kuitenkin päätät tunnustaa, pitää sinun miettiä onko elämäntilanteenne sellainen että halutessaan vaimosi voi erota liitostanne ilman joutumatta vaikeaan tilanteeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943899Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512772Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per771350Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181266Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101179Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020971- 46954
- 48881
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt217863Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä107676