Olen juuri 50 vuotta täyttänyt mies, joka kävin armeijan 1980-luvun alkupuolella. Millaiset mahdollisuudet minulla on päästä kertausharjoituksiin, vaikkapa vain edes vapaaehtoisiin kertausharjoituksiin?
En ole perillä niistä tämänhetkisistä säännöistä, jotka nykyään säätelevät kertausharjoituksiin osallistumista, kuten ikärajoista tms. joten toivottavasti joku osaa laittaa faktaa pöytään.
Pääseekö 50 + -vuotias enää kertaamaan?
6
360
Vastaukset
- Mikä hinku
H**********tin hinku sulla on. Ei seillä enää ryypätä niin kuin ennen vanhaan.
Juomingit on ohi. Liity vaikka kotipaikkasi vapaa palokuntaan, niissä voi olla parempi meininki. Palokunta naiset vau! Paljon kivempaa. - ressu.
Ehkä jonkun Maanpuolustuskoulutusyhdistyksen, eli MPK:n kautta pääsisit mukaan reserviläistoimintaan, mutta muuten et. 50-60-vuotiaat kuuluvat jo nostoväen I-luokkaan ja heille ei enää määrätä asemapaikkaa sodanajan tehtäviin.
- 45vrk jo
Olen 52 vee, upseerismies, kutsu tuli tällä viikolla. Jos nuo märkäkorvat ei mene kutsusta huolimatta niin porukka täydennetään vanhemmilla herroilla. Loma!
Olin 2 vuotta sitten myös, jolloin olin jo 50.- paattivainpois
Tuohon olisi helppo vastata että: lyömme tähän EI KELPAA, pitää käydä Suomen armeija uudestaan jotta seilaat Suomen vesillä, laivasi jää nyt tähän hinattavaksi, älä huoli siitä saat kaurapuuroa kokaiiniaamua ohon jokainen aamu piti kirjoittaa.
- näinmeneesekin
Pääsee joo, ja saa kultaiset tunnusluvutkin sieltä vapaasta omaehtoisesta maanpuodustuksesta. Jos menet niin saat kun suoritat kurssin.
- Pääsenkös viellä?
Pers-silmä toimii päivä päivältä vain paremmin eli bioloogista rekyyliä ja voimaa löytyy tältä perältä ja perästä, voisin vaikka harhauttaa vihollisen sotilaskoiria sotkemalla hajumaailman tai asentamalla liukumiinoja, jotka eivät ole kiellettyjä toistaiseksi. Mitä tarkoittaa sana nostoväki? tiedän sen tarkoittavan vanhempaa ikäluokkaa eli itseäni, vaan kaipa ne siellä sitten myös laskevat, jos kerran nostavat, en tiedä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2099731Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen414495Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1244027Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1113917- 2193587
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik403004Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1561557Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its831465- 961245
Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!
Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A151201