Putin vielä tällä kertaa Suuressa Pohjan Sodassa ja vuonna 1809 aloitetun työn loppuun ellei svekulit ala jo pitämään sitä turpaansa tukossa.
Thors taas aukomassa viisauksiaan
sillä lailla
1095
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014040818197949_uk.shtml
Nooh odotetaan nyt millo Ellu avaa suunsa asiasta. Tuskin Rehn toisaalta niin tyhmä on, että avaa hevosturpansa. Voihan se tietty ollakin. Suomalaisille olisi suuri etu se, että Venäjän suurlähetystö paljastaisi Freudenthalin rasismin. Rehn taitaa toisaalta olla jo niin vanha rupikonna, ettei suurta suun soittoa siltä suunnalta ole odotettavissa. Mikäli ämmä Jutta Kingo avaa suunsa, niin kannattaa Putinin ottaa Freudenthal esille.
Thors on Suomessa tottunut ajamaan pienen vähemmistön, ruotsinkieliste,n etuoikeuksia, heidän oman puolueensa Ruotsalaisen kansanpuolueen runsailla varoilla. Hänellä voi siksi todellakin olla epärealistisia käsityksiä siitä, mitä vähemmistöt voivat vaatia muissa maissa.
Rkp:han vaatii pakkoruotsia kaikille suomenkielisille ja että heidän tulee palvella ruotsinkielisiä ruotsiksi. Muualla maailmassahan vähemmistöt eivät kyykytä enemmistöjä vaan ottavat palvelunsa enemmistökielellä tai palvelevat toisiaan.
Suomenkieliset poliitikot ja puolueet ovat saaneet vaaliapua Stiftelse för det tvåspråkiga Finland -säätiöstä. Ruotsalainen kansanpuolue on sitten aina otettu kiitokseksi hallituksiin; se kun suostuu kaikkeen kunhan vain pakkoruotsin opetukseen ei puututa.
Thors sai paikkansa Euroopassa tämän puolueen kautta, Tuomiojan ja Ruotsin valtion avustuksella.
Rkp:n metodit eivät toimi ulkomailla, kuten ei Suomen kaltainen keinotekoinen kaksikielisyyskään toimisi missään. Muut maat eivät koskaan ottaisi kielisysteemiä, jossa n. 5 %:n vähemmistökielellä olisi tasavertainen asema. Vain Suomessa tällainen on ollut mahdollista.
Tataarien asemaa ei voi verrata Suomen ruotsinkielisiin, joiden etujen puolustaja Thors on kaikkialla.
Thors on Ankdamin tavoin suuruudenhullu sekopää. Nyt kun vielä saataisi kommentti ylioppilas Evalta. Olisi Tehtaankadulla viihdettä jouluun asti.
Johan kerranki vastustaa maahanmuuttoa kun ei ole Suomesta kyse.
Kas kummaa!
Nyt ei maahanmuutto kelpaakaan?
Onko akka rasisti!
....
joo ja tosiaan pakkovenäjä kouluhin ja opiskelukiintiöt venäläisille, ettei syrjittäis ja vähemmistökansallisuuden oikeudet taattaisiin...
venäläisille ankkalammikko kans itäukrainaan?
Mahtavatkohan venäläiset tietää Suomen kielipolitiikasta?
Ja ovatko tietoisia Thorsin nenänkaivuusta...
Kyllä se Putin ainakin tietää.
Venäläisministeri katsoi eräässä kokouksessa suoraan presidentti Niinistöä ja sanoi ärtyneesti: " Meillä ei ole vähemmistön pakkokieliä".
Eli kyllä venäläiset ovat tietoisia kohtuuttomasta kielisysteemistämme.
Suomen kielipolitiikan malli tulee laittaa kaikkiin maihin!
Varsinkin Balkanille, Belgiaan ja Krimille.