Miten tämä katolinen/katolilainen nyt taas meneekään?
Onko se katolinen kirkko, mutta katolilainen uskovainen? ja katolinen usko? Ja sitten katolisuus vai katolilaisuus?
Onko se katolinen kirkko, mutta katolilainen uskovainen? ja katolinen usko? Ja sitten katolisuus vai katolilaisuus?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Katolinen on adjektiivi esim. katolinen nainen. Katolilainen on taas substantiivi esim. katolilaiset ovat messussa.
Katolisessa kirkossa käy paljon katolilaisia. Katolinen pappi vastanottaa ripin katoliselta perheeltä. Katolilaiset ripittäytyvät usein paastoa edeltävänä aikana ja adventtina.
Olisiko näistä esimerkeistä hyötyä?!
Toivottavasti me katolilaiset ripittäydymme muulloinkin kuin vain paaston ja adventin ajalla.
Parin viikon tai kuukauden välein on kyllä oikein sopiva tahti tavalliselle ihmiselle, joka haluaa hengellistä kasvua itselleen, muuten sitä on turha tavoitella.
Uusi suomen kielen sanakirja vuodelta 2002 sanoo näin:
katolilainen = katolisen uskon kannattaja;
katolinen = 1) adj. katoliseen kirkkoon kuuluva tai siihen liittyvä, roomalaiskatolinen 2) subst. = katolilainen
Tuon mukaan sanaa katolinen voitaisiin käyttää suomen kielessä sekä substantiivina että adjektiivina. Viisainta kuitenkin on noudattaa katolisen kirkon käytäntöä.
Asia on monitahoinen. Puhuisin katolisesta uskosta ja myös katolisesta papista, mutta toisaalta ilmaisu "katolinen nainen" tuo mieleen jotain aivan muuta kuin pitäisi, katolinenhan tarkoittaa yleistä.
mantuja ja kielitaidossani on tiettyjä puutteita, niin pitäisikö minun seuraa etsiessäni kysellä Catholic female: a
Väärien johtopäätösten varalta ilmoitan etten ole katolinen pappi, vaikka minulla yleinen pappeus kyllä on.
...olen väärässä ennakkoluulossani ilmaisua "katolinen nainen" kohtaan, kyllä se tarkoittaa varmasti naispuolista katolilaista. Suomessa ei vain voi erottaa merkityksiä isolla ja pienellä alkukirjaimella. Toisaalta näin ei tehdä aina englannissakaan, käyttäähän kanoninen lakikin englanniksi ilmaisua "the catholic Church", samoin uskontunnustus.
Sen sijaan olen havainnut, että välillä sanaa "katolilainen" käytetään jopa halventavassa merkityksessä adjektiivinomaisesti: "No tuo nyt on tuollainen katolilainen tapa!"