kaleva ja kilta asuinalueena?

zorro_1

onko miten rauhallista noin yleisesti katsoen?

2

3292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hämähäkkimies_2

      Kaleva - Kurkela on rauhallista seutua.
      Kilta = ongelma-aluetta, noin yleisesti katsoen.

      • o0o

        Kaleva on yleisesti ottaen rauhallinen alue, mutta kerrostaloihin kannattaa suhtautua varauksella. Asuimme ennen Kalevassa rivitalossa ja kun päätimme lähteä rakentamaan omakotitaloa, myimme sen ja muutimme vuokralle. Etsimme silloin vuokra-asuntoa Kaleva-Kurkela -alueilta. Kävimme katsomassa 3 asuntoa, joista Kalevassa sijainneet olivat aivan hirveitä; toisen asunnon alakerrassa asui jotain huumehörhön näköisiä zombeja ja toinen oli aivat täydellinen läävä. Kurkelasta löytyi meille sopiva siisti asunto.

        Killassa ongelmat koskevat ainoastaan kerrostaloaluetta. Pientalopuoli on rauhallinen ja samaa tasoa alueena esim. Kalevan pientaloalueen kanssa.

        Keravalla ei mielestäni ole yhtään varsinaista huonoa asuinaluetta, vaan joitakin huonoja taloja ja kortteleita. Kerrostalossa yksikin samassa rapussa asuva ongelma-asukas voi häiritä pahasti koko rapun elämää. Naapurista ajoittain kuuluva riitely ei enää pahemmin häiritse. Lapset tosin oppii semmoisia sanoja, joita ei ehkä toivoisi 4-vuotiaan vielä osaavan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      143
      3826
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      129
      2603
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2198
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      33
      2077
    5. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1648
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      32
      1624
    7. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1610
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      32
      1064
    9. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      93
      1022
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      64
      956
    Aihe