Tilanne on katastrofaalinen. Katainen on tehnyt Suomen ennätyksen velanotossa. Hänen aikanaan on otettu lisää velkaa 47 miljardia.
Suomella ei ole enää varaa harrastelijoihin. Seuraavan pääministerin pitää olla järkevä ammattilainen. Ei onneksi tarvitse kaukaa hakea, Keskustasta löytyy.
http://www.hs.fi/talous/Kataisen ministerivuosien tulos 47 miljardia euroa velkaa/a139711079114
Suomella ei ole enää varaa harrastelijoihin. Seuraavan pääministerin pitää olla järkevä ammattilainen. Ei onneksi tarvitse kaukaa hakea, Keskustasta löytyy.
http://www.hs.fi/talous/Kataisen ministerivuosien tulos 47 miljardia euroa velkaa/a139711079114
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tarkastellaanpa asiaa vähän tarkemmin. Valtion velka alkoi kasvaa vuonna 2009. Pääministerinä oli tuolloin kepulainen Matti Vanhanen. Valtion velan suurin määrällinen ja suhteellinen kasvu osuu vuosiin 2009 - 2010. Tuolloin pääministereina olivat kepulaiset Matti Vanhanen ja Mari Kiviniemi. Valtio on velkaantunut senkin jälkeen, mutta ei yhtä reippaalla vauhdilla kuin Kepuhallituksen aikana.
https://www.veronmaksajat.fi/luvut/Tilastot/Julkinen-talous/Valtion-velka/
Kun asioita tarkastelee tällaisten faktojen perusteella, niin velka-asioiden antaminen kepulaisten haltuun vain kiihdyttäisi velkaantumista.
1990-luvun alussa valrio velkaantui myös rapsakasti ja suhteessa vielä enemmän kuin nyt. Silloinkin vetovastuussa olivat kepulaiset, Esko Ahon hallitus. Velkaantuminen taittui sitten Lipposen hallittusten aikana ja pysyi maltillisena Vanhasen ykköshallituksen aikana. Tämä lyhyt historiakatsaus kertoo siitä, eniten velkaannutaan kepujen ollessa vallassa, toiseksi eniten Kokoomuksen vallan alaisena ja ainostaan demarivetoisissa hallituksissa on kyetty velkaantumisen taittamiseen.
niin "rapsakasti" mitä Katainen ja Urpilainen ovat Suomea velkaannuttaneet. Kyllähän 47 miljardia on sellainen rekordi jota ei tulla lyömään vuosikymmeniin - sitä voi verrata Bob Beamonin onnenkantamoiseen 890 pituushypyssä.
Onko nykyhallitus kaikkien aikojen huonoin - siltä tuntuu myös nimerojen valossa.
Ei valtio ole valkaantunut lisää 47 miljardia Kataisen hallituksena aikana. Vähintään puolet tästä velasta on otettu Vanhasen ja Kiviniemen hallitusten aikana. Esko Ahon hallituksen rekordiin tämä ei vielä yllä. Kun tarkastellaan asiaa suhteessa bruttokansatuotteseen, Aho Kepuhallitus on vielä yliveratisempi velkaantumisessa.
Ei tuossa tarvita kuin lyhyt silmäys linkittämiin velkalukuihin, niin asia varmaan selviää sinullekin.
Ettei nyt Kaitaisen 47 miljardin velkasaldo olekkaan niin suuri kuin muitten.
Urpilaisenkaan lähes 30 miljardia 3 -vuodessa, ettei nyt suuri olekkaan kuin muilla.
Muut vain velkaa ottaneet.
Urpilaisella ja Kataisella suolarahoja vain.
Näine onnneton taloustieteilijä Känä tieteilee.
Ihan muut ja kepun vika.
kapi varmaan pussihousujen viikkaajana, viisaana kuin mikä.
Vahvistaa Känän laskelmat.
etusivu. Väitätkö valheeksi?
Urpilainen nyt 3 -vuodessa velkkannuttanut maata lähes 30 miljardia.
-siis lisää velkaa.
-ei maksanut 30 miljardia velkaa pois.
Siinä vissi ero. 60 miljardin ero.
Demarit näkee palstallakin, että Urpilainen vähentänyt velkaa.
Että on "kyetty velkaantuminen taittamiseen "
Kataisella raskas jalanjäki velkaa lisää 47 miljardia.
Maa saanut sellaiset johtajat kuin äänestäjät äänestäneet.
Joskushan aina sitten lasketaan saldo.
Se nyt Katasiesen osalta 47 miljardia miinusta.
Ùrpilaisen osalta 30 miljardia miinusta vakuuksensa > nekin varmaan miuljardi luokkaa maksajille lisää.
Urpilaisen ministerikaudella valtion velka ei ole kasvanut 30 miljardilla. Valtio alkoi velkaantua lisää vuonna 2009 Matti Vanhasen pääminsiterikaudella. Velkaantumisen suurin kasvu osuukin Kepuhallituksen aikakaudelle. Nykyinen hallitus ei ole onnistunut pysäyttämään velkaantumista mutta ryhtynyt toimiin sen pysäyttämiseksi. Näitä toimia Kepu nyt oppositiossa arvostelee.
Lisäksi on otettava huomioon Suomen Pankista hukatut
20 miljd summat ja muistettava että vaaliksekustelussa
Kiviniemi vaati velanoton lisäämistä ja vakuutti että
talouskasvu hoitaa homman.
Valtion velka Kunttien velka päälle. Hyvinkin 40 mrd.
yritetä !