Onko kinkku jo hankittu pakkasen? Meillä on joulukuusi valmiina ja lahjoja ostellaan kun nyt halvalla saa leluja ja vaatteita. Lipeäkalaa ei vielä kaupas oo.
Mitä työ syöttä jouluna
joulu pukkaa päälle
881
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Huono trolli
Nyt kun alkaa laittaa joka kuukausi toimeentulotuesta kympin tai kaksi kurkkupurkkiin, on sitten jouluna satanen tai enemmänkin herkkujen ostamiseen. Älkää tulko valittamaan, ettette tienneet.
Miksikurkkupurkkiin? Eikä se kastu siellä liemessä? Jos se 8 kk lilluu siellä.. ollaan entistä köyhempiä.
No hölmö! Tietysti tyhjään kurkkupurkkiin! Niitä kai on jokaisella, vai kaikkiko heitetään heti menemään.
Mitä tyhjällä kurkkupurkilla tekee?. Ei sillä ainakaan nälkä lähde.
No siihen voi kerätä niitä kymppejä tai kaksikymppisiä. Saa sitten hyvät jouluherkut, kinkun ja kaikki.
vain ni ninn
Ensi joulu tietty on suunnitelmissa, eilen käänsin perunamaan ja otin siemenperunat itämään. Joten tarkoitus on toukokuun alussa kylvää perunat maahan ja sitä mukaa ilmojen salliessa kasvimaa, niin on ruokaa myös joulupöytään.
Joulun ruokaa on tehtyaika paljon perunasta, lantusta, punajuurta, porkkanaa ja sipulia, joten kasvimaan satoa syödään varmasti joulupyödän antimina. Itse tehdään laatikot ja rosollit, sun muut joulun herkut.
Katiskat vein myös tänään järveen ja saadaan kalaa pakastimeen talven varalle, joten joulukalaakin tulee varmasti pakastettua.
Myöhemmin kyttäillään tarjouksesta muuta syötävää pakastimeen joulun ja talven varalle. Syksyllä ostetaan tutulta viljelijältä lampaanruho, voidaan siitäkin tehdä jouluksi jotain hyvää.
Loppukesällä ja syksyllä poimitaan marjoja ja sieniä talven varalle, niistäkin riittää joulupöytään, vaikkapa vaimon tekemää sienisalaattia pääruuan kanssa ja jälkiruokiin marjoista hyvää.
Rahaa me on kerätty jouluksi sillä tavalla, että veroprosenttia on korotettu hieman, että saadaan ennen joulua pienet veronpalautukset, minulle tulee 766€ ja vaimolle hieman enempi, niillä me on yleensä ostettu halvat lentoliput koko perheelle jonnekin lämpimään, yleensä Intiaan, jonne lähdetään vuodenvaihteen jälkeen. Muutenkin tehdään hieman ylimääräisiä töitä, joista maksetaan ennen joulua palkkiot, niin on rahaa sitten joulun ostoksiin.
Ei tule joulu yllätyksenä ja koko perheellä on kivaa!