Keskusta yhtenäisenä EU:ssa?

Lataamon ovi

Suomen Kuvalehdessä on Jarkko Vesikansan juttu kepumeppien suuntautumisesta erilaisiin asioihin yleensä ja yksittäin.

Kepuhan kuuluu ryhmänä EU:n liberaaleihin, mikä sinänsä on omituista. Vesikansan mukaan liberaalien johtohahmot esittelivät viimekauden saavutuksiaan, joita olivat mm. : samaa sukupuolta olevien avioliittojen edistäminen EU:ssa ja maataloustukien karsiminen. Hurraauskonnolliselta Hannu Takkulalta oli kuulemma mennyt mineraalivesi väärään kurkkuun.

Varma Ex-kvestoriehdokas sen sijaan on sopeutunut liberaalimeininkiin yllättävän hyvin. Hän kannattaa homoliittoja ja on vieraantunut maatalouden tukemisen raivokkaasta puolustamisesta. Kun kepu aikoinaan kolmasti kielsi Jäätteenmäen, Hammurabin lain mukaan Jäätteenmäki kolmasti kieltää kepulaisuutensa. Sinänsä kepulaisuuden ydinajattelua.

EU:n uusi perustuslaki ja EU-jäsenyysneuvottelut Turkin kanssa hajottavat kepumepit kuin varpusparven. Kyösti Virrankoski ja Hannu Takkula lykkäisivät jäsenyysneuvottelujen aloittamista Turkin kanssa. Paavo Väyrynen kannattaa jäsenyysneuvottelujen avaamista ja Anneli Jäätteenmäki on kallellaan samaan suuntaan.

EU:n perustuslain suhteen yhtenäinen kepu esiintyy siten, että Virrankoski ja Väyrynen vastustavat, Takkula ja Jäätteenmäki kannattavat.

Ääni kepulle on ääni maailmankaikkeudelle.

9

419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Utelias.

      Ei pojasta kuulunut mitään.

      • Lataamon ovi

        Alex tekee nyt eu-konservatiivista presidenttiä, joten seuraavaa avausta saadaan ehkä hieman odotella?


    • Keskustaporvari

      ...vain siitä, että koko Euroneuvostoliitto on keinotekoisuudessaan syvältä sian perseestä!

      • Kun ei saanut virkaa.

        Väärällä nimimerkillä.

        Alas sossuvalta.


      • mvv

        että Keskustapuolue on sellaisen ryhmän jäsen jota sen kannattajat Suomessa ei koskaan äänestäisi.Keskustalta puuttuu Euroopassa luontevat yhteistyökumppanit,siitä johtuu vaikeudet selitellä Liperaaliryhmän mielipiteitä.
        Liperaaliryhmän tavoite on lopettaa perheviljelmien tukeminen ja antaa tuki teolliselle tuotannolle.Keskustaporvarinkin ääni on mennyt sellaisen tavoitteen taakse,kun Virrankoskea äänesti.
        Joko olet puhunut niille Kepun kansanedustajille että laittavat ne Härmien tulvat kuriin,ettei tarvitsisi puimuria tulvissa uittaa.


      • Lataamon ovi

        Sain vastauksestasi sen vaikutelman, että kannatat kepuenemmistöisten kuntien harjoittamaa parlamentarismia ennen moninapaista ja keskustelevaa europarlamentarismia?


      • selvää
        mvv kirjoitti:

        että Keskustapuolue on sellaisen ryhmän jäsen jota sen kannattajat Suomessa ei koskaan äänestäisi.Keskustalta puuttuu Euroopassa luontevat yhteistyökumppanit,siitä johtuu vaikeudet selitellä Liperaaliryhmän mielipiteitä.
        Liperaaliryhmän tavoite on lopettaa perheviljelmien tukeminen ja antaa tuki teolliselle tuotannolle.Keskustaporvarinkin ääni on mennyt sellaisen tavoitteen taakse,kun Virrankoskea äänesti.
        Joko olet puhunut niille Kepun kansanedustajille että laittavat ne Härmien tulvat kuriin,ettei tarvitsisi puimuria tulvissa uittaa.

        Levität vääriä tietoja. Jos teet sen tahallasi, teko on törkeä! (muuten se on törkeää tietämättömyyttä)


      • mvv
        selvää kirjoitti:

        Levität vääriä tietoja. Jos teet sen tahallasi, teko on törkeä! (muuten se on törkeää tietämättömyyttä)

        joka sana on totta,Kepu on pakotettu Liperaaliksi kun ei muut ole huolineet porukkaansa.


      • Otsikossa melkein kaikki

        *13.12.-99 HS:n pääkirjoitus:
        “Ei tällä tavalla
        MTK järjesti EU:n huippukokouksen yhteydessä suuren mielenosoituksen eduskuntatalon edustalla ja Helsingin messukeskuksen tuntumassa, jossa EU-johtajat pitivät kokoustaan.
        - - -
        Eniten hämmästystä herättää kuitenkin valokuva eduskuntatalon edestä. Kuvassa on kolme kepun kansanedustajaa Hannu Aho, Jari Leppä ja Lauri Oinonen. Heistä MTK:n varapj. Aho raahaa kohti eduskuntatalon portaita sianruhoa.
        Kepun eduskuntaryhmässä asianomaisia nuhdeltiin maanantaina huonosta mausta. Asiaan voi suhtautua vakavamminkin: eduskunta on maan korkein valtioelin, jota tulee kunnioittaa. Kansanedustajien ei kuulu osallistua mielenosoituksiin talon edessä. Hyvän asian voi pilata monella tavalla – vai kuinka MTK.”


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7896
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      448
      2170
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      2082
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1658
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1221
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1197
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1067
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      828
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      712
    10. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      710
    Aihe