Det tror jag att de flesta också svenskspråkiga kunde godkänna.Medborgarinitiativet för fria språkval kunde ha jobbat för valfrihet åt båda språkgrupperna.ÄVen om 99 % av svenskspråkiga väljer finska så borde det finnas möjlighet att välja.Om någon av olika orsaker anser att den inte behöver lära sig finska..då får man ju själv ta konsekvenserna av sitt val.
Både svenska och finska frivilligt.
rättvist
1272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Entä kaikki muut kielivähemmistöt?
Vapautetaanko heidätkin pakkosuomesta, jotta voivat elää omalla kielellään maassa?
Varför inte ?Det är ju TVÅNGET som är det värsta eller hur ?
MISSÄÄN maassa ei ole tehty kielten sekamelskaa. Täytyy olla yhteinen kieli jonka kaikki opettelevat, Näin toimitaan joka kaikkialla, esim. Ruotsissa.
Jos Suomessa ei olisi yhteistä kieltä kaikille, tai se olisi esim. englanti, voitaisiin koko maa lopettaa.
Uskon että jos joku Rkp:n kellokas ehdottaisi Suomen yhdistäväksi kieleksi ruotsia, tämä kävisi suomenruotsalaisille mainiosti!
Afrikassa on monia maita, joita yhdistää entisen siirtomaaisännän kieli, englanti tai ranska. Suomihan ei ole entinen siirtomaa, vai mitä :-)
Näissä maissa ei lisäksi yleensä ole yhtä täysin ylivoimaista kieltä puhujien määrässä mitattuna, kuten Suomessa on.
Rkp. Ja muut ruotsinkielisten etujärjestöt pistävät toivonsa maahanmuuttajiin ja siihen että nämä ottaivat viralliseksi kielekseen täällä ruotsinkielen, esim. Lieksan somalit voisivat heittäytyä suruiksi !!
Ruotsinkielisit voisivat tunnustaa että he inhovat ajatusta että olisivat jotenkin alisteisia suomenkielelle koska heidät on kasvatettu ajatukseen ylivertaisyydestaan.....herätkää tästä harhaunesta, olette vain paikallinen vähemmistö.
Vi kunde ju ha engelska som nationalspråk,det kan ju redan alla eller hur ?Redan är det många företag som nöjer sig med att arbetstagaren behärskar engelska.Finska och svenska kunde man ju ha som hemspråk.
Ruotsissa oltiin 2000-luvun alkupuolella siinä tilanteessa, että lähiöissä ei enää puhuttukaan ruotsia maan ehdotonta pääkieltä jolloin poliitikot panikoituneina pikavauhtia sorvasivat uuden kielilain.
Nyt siellä on toimiva kielilaki jossa maan ehdoton pääkieli ruotsi on maan ainoa virallinen kieli jota jokaisen on "velvollisuus" osata.
Ruotsissa on kaksi kaikille pakollista kieltä, siis ruotsi ja englanti toisin kuin Suomessa jossa ainoat pakolliset kielet ovat ruotsi ja suomi vielä mainitussa järjestyksessä.
Jos Ruotsissa ei riitä ruotsi ja englanti vaan pitää olla muitakin suuria maailmankieliä lukujärjestyksessä niin kuinka ihmeessä Suomessa ruotsi sekin huonosti opittuna ja englanti vähän paremmin osattuna riittäisivät kansainväliseen toimintaan?
Det passar mig
Osa rannikkoseudun kunnista pysynee kaksikielisena pitkaan, muuten lähes yksikielisessa Suomessa.
http://www.kielipolitiikka.net/kuvat/r-suomi.jpg
Jag tror att många vore nöjda,redan nu använder ungdomen engelska nästan lika mycket som finska eller svenska.
Både svenska och finska frivilligt.
"Det tror jag att de flesta också svenskspråkiga kunde godkänna."
Millä OIKEUDELLA ruotsinkieliset sekaantuvat suomenkielisten kieliopintoihin?
Itse voitte valita suomen kielen koulussa jos haluatte ja katsotte tarvitsevanne sitä mutta jättäkää suomenkielisten kieliopinnot heille itselleen joita ne koskevatkin.
Man INTE VÄLJA ,FINSKA ÄR OBLIGATORISKT !
Barn från tvåspråkiga familjer kunde åtminstone få börja finskastudier senare än tredjeklassen ,engelska istället.
Totta, täysin kaksikieliset lapset voisi niin tahtoessaan aloittaa suomen/ruotsin opiskelut paljon myöhemmin kuin 3lla.
Vapaaehtoisuus toki molempiin kieliryhmiin.