Joskus löysin netistä sellaisen tosi hyvän sivuston, jossa pystyi hakemaan elokuvia eri vuosilta ja hakutuloksista näki kaiken elokuvan ensi-ilta päivästä alkaen.
Sivut olivat taustaltaan mustat. Kuvittelin, että kyseessä olisi ollut elonetin sivut, mutta kun nyt menin sivuille, ne olivat aika surkeat, sieltä ei löytynyt mitään tuollaisia yksityiskohtaisi tietoja ja haku oli todella heikkolaatuinen. Tietääkö kukaan, mikä tuo hyvä sivusto olisi voinut olla, jossa aiemmin olin.
Sivut olivat taustaltaan mustat. Kuvittelin, että kyseessä olisi ollut elonetin sivut, mutta kun nyt menin sivuille, ne olivat aika surkeat, sieltä ei löytynyt mitään tuollaisia yksityiskohtaisi tietoja ja haku oli todella heikkolaatuinen. Tietääkö kukaan, mikä tuo hyvä sivusto olisi voinut olla, jossa aiemmin olin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
En tiedä muita kuin Elonetin ja mäkin toivoisin, että joku tietäjä valaisisi meitä tietämättömiä vaikka linkillä.
Ihan vaan sen vuoksi, että itse löysin täältä yhden 70-luvun tv-sarjan jakson joka kummitteli päässä enkä sitä muualta löytänyt, jaetaan nyt linkki muillekin jos tulee himo tietää, että mikäseolikaansesarjasilloinkuolinvielänatiainen...
http://www.tuonpuoleinen.com/toosa/77.htm
Olisko tälläinen : www.fixgalleria.net
Ei hitto, mitä vikaa on http://www.imdb.com ssä? Sieltä löytyy monet suomalaisetkin elokuvat. Myös http://fi.wikipedia.org/ ssa on vaikka mitä tietoja.
Imdb:ssä ei löydy esitystietoja ja suomalaista wikipediaa ei voi suositella kellekään.
Löytyyhän sieltä elokuvien esitystiedot, ei välttämättä TV-esityksiä. Sieltä voi mm. todeta, että Sodoman 120 päivää esitettiin Ranskassa Pariisin filmifestivaaleilla 22.11.1975 ja Suomessa se vapautui pannasta vasta 9.2.2001. Ja mikset lue sitten englanninkielistä Wikipediaa? Suom. Wiki sopii mun mielestä aivan hyvin ekaksi tietolähteeksi. Lisätietoa voi sitten hakea muualta googlaamalla, jos se niin tärkeetä on. Ihan noin niinku maalaisjärjellä ajatellen mikään tieto elokuvista tai TV-sarjoista ei ole tärkeää. Ja jos jokin tieto siellä ei pidä paikkansa, niin ainahan siitä voi väitellä vaikka Suomi24:ssä. :)
Kuka sanoi, etten noita lue? Haussa onkin nimenomaan Elonetin kaltainen palvelu jossa on mm. elokuvien tv-esitykset. Kiitos silti noista vinkeistä, olishan voinut olla, etten olis niitä hoksannut käyttää :D ja jollekin muulle niistä ainakin hyötyä on.
www.archive.org/details/movies ,löytyi tälläinen.