Olen saamassa vanhemmiltani n. 10000€ ennakkoperintöä asuntoon.
Mikä olisi minulle edullisin keino tuon rahan siirtämiseen minulle?
Ennakkoperintö? Lahjoitus? "Lainaaminen"?
Onko nuo verot mahdollista kiertää jotenkin, esim. vanhemmat "ostaisivat" minulta jotain? tms.?
Mikä olisi minulle edullisin keino tuon rahan siirtämiseen minulle?
Ennakkoperintö? Lahjoitus? "Lainaaminen"?
Onko nuo verot mahdollista kiertää jotenkin, esim. vanhemmat "ostaisivat" minulta jotain? tms.?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ennakkoperintö verotetaan lahjana. Laina pitää maksaa takaisin.
Pyydä kumpaakin vanhempaasi lahjoittamaan sinulle 3999 euroa ja lopulla 2002 eurolla he voivat ostaa sinulle koti-irtaimistoa yms sälää uuteen kämppääsi. Lahjaveron alaraja on 4000 euroa / lahjanantaja ja vanhempia ei lasketa yhteen. elantokulujen ja koti-irtaimiston kustantaminen on verovapaata.
Puoliksi kummaltakin vanhemmalta saatu 7998 euron lahja kerran kolmessa vuodessa on veroton. 9998 euron lahjasta menee veroa 2 x 153 = 306 euroa. Kieltämättä aika paksu siivu kahdesta tonnista.
Tämän takia edullisinta lienee tyytyä verottomaan summaan. Loput voi täysin laillisesti antaa maksamalla esim. kalusteita, kodinkoneita, ruokaostoksia tai bensiiniä. Laiton mutta hyvä vaihtoehto on käteinen, jos sitä kahta tonnia ei tarvita tilille omarahoituksena pankille näytettäväksi.
Tietysti sattui virhe. 9998 euron lahjasta menee veroa 2 x 163 = 326 euroa.