ei ole kyse siitä, että sä antaisit minulle anteeksi vaan se, että mä antaisin sinulle anteeksi.
Pohjimmiltaan tämän ratkeamisessa
Usko tai älä
11245
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Pitääkö tämä ottaa uhkailuna ?
mitään uhkailua, kunhan totesin tosiasiat.
Huoh! No, tuskin tuostakaan mitään tulee, kun riitaa anteeksiantamisestakin!
aina jaksa olla se sovitteleva osapuoli.
Voi uskotella itsellesi mitä tahansa, mutta kuulluksi tuleminen totuuden nimessä on se juttu! Totuus menee aina kaiken edelle! Ja tästä en luovu ja sinä elät elämääsi omalla tavallasi, joka ei kuulu mulle pätkäkään :) ja olen siitä iloinen, sillä minä elän omaani ja sinä luulet eläväsi omaani - minun kauttani! Seisomalla päälläni! Se ei mene koskaan niin, ei suureksi kasveta seisomalla toisen päällä.
Pieni kuitti, mutta sinä kannat avainta -nöyrtymyksen avainta taskussasi niin kauan kuin elät!
ja kenen päällä?
Sinä seisot! Sinä, koska et tunnusta. Johdit harhaan. Mutta koska olet villisukka, eli psyko, et välitä! Eli villisukka koiran jalkaan, sanoi minun huonosti suomea taitava kummipoika!
Kyllähän sitä ihminen pyytää anteeksi antoa jos siihen on todellista syytä. Tietääkö hän että hänellä on anteeksi pyydettävää.
Taidan ymmärtää. Tuo ei ehkä kaikille täällä aukene...
Jotenkin kaikessa huvittavuudessaan surullista. Mutta voipi olla että asianomaiset ymmärtävät paremmin.
Voiko aloittaja sen verta raottaa mysteerisyyden verhoa että kenelle oikein kirjoitat?
On paljon helpompi puhua anteeksi antamisesta ja sovinnosta jos tietää kenestä on kyse.