Ukraina on kuilunpartaalla. Rukoillaan kansan puolesta. Putinin ja valtaapitävien politiikan tuloksena viattomat ja heikot kärsivät. Pieni, heikko ja hauras kuolee kansallismielisen aatoksen takia.
"Armahda jumala Ukrainan kansaa".
Katsoin olympialaisten päätösjuhlaa ja loppu puheenvuoroja. Sain silloin mielestäni Jumalalta merkin, että tämä tunteisiin vetoava kansanaatoksen hurma tapaa kaiken herkän, heikon ja hauraan.
"Armahda jumala Ukrainan kansaa".
Katsoin olympialaisten päätösjuhlaa ja loppu puheenvuoroja. Sain silloin mielestäni Jumalalta merkin, että tämä tunteisiin vetoava kansanaatoksen hurma tapaa kaiken herkän, heikon ja hauraan.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Rukousta tarvitaan aina, mutta nyt varsinkin.
Nyt on Ukraina ahtaalla, eikä se siihen lopu.
...
"......"
....
"Sain silloin mielestäni Jumalalta merkin, että tämä tunteisiin vetoava kansanaatoksen hurma tapaa kaiken herkän, heikon ja hauraan."
Olet ihan oikeassa tuossa. Itse ajattelen, että venälänen kulttuuri on kyllä suurta, mahtavaa ja hienoa ulospäin, mutta se on henkisesti todella tyhjää ja kuollutta.
Venäjän hengellinen ja henkinen tyhjyys saa aikaan sitten sen, että kumarrellaan kaikenmaailmaan valtaan nousevia "putineita", vaikka koko muu maailma huutaisi kurkku suorana, että "ettekö näe metsää puilta".
Olympialaiset olivat komeaa katsottavaa ja kun kuuntelin noita loppupuheenvuoroja ja katsoin Putinin ja muiden ylpeydestä hehkuvia kasvoja menin mukaan tunnelmaan ( henkeen) jossa tosiaan kaikki on "ylevää" ja "mahtavaa".
Välittömästi tapahtui kotonani outo "yhteensattuma" jonka koen olleen ojennuksen Jumalalta lähtemästä tällaisiin hehkutuksiin mukaan ja ilmoitus tulevasta. Pieni lemmikkieläimemme kuoli käsiini samalla hetkellä.
Tietenkin kaikki jotka eivät usko mihinkään tällaiseen pitävät tätä sattumana, mutta koko tilanne oli sellainen, kuin jonkinlainen ilmestys.
Tällöin ei ollut mitään tietoa Ukrainan kriisistä, mutta kun se alkoi tajusin täysin, että tässä on sellaisen kansallismielisyys hehkutuksen seuraus, ihmishenget uhrataan surutta ja pienien ihmisten kohtalo ei kiinnosta..
Aloittaja
Mielessäni näen myös toisen maan kun Ukraina, pienemmän, jossa ihmiset vaarassa tämän kansallismielisyyden nousun takia.
(Aloittaja vielä)
Henkien erottamisen lahja on myös tätä mistä aloittaja kertoo. Aina ei tarvitse olla maalailemassa "demoneita" ja jotain ihmeellisen yliluonnollista pahaa ympärilleen, joista ihminen perimmältään loppujen lopuksi tietää hyvin vähän (onneksi). Silti on hyvä aistia ja olla intuitiivinen kaikenlaisten ilmiöiden edessä erottaakseen, ovatko ne oikeista vai vääristä arvoista lähtöisin. Henkien erottamisen lahjalla ei tarvitse ylpeillä, sillä se on ennenmuuta ko. henkilölle ja hänen lähipiirilleen tarkoitettu, mutta tarkkaan harkiten sitä voi käyttää myös varoittaakseen muita.
Tässä ajassa mielestäni tällä lahjalla on suuri arvo, kaikenlaisia ihmisiä on liikkeellä, kaikenlaista propagandaa syötetään ihmisille. Jumala kuitenkin suojelee omiaan ja antaa viisautta mm. jakamiensa lahjojen muodossa.
...
...
....
Eikös Putin ole hyvällä asialla? Sellainen kuva minulle on muodostunut kun tätä palstaa lukee. Kovasti täällä yleensä miestä ylistetään ja puolestaan rukoillaan.
Jokaisen ihmisen puolesta voi rukoilla, että ihminen ymmärtäisi elää Jumalan tahdon mukaista elämää ja Jumala olisi armollinen ko. ihmiselle, se on Jumalan mielen mukaista esirukousta. Jumala kehoittaa rukoilemaan myös vihamiesten puolesta.
Tiesittekö, että Ukrainan väliaikaisen hallituksen päämiehenä toimiva Oleksandr Valentynovytš on babtistikirkon pastori?
Pyydän rukoilkaa hänen puolestaan, että osaa tehdä oikeita valintoja.
babtistkirkon pastor?
:o
No sitten on kyllä TODELLA syytä rukoilla koko kansan puolesta!