Jäisikö sodan aloituskäsky antamatta, jos käskynantaja tietäisi tulevansa teloitetuksi välittömästi käskyn antamisen jälkeen?
9 minuttia sodan alkuun Ukrainassa
Kysyn Vaan
12133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Taisi mennä pupu pöksyyn sodan aloituskäskyn antajilla, on kulunut jo yli puolituntia eikä vieläkään pyssyt pauku...
Vastaus:jäisi.
Liekö järki voittanut,vai eikö sotilaat suostu tappamaan kansalaisiaan?
Kumma juttu kun nykyteknologian avulla ei ihmisiä saada ulos rakennuksesta siististi.
"Ihmisiä"? Mitä hellvetin ihmisiä? Onko siellä niitäkin? Tarkoitatko ulkomaisia toimittajia?
Taidat yliarvioida nykytekniikan.
No, ehkäpä voit seurata ihan oikeesti livenä, mitä maassa tapahtuu. Mitään ei jää silloin arvailujen varaan:
http://espreso.tv/stream
Ei oikein nuo ukrainalaisten aikarajat pidä, taitaa siellä taas vähän kakka valua lahjetta pitkin...
Toivottavasti nyt kuitenkin aloittavat pian operaationsa, ja lahtaavat jokaikisen röyhkeän ryssäterroristin.
Ukrainalla ei ole paljon vaihto ehtoja. Venäläiset valtaavat pian koko valtioin, tuolla kyseen alaisella tavalla. Sillä Venäjän operaatiostahan tässä on kyse, jos aseistetut henkilöt, jotka heiluttavat venäjän lippua, valtaavat hallintorakennuksia ja tukikohtia, niin ei se mikään mielenosoitus enää ole. Mutta eikos ihmiskilpien käyttö ole jossain sopimuksissa kiellettykin. Vaikka sopimuksethan ei tietysti koske suurvaltoja.
No näitä tapahtumia on kuitenkin turha panikoida täällä meillä. Venäjä ei ole yhtään sen epäluotettavampi, kuin ennenkään. Ellei nyt joku sinisilmäisesti ole uskonut siihen.
"Mutta eikos ihmiskilpien käyttö ole jossain sopimuksissa kiellettykin."
No mitäpähän luulet, vai meinaatko että on ihan ok kun sotilaat käyttävät siviilejä ihmiskilpinä..
Heh. Ajattelin jo heti aiemmin kun näin Ukrainan pääministerin kuvassa, että tuo rillipäinen nössö kukkakeppi ei uskalla tehdä mitään; säikähtää jo jos joku aivastaa vieressä.
Ei Ukraina uskalla avata tulta tai hyökätä muutenkaan venäläisiä vastaan. He pelkäävät kostohyökkäystä ja johtajiensa teloittamista. Minusta se on raukkamaista. Jos kerran annetaan aikatakaraja, sitä pitää noudattaa. Nyt kun ei noudatettu, venäläishihhulit´vaan nauravat moiselle ja siinä meni vähäkin uskottavuus.
Tämän jälkeen Putinin joukot voivat rauhassa marssia ottamaan koko maan haltuunsa -ja niin siinä pojat tulee käymään.
Putinin entinen avustaja kertoi, että Putiniin ei tehoa kuin sotilaallinen vastaisku. Putin ei kuuntele neuvotteluja eikä kunnioita pelkureita.
Ukraina on täysin riippuvainen Venäjästä tällä hetkellä.Velkaakin 1,6 miljoonaa
Tulee holotna jos Putin kääntää kaasuhanan off asentoon.
Ei Venäläisten tarvitse edes hyökätä Ukrainaan.
Ennenkuin Suomi ja muut idiootit ehtii-euroineen apuun Ukraina on konkurssi tilassa jos Putin lyö Boikotin päälle.
Putinia pyydettiin taas apuun:
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288677383248.html
Mitä jos me mentäisi vaikka venäjälle riehumaan aseiden kanssa, sitten venäläiset suuttuu niin pyydettäisiin niinistöä apuun? En ihan ymmärrä tuota ryssien toimintaa.